«عبدالله دمیرباش» از طرفدارن پ.ک.ک و یکی از مشهورترین سیاستمداران کرد ترکیه که از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۴ شهردار بخش مرکزی  سور بود در رابطه با سیاست های آمریکا در منطقه و تعیین جایز برای دستگیری سران پ.ک.ک از یک طرف و حمایت تمام جانبه از شاخه های سوری پ.ک.ک از طرفی دیگر به خبرنگار کورد هوال گفت: در خاورمیانه همه دولت ها آمده اند و به دنبال منافع خود هستند. آمریکا و روسیه نیز در سوریه قطعا به دنبال منافع خود هستند. اما ما خطاب به آنها می گوییم منافع واقعی شما در صلح و دموکراسی است نه در تشدید درگیری ها و اختلافات میان کشورها و قومیت های منطقه. این که علیه پ.ک.ک یا پ.ی.د. یا هر حزبی تصمیم بگیرند مسئله را حل نخواهد کرد، تا زمانی که سبب تغییر نیابد نتیجه تغییر نمی کند. اگر امروز از پ.ک.ک برای رسیدن به اهداف خود استفاده می کند، فردا ممکن است از چیز دیگری یا گروه دیگری بهره ببرد بنابراین تا زمانی که مسئله کرد در خاورمیانه به صورتی مسالمت آمیز و دموکراتیک حل نشود، یک پ.ک.ک دیگر ایجاد خواهد شد.

وی در ادامه گفت آمریکا خود بهتر از هر کسی می داند سران پ.ک.ک کجا هستند، چنین تصمیمی را اعلام می کند چرا که در مرحله کنونی منافع آنان را در منطقه حفظ می کند. دمیرباش همچنین خطاب به کشورهای آمریکا، انگلستان، اسرائیل و روسیه و آلمان و فرانسه گفت؛ این کشورها بدانند منافع آنها در خاورمیانه با صلح تامین می شود. اگر صلح باشد، خاورمیانه با ۳۵۰ میلیون نفر بازار بزرگی است. اگر در این بازار، صلح و آزادی و امنیت وجود داشته باشد، این به نفع منافع اقتصادی این کشورها هم است. حتی منافع نیروهای امپریالیستی نیز در صلح و دموکراسی است.

شهردار سابق سور در رابطه با سیاست دوگانه آمریکا در قبال ترکیه و پ.ک.ک اینکه از یک طرف راه را برای ترکیه در عفرین، منبج، شرق فرات و حتی مخمور باز می کند و از طرف دیگر شاخه سوری پ.ک.ک را حمایت می کند گفت: به اعتقاد من آمریکا به خاطر تحریم های علیه ایران به ترکیه و عراق نیاز دارد. از طرفی هم، ترکیه در قضیه سوریه حضور دارد و آمریکا را مانع بزرگی بر سر راه خود می بیند. همچنین آمریکا به همراهی دولت عراق نیاز دارد. این می تواند دلیل باشد. اما در اصل می خواهند مسئله کرد حل نشود. چرا که هر وقت مسئله کردی در منطقه حل شود و دموکراسی برقرار شود منافع آنها خود به خود به خطر می افتد.

این سیاستمدار کرد در رابطه با این سوال که پ.ک.ک در سوریه به نیروی زمینی آمریکا تبدیل شد، جوانان کرد را به کشتن داد و اکنون هم آمریکا خیلی راحت در حال فروختن آنها است، پاسخ قانع کننده ای نداشت و از پاسخ دادن به این سوال طفره رفت.

دمیرباش در پایان، منبع اصلی مشکلات و اختلاف افکنی در خاورمیانه را کشورهای بیگانه توصیف کرد و خاطر نشان ساخت که این کشورها به خاطر رسیدن به منافع خود از همدیگر گوی سبقت گرفتند و هر روز تنش هایی را در منطقه بوجود می آورند. این کشورها هیچ وقت برای خاورمیانه صلح نمی خواهند چرا که منافع آنها در ایجاد تنش و درگیری بین ملت های منطقه تامین می شود.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی