پییِر دورتیگیه، استاد بازنشسته فلسفه سیاسی دانشگاه تولوز معتقد است، اردوغان با ابزار اوجالان، از حل مساله کردی در ترکیه به صورت سیاسی و مسالمت‌آمیز خودداری می‌کند.

دیدار اوجالان با وکلا، بیانیه‌های وی برای اعضا و هواداران پ.ک.ک، تعلل سران پ.ک.ک مستقر در قندیل در اجرای سریع و بی چون و چرای دستورات اوجالان، انتخابات شهرداری استانبول، مسائل کردهای سوریه و حضور ترکیه در عفرین و جنگ چریکی ی.پ.گ با ارتش ترکیه در سوریه، این روزها پرتکرارترین واژه‌های رسانه‌های ترکیه و مناطق کردنشین هستند. پییر دورتیگیه استاد فلسفه سیاسی، در گفت و گو با خبرنگار ما تاکید کرد که صدور اجازه برای دیدار اوجالان با وکلا، با هدف ارتقای نقش و قدرت اردوغان در سیاست ترکیه است و او در حال استفاده ابزاری از کردهاست.

 

جناب دورتیگیه اخیرا شاهد اعتصاب غذای هواداران عبدالله اوجالان بودیم که به دستور وی پایان یافت. بعضی کارشناسان می‌گویند این عمل، صرفا اقدامی ‌تبلیغی بود و دستور پایان آن نیز در راستای اهداف رجب طیب اردوغان قرار دارد که از اوجالان در انتخابات شهرداری استانبول، شمال سوریه و موارد دیگر استفاده ابزاری می‌کند و در عین حال سبب تعمیق اختلافات ایمرالی و قندیل شده است. ارزیابی شما از این تحولات چیست؟

شما خیلی خوب به نکات اشاره کردید. این بازی دولت ترکیه و با محوریت آقای اردوغان است که در این بازی‌ها خیلی مهارت دارد و همزمان نیز از کردها در سیاست خود علیه سوریه استفاده ابزاری می‌کند و در عین حال کردها را به جان هم می‌اندازد. هدفش نیز ممانعت از هر گونه راه حل سیاسی برای مسئله کُرد است. همچنین، این مسئله کُرد را همانند زغال آتش برای استفاده‌های دیگر نگه می‌دارد تا برای اهداف شخصی و اهداف سیاسی به کار گیرد. یعنی در مواردی مانند انتخابات و مشابه برای تحریک و بهره برداری کردها را در حالت آماده باش نگه می‌دارد. اردوغان در اصل کردها را به عنوان یک خطر معرفی می‌کند اما در واقع برای بهره‌برداری و حصول به منافع خود آنها را مورد استفاده قرار می‌دهد. اردوغان البته در این قضیه تنها نیست و حامیانی دارد. وی ظاهری مثبت به خود می‌گیرد و این پرستیژ در کوتاه مدت جواب می‌دهد. اما باید گفت مشکلات واقعی قومی‌ در ترکیه را حل نمی‌کند. چون آنچه هست فقط استفاده ابزاری از کل کردهاست و این روش در پی حل مسائل فرهنگی و سیاسی نیست. در واقع، هم طرف کردی هم ترکی به دنبال منافع فوری و آینده‌ای کوچک هستند همانند آنچه در شمال سوریه می‌بینیم. می‌بینیم ترک و کُرد جز ایجاد فضای تهییج کاری جدی نمی‌کنند و برای همین نیز در ترکیه چشم اندازی برای مسئله کُرد وجود ندارد. آنچه هست صرفا برای تهییج دائمی ‌و مداوم است تا طرفین از اختلافات بهره‌برداری کنند. تاکنون پ.ک.ک مارکسیست-لنینیست بود و فکر می‌کنم این قضیه به تدریج حذف می‌شود و اکنون نیز بر مسئله اختلافات تاکید می‌شود و (غرب) تلاش می‌کند تا تروریسم پ.ک.ک در خاورمیانه باقی بماند.

 

شما اشاره کردید چشم اندازی برای پایان این منازعه خونین وجود ندارد. از طرفی بسیاری از کارشناسان کُرد معتقدند پ.ک.ک مهم‌ترین مانع حل مسئله کُرد در خاورمیانه است. شما چه فکر می‌کنید؟

من شخصا به عنوان یک خارجی نیز همین حس را دارم چون مسئله را می‌شناسم. من به ایدئولوژی مارکسیستی پ.ک.ک اشاره کردم. این معنا دارد، چون وقتی گروهی مارکسیست است یعنی استقلال ندارد و کنترل آن را دیگران در دست دارند. یعنی در اختیار کسانی است که آن را در سطح بین‌الملل سازماندهی می‌کنند. مارکسیسم یک حرکت ملی‌گرا نیست و مورد استفاده ابزاری کشورها قرار دارد. همین که مسیر سیاسی را به مسیر خشونت مسلحانه و کور پ.ک.ک تبدیل کرده‌اند، این یعنی نادیده گرفتن مردم کُرد؛ یعنی اجازه نداده‌اند تا مردم کُرد مورد حمایت مثبت و طبیعی قرار گیرند. یعنی کسانی از کردها را علیه خود کردها بکار می‌گیرند. یعنی از دو طرف ضربه می‌زنند. سیاست آقای اردوغان و محافل ترک که البته مورد حمایت محافل بین‌المللی قرار دارد این است مردم کُرد را قربانی خشونت لجام گیسخته افرادی از خود آن مردم کند. اسم آن را مبارزه برای آزادی ملی می‌گذارند اما چنین نیست. من به ایران رفت و آمد می‌کنم و گاهی نیز به کرمانشاه می‌روم و از نزدیک می‌بینیم کردهای ایران با دولت ایران زندگی مسالمت‌آمیز خیلی خوبی دارند. در ترکیه نیز می‌تواند چنین باشد. چون تاریخ نشان می‌دهد مردم با هم مشکل ندارند. اما نیروهایی از بیرون می‌خواهند این زندگی مسالمت آمیز مردم در ترکیه به هم بخورد. سوال می‌کنم. آیا این نیروها میهن پرستان واقعی ترک هستند؟ نه. اینها افرادی‌اند که از محافل خارجی تبعیت می‌کنند. برای این نیز مسیری مارکسیستی را برای کردها انتخاب کرده‌اند که به هیچ جایی نمی‌رسد. یعنی کاری می‌کند تا ماهیت همه چیز به هم بخورد و سرانجام افرادی که از هر گونه افکار مارکسیستی متنفر می‌شود دست از هر گونه افکار میهن‌پرستانه نیز بر می‌دارند. این یک اپرای سیاسی با دو هدف است تا ماهیت مردم کُرد را تغییر دهند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی