موسسه استراتفور نوشت هدف اردوغان از تحت فشار قرار دادن عربستان در موضوع قتل روزنامه نگار منتقد ریاض در کنسولگری عربستان، محدود و یا قطع کردن حمایت عربستان از کردها در سوریه و عراق است.

به گزارش کورد هوال، موضوع قتل جمال خاشقچی، روزنامه نگار منتقد عربستان در کنسولگری این کشور در استانبول، به یکی از موضوعات مناقشه برانگیزی در جهان تبدیل شده که حتی بر رابطه برخی کشورها با عربستان و نیز مسئله فروش سلاح به این کشور از سوی کشورهای غربی تاثیر گذاشته است.

ترکیه در این میان به صورت جدی پیگیر مسئله شد و شخص رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه به بیان جزئیات قتل و تاکید بر مجازات عاملان قتل پرداخته است.

انستیتو استراتفور در تحلیل کوتاهی درباره علت پیگیر بودن ترکیه و شخص رجب طیب اردوغان درباره قتل خاشقچی نوشت: این دو کشور برای افزایش نفوذ در جامعه اهل سنت منطقه با هم رقابت می کنند و مسئله قتل خاشقچی فرصت مغتنمی برای ترکیه فراهم کرده است.

بر اساس تحلیل این اندیشکده، ترکیه تلاش می کند با فشار آوردن بر عربستان در قضیه قتل جمال خاشقچی، حمایت عربستان از کردهای عراق و سوریه را محدود یا قطع کند.

شایان ذکر است که گروه های کردی سال‌هاست به ‌خاطر حفظ حمایت های مالی عربستان و اسرائیل از خود، آگاهانه و عامدانه در مورد سرکوب‌های گسترده و نقض آشکار حقوق بشر در این دو کشور سکوت کرده‌اند. گروه هایی که خود سالهاست به خاطر ادعای حقوق کردها و نقض حقوق بشر منطقه خاورمیانه را به خاک و خون کشیده اند.

استراتفور همچنین احتمال داده است ترکیه از این موضوع برای کاهش فشار عربستان بر قطر، متحد ترکیه و نیز تلاش برای رفع تحریم های آمریکا استفاده کند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی