به گزارش کورد هوال، پس از اعلام تاسیس «نیروهای دفاع ذاتی» توسط پ.ک.ک در اقلیم کردستان، گروه‌های مختلف از جمله کردهای مقیم اروپا واکنش منفی نشان دادند و از پ.ک.ک خواستند بیش از این امنیت مردم را به خطر نیندازد. تعدادی از کردهای مقیم اروپا نیز طی بیانیه‌ای خواهان خروج پ.ک.ک از روستاها و دیگر مناطق اقلیم شدند تا مردم بتوانند به دور از خطر هدف گیری توسط جنگنده‌های ترکیه به زندگی خود برگردند. به عنوان مثال در شنگال، پ.ک.ک به بهانه حضور داعش، عملا منطقه را اشغال کرده و مانع زا بازگشت آوارگان کُرد ایزدی به این شهر می‌شود.

این در حالی است که پ.ک.ک پس از شکست‌های سنگین حتی در کوهستان‌های دورافتاده ترکیه به کوه‌های قندیل در شمال عراق محدود شده و پس از همکاری نزدیک بارزانی با ارتش ترکیه علیه این گروه، سران پ.ک.ک در قندیل با تاسیس گروهی جدید تلاش می‌کنند جنگ را به مناطق شهری بکشانند. با توجه به ضعیف بودن نیروی پیشمرگه، در صورت چنین وضعیتی ترکیه نیز به دنبال بهانه می‌گردد تا برنامه‌ای شبیه عفرین را در اقلیم کردستان اجرا کند. دو طرف بحران یعنی ترکیه و پ.ک.ک به طور ویژه به کرکوک چشم دوخته‌اند. بعضی از کارشناسان معتقدند پ.ک.ک یک پروژه سازمان اطلاعات ترکیه است و روش‌های توجیه‌پذیر برای مداخله و توسعه‌طلبی ترکیه را فراهم می‌کند. گفتنی است پ.ک.ک و بارزانی در دهه نود میلادی نیز با هم وارد درگیری مسلحانه شدند و چند هزار نفر از همدیگر را کشتنند.

در تحولی دیگر، صفین دزه‌ای سخنگوی حکومت اقلیم کردستان می‌گوید دولت عراق و حکومت اقلیم کردستان به ترکیه اجازه داده‌اند از خاک عراق برای مقابله با پ.ک.ک استفاده کند. چون این گروه امنیت و ثبات را به خطر انداخته است و در مناطقی مانند شنگال، خانقین و گرمیان، باعث آزار و قتل مردم شده است.  این گروه باعث شده صدها روستا از آبادانی محروم شوند و صدها روستای دیگر نیز تخلیه گردند. اکنون حضور پ.ک.ک در روستاها عامل حملات هوایی ترکیه است.

این مسئول اقلیم کردستان می‌گوید: «پ.ک.ک نباید از خاک ما علیه امنیت کشورهای همسایه استفاده کند و در صورت حمله حق طبیعی هر کشور است واکنش نشان دهد». وی افزود: «گروه‌های وابسته به پ.ک.ک به خاک ایران نیز حمله کردند، ایران خویشنداری کرد؛ اما با اقدامات افراطی این گروه، ایران نیز واکنش نشان داد. این رفتارهای پ.ک.ک قابل قبول نیست و به زیان مردم کُرد است. اقدامات پ.ک.ک غیرمنطقی است.

پ.ک.ک به مردم اجازه نمی‌دهد به مزارع و چراگاه‌های خود بروند، راهزنی می‌کند، اقدامات آن همانند حزب بعث است. پ.ک.ک از سیاست بعثی پیروی می‌کند. در دوره بعث بین ترکیه و عراق توافق شد که ترکیه برای تعقیب پ.ک.ک می‌تواند ۲۰ کیلومتر وارد خاک عراق شود. لازم است پ.ک.ک برای امنیت و آسایش مردم از منطقه خارج شود».

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی