اشاره:

تروریسم پ.ک.ک از دهه هشتاد میلادی تاکنون ترکیه را درگیر کرده است. در طی پانزده سال گذشته حدود ۱۵ هزار غیرنظامی و نظامی کشته شده اند و تعداد زیادی نیز زخمی شده یا ضربه روحی دیده اند.

یکی از موضوعات غیرقابل انکار در این گروه استفاده از کودکان سرباز در میادین جنگ است. الگوی پ.ک.ک هم که در لیست تروریستی آمریکا، اتحادیه اروپا، ترکیه و دیگر کشورها قرار دارد برای جذب کودک سرباز متفاوت است. پ.ک.ک حتی مشهور است کودکان بین ۱۲-۷ ساله را نیز به کار می گیرد. طبق گزارش یک روزنامه دانمارکی به نام “برلینگسکه تیدنده”، حدود ۳ هزار کودک و نوجوان در مقرهای آموزشی پ.ک.ک قرار دارند. کم سن و سال ترین کودک در مقرهای پ.ک.ک هشت یا نه ساله است.

حال بسی جای تعجب دارد با وجود گزارش های متعدد سازمان های بین المللی حقوق بشر در رابطه با استفاده پ.ک.ک از کودکان سرباز، طرفداران پ.ک.ک باز استانداردهای دوگانه ای با این موضوع دارند.

آنجا که از حقوق کودکان در گروه های تروریستی دیگر سوء اسفاده می شود، در لفافه بعضا هم صراحتا با ژست مدعی حقوق بشر این اقدامات ضد کودک را محکوم می کنند. اما وقتی موضوع استفاده کودکان در گروه خشونت طلب پ.ک.ک و شاخه های آن پیش می آید، بحث دفاع را مطرح می کنند.

با وجود اینکه ارتش ترکیه، مخصوصا در چند سال اخیر مقرهای این گروه را در کوهها و جنگل ها مورد حمله قرار داده این سوال پیش می آید این کودکان در محلهای زندگی خود مورد حمله چه کسانی قرار گرفته بودند که اینطوری باید به اجبار در مناطق سخت و خشن کوهستانی به اجبار بجنگند؟

در ادامه با مطالعه گفتگوی کورد هوال با مهدی تانری کولو – نویسنده کرد ترکیه و هوادار پ.ک.ک پی به حقیقت ماجرا می برید.

کورد هوال – وقتی در مورد حقوق صحبت می کنیم، یکی از موارد بحث حقوق کودکان است و در گزارش های مختلف می بینیم که می گویند فلان دولت یا فلان تشکیلات حقوق کودکان را نقض می کند. این که در خاورمیانه گروه های مسلح اعم از کرد یا غیر کرد در مقایسه با کشورهای غربی بیشتر حقوق کودکان را نقض می کنند به نظر شما دلیل آن چیست؟

مهدی تانری کولو – بله همان طور که شما نیز اشاره کردید حقوق کودکان نقض می شود. با مقایسه ای کوتاه هم می بینیم در کشورهای غربی مسئله حقوق کودکان به نسبت بهتر است و راه کارهایی برای آن پیدا شده است. در شرق و در کشورهای خاورمیانه که بیشتر کشورهای اسلامی هستند این مسئله هنوز حل نشده است. در واقع باید گفت نقض حقوق کودکان بزرگترین تحقیر نسبت به کودکان است. کودکان آینده جامعه اند. کودکان بایستی درست آموزش ببینند و پرورش یابند چرا که آینده مدیریت جامعه در دست آنهاست. چون آنها مسئول هدایت جامعه خواهند بود لذا مسئله آموزش را باید اساس کار آنها قرار داد. باید کاری کرد که زمینه خلاقیت و پیشرفت جامعه از طریق کودکان در آینده ایجاد گردد. در خاورمیانه نیز بایستی به کودکان بیشتر توجه شود تا در آینده تحولات بیشتری در جامعه خود ایجاد کنند.

کورد هوال – شما به کشورهای مسلمان اشاره کردید. ما می دانیم آدرس دولت ها مشخص است و اگر موردی هم باشد در گزارش های مختلف خطاب به دولت مطرح می گردد و اگر از نظر حقوقی مجازاتی هم باشد می دانیم دولت کجاست اما می بینیم سازمان های مسلح نیز وجود دارند که کودکان را مسلح می کنند مانند داعش. آیا راهکاری برای مقابله با آنها نیز وجود دارد؟

مهدی تانری کولو – این که داعش به نام اسلام تاسیس شد این یک روسیاهی بزرگ است. داعش با تجاوز به حقوق کودکان به حدی پیش رفت که ما را به یاد نقض حقوق کودکان توسط امپراطوری عثمانی می اندازد. در دوره عثمانی تجاوز به حقوق کودکان به عنوان امری عادی تلقی می شد. چون به آموزش و حقوق کودکان توجه نمی کرد آینده آن نیز که همان جمهوری کنونی ترکیه باشد به حقوق مردم توجهی ندارد. در  عثمانی نیز با فریب کودکان و به نام اسلام به حقوق کودکان تجاوز می شد. این مسئله در ترکیه هنوز هم ادامه دارد. در مورد سازمان ها نیز بایستی گفت این سازمان ها از کودکان استفاده ابزاری می کنند و می بینیم زنان و کودکان را هدف قرار می دهند. دیدیم که داعش هم زنان و کودکان کرد را بیشتر هدف قرار داد و این نیز نتیجه بی قانونی حاکم بر دولت های بزرگ است. این باعث می شود در خاورمیانه این سازمان ها بیشتر کودکان را قربانی کنند. این سازمان ها با این گونه اقدامات سبب می شوند کودکان به صورت افرادی نادان بزرگ شوند و اگر فردی هم نادان به بار بیاید برای جامعه به معضل و مشکلی بزرگ تبدیل می شود. در بعضی جوامع بیش از ۵۰ درصد را کودکان تشکیل می دهند لذا باید به امر آموزش کودکان خیلی توجه نمود نه این که آنها را قربانی اهداف تشکیلاتی نمود. شوروی هم همین طور بود چه به حقوق کودکان ارزش نداد همان افراد بزرگ شدند و اسباب فروپاشی آن شدند یعنی افرادی فاقد آگاهی لازم اجتماعی. نقش دولت ها در هدایت درست کودکان نیز مهم است.

کورد هوال – به بحث اسلامی اشاره کردید. کردها هم مسلمان هستند و حقوق کودکان کرد نیز توسط سازمان های ملسح کردی نقض شده است. واقعیت را بپذیرید که در پ.ی.د. و پ.ک.ک نیز بوده و هستند و خودشان نیز انکار نمی کنند و حتی گزارش های مختلف آمریکا یا سازمان های حقوق بشری نیز این را تایید می کنند. پ.ک.ک مگر نمی گوید برای حقوق کرد می جنگد پس چرا باید این کودکان کرد را مسلح نماید؟

مهدی تانری کولو – بله، راستش باید دست روی وجدان خود قرار دهیم و حرف بزنیم. اما باید اضافه کنیم که جامعه کرد هم در شرایط بدترین حملات قرار دارد و حتی می توان گفت از شرایط فاشیسم هیتلر نیز بدتر است. در چنین جامعه ای کودک ۷ ساله تا پیرمرد ۷۰ ساله ناچار است بجنگد. اما باید بگویم بعضی دولت ها هم برای تخریب بعضی سازمان های کرد بعضی کلمات را بکار می برند اینها دروغ است. باید واقعیت پ.ی.د. یا هر حزب دیگر کردی را ببینیم. اعضای آنها ۷ ساله تا ۷۰ ساله هستند و از خود دفاع می کنند چون جانشان در خطر است.

کورد هوال – یعنی منظور شما این وجود اعضای کم سن و سال برای دفاع از خود است؟

مهدی تانری کولو – من در اخبار هم دیدم پ.ک.ک و پ.ی.د قوانین مرتبط با حقوق کودکان را نیز قبول کرده اند. یعنی از افراد زیر ۱۸ سال استفاده نکنند.

کورد هوال – نه، افراد کم سن و سال بوده اند و نهادهای حقوق بشری گزارش های متعدد و موثقی در خصوص کودکان سرباز در پ.ک.ک و شاخه های آن دارند. با توجه به این که کودکان نیز کرد هستند لذا بهتر است از آنها استفاده نشود.

مهدی تانری کولو – باید بگویم قطعا همه موارد رعایت نشده است و نمی توان با قاطعیت گفت نقضی صورت نگرفته است. اما از لحاظ حقوق پ.ک.ک یا پ.ی.د می گویند خود را ملزم به رعایت می .

کورد هوال – سپاس جناب مهدی تانری کولو.

مهدی تانری کولو – خواهش می کنم، موفق باشید.

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی