عضو شورای رهبری یکیتی در اظهاراتی بر وجود جنگ منافع میان پارتی و یکیتی تاکید کرد.

به گزارش کورد هوال، “فرید اسه سرد” عضو رهبری اتحادیه میهنی کردستان (یکتی، وابسته به خاندان طالبانی) می‌گوید برای تعیین فردی مشترک جهت استانداری کرکوک، دو حزب پارتی و یکیتی وارد عمل شدند و یکیتی نیز افراد متعددی را پیشنهاد داد اما پارتی همه را رد کرد. وی در عین حال اختلافات عمده دو حزب را بر سر تقسیم منافع در کرکوک و بغداد دانست و گفت این توافق در حال نهایی شدن است.

فرید اسه سرد در گفتگو با بخش کردی صدای آمریکا در حالی به اختلافات با پارتی اشاره کرد که اوج این اختلافات در عدم شرکت یکیتی در جلسه رای به انتخاب نچیروان بارزانی به عنوان رئیس اقلیم بود که سرانجام با حداقل آرا رئیس شد. نمایندگان یکیتی در پارلمان کردستان حتی تهدید کردند که در مراسم تحلیف نیز شرکت نمی‌کنند و با وساطت جناح‌های مختلف به صورت نمادین در مراسم تحلیف شرکت کردند. کارشناسان کُرد معتقدند این مشکلات قابل حل نیست و در تشکیل کابینه مسرور بارزانی و در طی چهار ماه آتی ریاست نچیروان بارزانی نیز سبب خواهد شد تا عملا اقلیم کردستان در بحران باشد. این کارشناسان، خانوادگی و موروثی بودن قدرت در طایفه بارزانی را یکی از علل مشکلات می‌دانند.

در همین زمینه “علی حمه صالح”، نماینده گوران در پارلمان اقلیم کردستان، در پاسخ به به اظهارات یکی از سران پارتی که گفته بود گوران باید در مورد اعتراض یک نماینده خود در اعتراض به پارتی در مجلس توضیح دهد، گفت: «این که پارتی می‌گوید چون گوران در حکومت شراکت دارد، پس باید در مجلس سکوت کند اشتباه است».

این نماینده گوران افزود: «اگر ما برای تشکیل کابینه با بارزانی توافق کرده‌ایم صرفا با هدف انجام اصلاحات و مبارزه با فساد است. ما ده‌ها ‌پرونده فساد را مستند کرده‌ایم تا در کابینه جدید به آنها‌رسیدگی شود. ما به صورت شفاف می‌گوییم قرار نیست به بهانه حضور در کابینه در مجلس سکوت کنیم و دیکتاتوری پارتی را قبول نماییم». همچنین “لطیف فاتح فرج”، روزنامه‌نگار کُرد، در مطلبی انتقادی در خصوص فساد خاندان بارزانی در سایت خندان وابسته به برهم صالح رئیس جمهور عراق (از حزب یکیتی) نوشته بود: «اگر امروز مردم از خانواده بارزانی متنفرند، مشکل از مردم نیست بلکه مشکل از خود آنهاست. ملامصطفی بارزانی در آغاز فعالیت خود، محبوب بود اما اگر امروز وضعیت تغییر پیدا کرده، باید مشکل را در فساد حاکم بر خانواده بارزانی جست نه در مردم. امروز دو پسر عمو می‌خواهند بر اقلیم حکومت کنند و در عین حال نیز از سران ارشد حزب خود هستند و باید بدانند قرار نیست فقط به منافع حزبی خود و منطقه بادینان فکر کنند، بلکه باید به همه توجه کنند».

وی در ادامه افزوده بود: «خاندان بارزانی نباید همانند سابق تبعیض قائل شوند و بودجه استان بادینان بیشتر از سلیمانیه باشد و یا فقط بودجه حزب خود را افزایش دهند. در عین حال حکومت خانوادگی مسرور و نچیروان بارزانی نباید آغاز یک دیکتاتوری دیگر باشد».

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی