رسانه‌های اقلیم کردستان و حامی ‌خاندان بارزانی، حضور پ.ک.ک در اقلیم را ناامن کننده توصیف می‌کنند.

 

به گزارش کورد هوال، شبکه تلویزیونی رووداو وابسته به نچیروان بارزانی رئیس اقلیم کردستان طی خبری ویژه و اختصاصی، اخبار منتشره توسط رسانه‌های وابسته به پ.ک.ک را لجن پراکنی نامید و اعلام کرد آنچه این رسانه‌ها از آن به عنوان «گزارش» یاد می‌کنند، در واقع «دروغ نامه» هستند. رووداو می‌نویسد: «خبرگزاری مزوپوتامیا» وابسته به پ.ک.ک طی گزارشی پر از دروغ مدعی شده پیشمرگه‌های بارزانی به شبکه‌های رووداو، خبرگزاری آناتولی و رسانه‌های وابسته به ترکیه، اجازه داده‌اند به خط مقدم جنگ ارتش ترکیه و پ.ک.ک در خاکورک بروند و علیه پ.ک.ک گزارش تهیه کنند. این گزارش هدفی جز ایجاد نفاق بین کردها چیز دیگری به دنبال ندارد و ارزش این خبرگزاری را پایین می‌آورد. تنها چیزی که می‌توان گفت این است که حملات ارتش ترکیه به پ.ک.ک سبب شده تا به خاطر حضور پ.ک.ک در بین مردم غیرنظامی، ‌این مردم قربانی شوند. باید گفت در درگیری‌های اخیر بین پ.ک.ک و ارتش ترکیه، حکومت اقلیم کردستان به ویژه بارزانی راه را برای ترکیه باز کرده تا حضور پ.ک.ک در این منطقه مسکونی ریشه کن شود و مردم غیرنظامی ‌از شر آن راحت شوند». این درگیری رسانه‌ای نشان می‌دهد اختلافات پ.ک.ک و بارزانی بسیار عمیق است.

گفتنی است رسانه‌های اقلیم به طور مداوم با انتشار تصویر چند غیرنظامی کُرد گزارش می‌کنند که این افراد بر اثر بمباران جنگنده‌های ترکیه علیه مواضع پ.ک.ک در مناطق مسکونی اقلیم کردستان کشته شده‌اند. نکته مهم این است که پ.ک.ک در حالی مدعی دفاع از حقوق کردها از جمله کردهای عراق است که خودش آگاهانه در بین مردم مخفی شده و به دست ترکیه بهانه می‌دهد تا آنها را در بین مردم هدف قرار دهد و در این میان مردم بیگناه نیز کشته می‌شوند. تاکنون صدها غیرنظامی ‌کُرد عراقی به این صورت قربانی حضور و خشونت پ.ک.ک شده‌اند و بیش از هزار روستا نیز تخلیه شده‌اند. این ساده ترین آزمون برای رد ادعای رسانه‌های پ.ک.ک در دفاع از حقوق کردهاست. چون نمی‌توان هم از مردم دفاع کَرد و هم در بین مردم مخفی شد و آنها را به کشتن داد. از طرف دیگر، اقلیم کردستان عملا ثابت کرده با عدم اعتراض به ترکیه راه را برای افزایش حملات ترکیه باز کرده و کار تا جایی پیش رفته که ترکیه بیست پادگان نظامی ‌در مناطق تحت کنترل بارزانی دارد و وجود مراکز جاسوسی ترکیه در اقلیم و همکاری دستگاه اطلاعاتی بارزانی با آن غیرقابل انکار است. باهوز اردال از فرماندهان ارشد پ.ک.ک نیز اخیر طی مصاحبه‌ای مدعی شد به مسعود بارزانی نامه نوشته و به صورت مستند وی را از همکاری دستگاه اطلاعاتی پارتی یعنی پاراستن با ترکیه مطلع ساخته است. رسانه‌های وابسته به پ.ک.ک می‌گویند پیشمرگه‌های وابسته به بارزانی به صورت جدی با ارتش ترکیه همکاری می‌کنند. خبرگزاری فرات وابسته به پ‌ک‌ک می‌گوید ارتش ترکیه سال گذشته با کمک بارزانی تپه استراتژیک للیکان را کنترل کرد و امسال قصد دارد با حمایت بارزانی کوه شکیف در خاکورک را کنترل نماید. همزمان نیز، پیشمرگه‌ها در مسیر مقرهای پ.ک.ک تجمع و سلاح سنگین مستقر می‌کنند. در سال‌های ۱۹۹۶ تا ۱۹۹۸ نیز بارزانی طی عملیات مشترک با ترکیه به پ‌ک‌ک حمله کرد. در سال ۱۹۹۲ نیز بارزانی و طالبانی با هم به پ.ک.ک حمله کردند. این خبرگزاری وابسته به پ.ک.ک می‌گوید نیروهای وابسته به بارزانی در اشغال عفرین توسط ترکیه نیز به ارتش ترکیه کمک کردند. اکنون نیز بارزانی و ارتش ترکیه برای حمله مجدد و سنگین تدارک می‌بینند. آنچه مسلم است هم پ.ک.ک و هم بارزانی در بازی منافع قرار دارند و در این میان مردم غیرنظامی ‌را قربانی خود می‌کنند و بدتر این که با پوشش دفاع از مردم وارد میدان شده‌اند.  

پ.ک.ک نیز که برای ورود پوششی به پارلمان کردستان دست به تاسیس احزاب و انجمن‌های به ظاهر مستقل زده است، هیچگاه نتوانست رای مردم کُرد عراقی را به دست آورد. اکنون پ.ک.ک با تغییر رویکرد به تاسیس انجمن‌های به ظاهر مردم‌نهاد روی آورده که «جوانان میهن پرست جنوب و زنان جوان مبارز» از جمله آنهاست که در سلیمانیه ساختمان خود را تاسیس کرده‌اند. عناصر پ.ک.ک به دلیل جنگ خارکوک در فشار زیادی قرار دارند و برای رهایی از آن، اقدام به استفاده از این نهادهای پوششی و برگزاری تظاهرات هواداران خود و فشار به دولت ترکیه و بارزانی کرده‌اند. در واقع پ.ک.ک قصد دارد با این اقدام، اقلیم و شهرهای مهم آن را ناامن کند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی