در حالی است که پ.ک.ک و ارتش ترکیه در خاک اقلیم وارد نبرد نظامی شده‌اند و استان مهم کرکوک، هم استاندار ندارد، سران اقلیم کردستان بر سر پول با هم به شدت اختلاف دارند.

به گزارش کورد هوال، اقلیم کردستان به میدان بازی‌های حزبی و رقابت آنها بر سر مقام و پول نفت تبدیل شده و تنها قربانیان آن نیز مردم هستند. یک نماینده حزب گوران می‌گوید اظهارات اخیر “محمود سنگاوی” از اعضای ارشد یکیتی (اتحادیه میهنی کردستان وابسته به خاندان طالبانی) علیه “مسعود بارزانی” بیشتر به خاطر ناامید شدن از تجدید توافق جدید فروش نفت است و به همین خاطر به بارزانی حمله می‌کند. گفته می‌شود نیروهای وابسته به بارزانی مانع انتقال دهها تانکر نفتی از چاه‌های حسیره گرمیان به اربیل شده‌اند.

این تانکرها به شرکت محمود سنگاوی تعلق دارند. نماینده گوران می‌گوید سران یکیتی از جمله محمود سنگاوی حتی سهم و حق مردم منطقه محل استخراج نفت را نیز پرداخت نمی‌کنند. لازم به توضیح است سران اقلیم کردستان بارها بر سر پول نفت و مقام با هم درگیر شده‌اند. پیشتر محمود سنگاوی اعلام کرده بود باید پسرش- که جوانی کم سن و سال است- وزیر شود. اکنون پست‌های حکومتی بین اعضای خانواده بارزانی و طالبانی تقسیم شده است. اختلافات این دو حزب عمده باعث شده است تا امنیت مردم نیز از بین برود. روزی داعش، شنگال را اشغال کرد و هزاران کُرد ایزدی را به قتل رساند و اکنون پ.ک.ک و ارتش ترکیه زمین جنگ خود را به مزارع و منازل مردم در خاک اقلیم کردستان رسانده‌‎اند. پ.ک.ک اعلام کرده است که پیشمرگه‌های بارزانی تپه‌های استراتژیک کانی ماسی را به سود ارتش ترکیه تخلیه کردند. پ.ک.ک می‌گوید این اقدامات پس از دیدار نچیروان بارزانی و اردوغان صورت گرفته است. همچنین استان کرکوک نیز قربانی اختلافات دو خاندان بارزانی و طالبانی شده است و این استان مهم و نفت‌خیز همچنان فاقد استاندار است.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی