ترکیه حضور عناصر وابسته به پ.ک.ک در شرق فرات را تهدید امنیت ملی قلمداد کرده و به بهانه آن قصد نقض حاکمیت ملی سوریه را دارد.

به گزارش کورد هوال، حضور پ.ک.ک در مناطق کردنشین سوریه، علاوه بر مردم کُرد و عرب، دولت مرکزی سوریه را نیز دچار آسیب و دردسر کرده است. ترکیه به بهانه حضور پ.ک.ک، شهر عفرین را اشغال کرده و اکنون قصد دارد شرق فرات را نیز تصرف نماید. عمر اوسه، نماینده کرد مجلس سوریه، می‌گوید: گروه‌های مختلف کُردی در سوریه باید از پ.ک.ک جدا شوند و به آغوش دولت سوریه برگردند. چون آمریکا پس از استفاده ابزاری از کردهای وابسته به پ.ک.ک به ترکیه چراغ سبز داده تا به شرق فرات نیز حمله کند».

این نماینده افزود: «نیروی سوریه دموکراتیک وابسته به پ.ک.ک می‌تواند به آغوش ارتش سوریه برگردد تا به صورت مشترک با اشغالگری ترکیه مقابله کنند. چون اظهارات اخیر مقامات ترکیه اخیر نشان می‌دهد آمریکا راه را برای حمله ترکیه فراهم نموده است. ترکیه از منبج آغاز خواهد کرد، سپس کوبانی و بعد از آن سرکانیه را اشغال خواهد نمود و آمریکا نیز به نیروی سوریه دموکراتیک فشار خواهد آورد تا برنامه ترکیه را قبول کند».

این سخنان نشان می‌دهد که آمریکا مجددا از کردها استفاده ابزاری کرده و بعد از شکست داعش، آنها را در مقابل ارتش ترکیه تنها خواهد گذاشت. این اقدامات آمریکا، بسیاری را به این نتیجه رسانده که پ.ک.ک و جنگ و خشونت ۴۰ ساله این گروه، صرفا نابودی و کشتار برای کردها به ارمغان آورده است.

در همین زمینه، یک فعال رسانه‌های کرد در فضای مجازی با اشاره به خطرناک بودن پ.ک.ک برای کردها می‌گوید: «پ.ک.ک همان نقشی را برای کردها ایفا می‌کند که اهالی اسب تروا در یونان باستان ایفا کردند یعنی به صورت مخفیانه و با اهداف خائنانه وارد فضای کردی شده است اما در اصل برای نابود کردن کردها برنامه‌ریزی کرده است».

این فعال به نام دارکنس در ادامه می‌گوید: «اگر دقت کنیم پ.ک.ک با اقدامات خود در چهل سال گذشته به ویژه در جنگ خندق‌ها کردستان ترکیه را به نابودی کشاند و مردم تا ده‌ها سال نیز نمی‌توانند ضربات ناشی از آن را جبران کنند. اکنون نیز نوبت اقلیم کردستان است و می‌خواهد این منطقه را نیز به سرنوشت کردستان ترکیه دچار سازد».

همکاری بخشی از سازمان اطلاعات ترکیه با پ.ک.ک برای انحراف گروه‌های کردی امنیتی-نظامی کردن فضا در کردستان ترکیه، همواره مورد توجه بخشی از تحلیلگران و روزنامه‌نگاران بوده است. آنا کرد، فعال رسانه‌ای کرد، در صفحه توئیتری خود پ.ک.ک را به خوش خدمتی به ترکیه و خیانت به کردها متهم کرده و می‌گوید: «پس از آن که پ.ک.ک در کردستان ترکیه و سوریه راه برای حملات ترکیه هموار  کرد و سبب شد تا این کشور شهرهای کرد را با خاک یکسان کند، در سوریه نیز با سرکوب مردم و تحمیل دیکتاتوری خود دست به اقدامات تروریستی زد. ترکیه که حضور پ.ک.ک را تهدیدی برای امنیت خود می‌دید به خاطر حضور آن عفرین را اشغال نمود و اکنون در پی اشغال بقیه مناطق است».

این فعال کرد افزود: «اکنون نیز پ.ک.ک برای کردستان عراق برنامه‌ریزی کرده است و با حضور خود و حمله از خاک عراق به ترکیه راه را برای حضور گسترده‌تر این کشور در اقلیم کردستان هموار می‌کند تا ترکیه اقلیم را نیز اشغال نماید». گفتنی است اقدامات ترکیه در کردستان سوریه و عراق در راستای برنامه «میثاق ملی» برای احیای دوران عثمانی از طریق اشغال مناطق مورد مناقشه قرار دارد.

برچسب ها : , , , ,

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی