گزارش‌ها از احتمال معامله پنهانی شرکت نفت شمال و حزب دموکرات کردستان و بروز فساد عظیم در آن منطقه حکایت دارند

به جرات می‌توان گفت که حکومت اقلیم کردستان عراق، نمونه بارز و آشکاری از جنگ طوایف و خانواده‌های قدرتمند بر سر قدرت، ثروت و البته پول نفت است. دولت اقلیم کردستان عراق یکی از بهترین مثال‌ها برای بیان فساد مالی و بی‌اعتباری مبارزه با فساد است. هر دو حزب بزرگ و مطرح حزب دموکرات کردستان و اتحادیه میهنی، متهم به فساد مالی و جنگ بر سر قدرت و نه منافع عمومی مردم کُرد هستند. اخیرا نیز رسانه‌ها از احتمال بروز فساد جدید در صنعت نفت این منطقه خبر داده‌اند. معامله‌ی پنهانی میان شرکت نفت شمال و حزب دمکرات، احتمال فساد گسترده در صنعت نفت اقلیم را بیشتر کرده است.

پیشتر و در ماه فوریه، «عوده عواد» عضو کمیسیون نفت و انرژی در پارلمان عراق از وجود فساد در شرکت نفتی شمال کرد خبر داد. از سوی دیگر «غالب محمد» عضو کمیسیون نفت و انرژی در پارلمان عراق نیز از انجمن نمایندگان خواسته که «فرید جابر صادق» رئیس شرکت نفتی شمال را به منظور تحقیقات به بغداد احضار کنند. این موضوع به دنبال آن رسانه‌‌ای شد که بازپرس کل وزارت نفت در خصوص مشارکت در برخی پرونده‌های مرتبط با فعالیت در راستای منافع شرکت کارا وابسته به حزب دموکرات مورد بازجویی قرار گرفت.

غالب محمد می‌گوید: «براساس اظهارات بازپرس کل وزارت نفت عراق، شرکت نفت شمال متهم به فساد گسترده است. لذا انجمن نمایندگان خواستار فراخواندن فرید جابر صادق و دیگر مسئولان این شرکت به انجمن شده تا تمامی شک و تردیدها درخصوص نفت کرکوک و عین‌الزاله و گیاره شفاف و آشکار گردد. مسئولان و مجریان شرکت نفت شمال به منظور تحقیقات به کمیسیون نفت و گاز احضار می‌شوند، زیرا این شرکت با شرکتی وابسته به پارتی (حزب دمکرات) وارد مشارکت شده که گمان می‌شود برخی از چاه‌های نفت- از جمله چاه نفت صفیه و پالایشگاه کلک که نفت شمال را پالایش می‌کند- را به انحصار خود درآورده است. در ابتدای سال ۲۰۱۹ نیز عوده عواد اعلام کرد کار جمع‌آوری پرونده‌ی فساد درخصوص شرکت نفت شمال را آغاز کرده است. مدیر عامل و معاون شرکت متهم هستند که با برخی طرف‌های خارجی، قراردادهایی صوری منعقد کرده‌اند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی