اتهامات حزب نسل جدید به یکیتی و تهدید یکیتی به خروج از هرگونه توافق با پارتی، دور جدیدی از تنش‌ها در اقلیم کردستان را کلید زده است.

به گزارش کورد هوال، پارلمان کردستان عراق “نچیروان بارزانی” را به عنوان رئیس منطقه اقلیم کردستان عراق و جانشین “مسعود بارزانی” انتخاب کرد. اما به نظر می‌رسد اختلافات احزاب کُرد عراقی، پایان ندارد. از یک سو، نسل جدید مسئولیت “جان شاسوار عبدالواحد” را برعهده‌ آسایش و نیروهای امنیتی و گروهی درون یکیتی دانسته است. در بیانیه‌ این جنبش به دستگیری شاسوار (رئیس نسل جدید) اشاره شده است. عبدالواحد بر اساس ماده‌ی ۲ سوءاستفاده از وسایل ارتباطی مدت ۱۰ روز است که دستگیر شده است. نسل جدید مدعی است «شاسوار از جانب آسایش یکیتی در سلیمانیه در سلول انفرادی است و بازداشت وی کاملا غیرمجاز صورت گرفته است. به دلیل اعتصاب غذا وضعیت سلامتی‌ عبدالواحد نامناسب است. همچنین مدت ۳۰ روز است که ۱۱ عضو این جنبش در زندان هستند. لذا مسئولیت جان شاسوار برعهده‌ آسایش است. نتیجه‌ هرگونه رخدادی به عهده‌ی یکیتی و نیروهای امنیتی است که هیچ ارزشی برای حقوق بشر و قوانین قائل نیستند».

از سوی دیگر، “ریباز بیرکوتی” رئیس فراکسیون یکیتی در شورای استان اربیل گفت: «تفاهم میان بارزانی و کسرت رسول نوعی از پایبند بودن برای طرفین (یکیتی و پارتی) است، هرکسی از طرفین پایبند به مفاد تصمیمات هردو رهبر نباشد این نوعی عدم تعهد به تصمیمات مافوق خود است. تمامی طرف‌ها هم به این درک رسیده‌ایم که برای حل مشکلات با بغداد و نیل به منافع عالی اقلیم کردستان، احترام به توافق مذکور بهترین راهکار است. هرکسی که متعهد به توافق نباشد تاثیر منفی بر اصول حزبی و اعضایش هم خواهد داشت و به پروسه‌ حاضر در اقلیم کردستان نیز زیان می‌رساند».

وی درباره‌ مناطق کردستانی خارج از اداره‌ حکومت اقلیم هم گفت: «کرکوک تا خانقین و خرماطو در وضعیتی نامناسب به سر می‌برند. لازم است رهبری اقلیم کردستان با اتحاد با بغداد این مشکلات را با گفتگو حل کنند».

این عضو ارشد یکیتی همچنین در مورد توافق بارزانی و کسرت رسول هم افزود: «تمامی شایعات مبنی بر شکست این توافق، مردود است. زیرا این توافق در راستای استقرار و امنیت و حل مسائل اقلیم بوده است. ما  به این توافق یا هر توافق دیگری که توسط کسرت رسول صورت گرفته باشد پایبندیم و آنکه بدان متعهد نباشد تاثیرات منفی برای خود و حزبش به بجای خواهد گذاشت». این خوشبینی بیرکوتی در حالی است که یکیتی همچنان در مورد وضعیت کرکوک با پارتی اختلاف دارد. یکیتی نگرانی خود را از حل نکردن وضعیت کرکوک و انتخاب نشدن استاندار آن به شیوه‌ای که در توافق با پارتی آمده بود، ابراز داشته است.
بر اساس توافق میان پارتی و یکیتی درباره‌ی تشکیل حکومت قرار شده پس از تشکیل حکومت طرفین هیئتی مشترک تشکیل دهند و به بغداد سفر کنند تا برای حل مشکلات کرکوک و تخلیه‌ شهر از نیروهای نظامی با دولت عراق مذاکره نمایند. مرحله بعدی نیز تعیین نامزدی برای پست استانداری کرکوک از لیست یکتی خواهد بود.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی