نوزاد هتوتی بر این باور است که آمریکا هیچ قولی برای حمایت از کردهای سوریه نداده است و همکاری دو طرف، صرفا یک تاکتیک برای مقابله با داعش بود.

به گزارش کورد هوال، بعد از اعلام ترامپ در مورد خروج نیروهای آمریکایی از سوریه و واکنش‌های متضاد به آن، بسیاری از بی وفایی آمریکا به کردها نوشتند و برای آن، مصادیق تاریخی ذکر کردند. کارشناسان، کردهای سوریه را بازنده اصلی بحران در این کشور دانستند و نوشتند که اکنون با عدم حضور آمریکا، کردها یا باید با دولت قانونی سوریه به توافق برسند یا خود را آماده حمله ترکیه نمایند. در همین زمان بود که صحبت از تضمین ترکیه به آمریکا مبنی بر عدم حمله به مناطق کردنشین سوریه مطرح شد که دولت ترکیه اعلام کرد حساب کردها از تروریست‌های وابسته به پ.ک.ک و ی.پ.گ جداست.

دکتر “نوزاد هتوتی” در مقاله‌ای[۱] در سایت شبکه روداو به سابقه همکاری گروه‌های وابسته به پ.‌ک.‌ک با آمریکا در شمال سوریه اشاره کرده و نوشته است: «پس از آن که آمریکا از ارتش آزاد برای مقابله با داعش ناامید شد، به دنبال جایگزینی بود تا به عنوان نیروی زمینی خود مورد استفاده قرار دهد و برای همین نیز ی.پ.گ. را انتخاب کرد. این همکاری آمریکا با ی.پ.گ. فقط جنبه نظامی داشت تا آمریکا بتواند اهداف خود را به پیش ببرد. لذا آمریکا هرگز حاضر نشد در مورد حقوق کردها در آینده سوریه حرف بزند یا قولی بدهد».

این کارشناس در ادامه می‌گوید: «از همان آغاز برای محافل آکادمیک این سوال مطرح بود که آیا آمریکا به دنبال حقوق سیاسی برای کردهاست؟ اکنون این محافل معتقدند آمریکا هیچ پروژه‌ای برای کردها ندارد و فقط به دنبال اجرای برنامه‌های خود از طریق آن‌ها بود. نگاه آمریکا تاکتیکی بود نه استراتژیک. هرگز هیچ یک از مقامات آمریکایی اعلام نکردند پس از شکست داعش برای کردها از لحاظ سیاسی چه خواهند کرد. تصمیم ترامپ آن هم بدون اطلاع به کردها نمونه بارز این موضوع است. این در حالی است که در صورت خروج آمریکا کردهای شمال سوریه با تهدیدی جدی مواجه هستند».

این تحلیلگر مسائل کردها، در ادامه ایران، روسیه و ترکیه را برنده بحران سوریه می‌داند و سیاست آمریکا و گروه‌های کردی را بازنده بحران در سوریه توصیف کرد. وی معقتد است کردهای سوریه فقط ابزار دست آمریکا بودند و نه تنها به چیزی نرسیدند بلکه در معرض نابودی نیز هستند. رسانه‌ها نیز کردها را قربانی آمریکا می‌دانند چون آمریکا عملا ثابت کرده دشمن کردهاست.  با این که ترامپ در مورد نحوه خروج نیروها کمی نرمش نشان داد اما کردها راهی جز رفتن به آغوش دمشق ندارند اما با توجه به همکاری گروه‌های کردی با آمریکا هنوز معلوم نیست واکنش دمشق در برابر درخواست کردها چه خواهد بود. آمریکا یکبار دیگر از کردها سواستفاده کرد و حتی اگر بخواهد نیز نمی‌تواند مثلا منطقه پرواز ممنوع ایجاد کند چون روسیه چنین قطعنامه‌ای را وتو خواهد کرد.  این کارشناس کرد خاطرنشان ساخت که مناطق کردی در سوریه از هم جدا افتاده‌اند و این امر، تامین امنیت آنها در برابر ترکیه را خیلی سخت می‌کند. در هر حال، از هر زاویه‌ای نگاه کنیم آمریکا فقط از کردها استفاده ابزاری کرد.

گفتنی است استفاده ابزاری آمریکا از کردهای سوریه، مورد اذعان دیپلمات‌های آمریکایی نیز است. رابرت فورد، سفیر سابق آمریکا در سوریه در نشستی در اندیشکده ویلسون، اعتراف کرد که رابطه واشنگتن با یگانهای کُرد «موقتی و تاکتیکی» است. وی افزود : «آمریکا روابط طولانی مدت با یگانهای مدافع خلق برقرار نکرده است. بلکه یک ائتلاف تاکتیکی و نظامی [بین طرفین] وجود دارد. سفیر پیشین واشنگتن در دمشق با بیان اینکه رابطه بین یگان‌های کُرد با گروه «حزب کارگران کردستان» (پ.ک.ک) بسیار مشخص است، ادعا کرد که آمریکا به خاطر مبارزه با داعش با این گروه رابطه برقرار کرده است». فورد درباره خروج نیروهای آمریکایی از سوریه نیز گفت: «در وضعیت کنونی فکر نمی‌کنم که خروج واشنگتن از سوریه خیانتی به کُردهای سوریه باشد».

[۱] . http://www.rudaw.net/kurmanci/opinion/13012019

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی