نوشته ی: سارا عابد

سارا عابد در این مقاله و در بخش تحقیق در مورد ادعای برخی جریانات تندروی کردی همچون: گروه جدایی طلب پ.ک.ک برای تشکیل دولت کردی در مناطق تاریخی کردنشین به بهای ضربه زدن به اعراب و آشوریان در سوریه، مشاهدات وحشتناکی را به تصویر می کشد. ترجمه قسمت پایانی این مقاله در ذیل آمده است.

رفتار غیراخلاقی و خشن با اقلیت ها به ویژه با مسیحیان

طبق نوشته شبکه رووداو در مقاله ای در سال ۲۰۱۴ “احمد ترک، سیاستمدار کرد ترکیه، اعلام کرد کردها نیز در نسل کشی دست داشتند و از ارامنه معذرت خواهی کرد”. آقای احمد ترک گفت: “پدران و پدربزرگان ما علیه آشوریان و ایزدی ها مورد استفاده قرار گرفتند، دست آنها به خون آلوده شد. ما به عنوان نوه های آنها معذرت خواهی می کنیم.” (۱۴).

کردها سابقه چند صد ساله در آزار و اذیت اقلیت ها دارند و بارها علیه اقلیت ها نسل کشی کرده اند. گزارشات تاریخی اقدامات نسل کشی توسط کردها از سال ۱۲۶۱ تا ۱۹۹۹ در “نسل کشی های علیه ملت آشور” مستند شده است. در سال ۱۲۶۱، در آنچه که به عنوان “آمدن کردها” مشهور است، هزاران آشوری از روستاهای دشت نینوا در برتیلاه، بخدیدا، بدنا، بسیرا و کارملیس فرار کرده و به سوی قلعه اربیل رفتند تا از دست مهاجرت قابل توجه کردها فرار نمایند. پادشاه “صالح اسماعیل” دستور داد تا تعداد زیادی کرد از کوه های ترکیه به دشت نینوا مهاجرت کنند. روستاهای آشوری در دشت نینوا مورد غارت قرار گرفتند و هزاران آشوری  که نتوانستند به اربیل فرار کنند توسط کردهای تازه وارد قتل عام شدند. یک صومعه راهبه ها در بخدیدا مورد حمله قرار گرفت و ساکنان آن به صورت وحشیانه قتل عام شدند. نیویورک تایمز در مقاله در سال ۱۹۱۵ به سلاخی مسیحیان توسط کردها و ترک ها اشاره می کند.

قبایل کرد طی جنگ جهانی اول حملاتی منظم علیه همسایگان مسیحی خود انجام دادند. کردها که بر اساس سنت طولانی مدت خود برای حقوق فرضی خود جهت غارت روستاهای آشوری عمل کرده اند، مسئول بسیاری از وحشیگری ها علیه آشوریان مسیحی هستند. یک رئیس عشیره کرد در سال ۱۹۱۸ اسقف کلیسای آست را سر سفره شام خود کشت و این به کاهش شدید جمعیت مسیحیان منجر شد.

همدستی کردها در نسل کشی ارامنه

در حین و پس از جنگ جهانی اول نسل کشی ارامنه در دو مرحله صورت گرفت. قتل همه مردان توانمند از طریق قتل عام و سربازی اجباری و کار اجباری و سپس تبعید زنان، کودکان، سالخوردگان و قرار دادن آنها در مسیر مرگ که به بیابان های سوریه ختم می شد (۱۵). افراد تبعیدی که با اسکورت نظامی به مناطق دوردست رانده شده بودند، از آب و غذا محروم بودند و مورد غارت، تجاوز و قتل عام قرار گرفتند.

دیگر گروه های قومی محلی و مسیحی مانند آشوریان و یونانیان عثمانی به صورتی مشابه توسط دولت عثمانی در نسل کشی آشوریان و نسل کشی یونانیان هدف قرار گرفتند و بعضی مورخان این رفتار را بخشی از همان سیاست نسل کشی ارامنه می دانند که آنها را هدف قرار داد. بیشتر جوامع دیاسپورای ارامنه در دنیا با پیامدهای مستقیم نسل کشی ایجاد شدند. در استان های شرقی، ارامنه قربانی هوس همسایگان ترک و کرد خود قرار گرفتند، ترک ها و کردها به صورت مرتب از آنها باج گرفتند، ربودند، مجبور کردند مسلمان شوند، بدون توجه به دولت آنها را استثمار کردند. اربابان کرد با حمایت حاکمان عثمانی خود به ارامنه در استان های جنوب شرقی تجاوز کردند، آنها را به قتل رساندند و غارت نمودند در حالی که ارامنه و دیگر غیرمسلمانان چندین قرن با آنها زندگی مسالمت آمیز داشتند. هنری مورگنتاو (۱۶) که در اوج این خونریزی در قستنطنیه سفیر آمریکا بود، در خاطرات خود به عنوان سفیر،  همدستی کردها را اینگونه توصیف می کند:

“کردها از کوهها پایین می آمدند، به دختران جوان حمله کرده، روسری آنها را بر می داشتند و زیباترین دخترها را برای خود به کوه می بردند. همزمان با غارت بی رحمانه خود بچه ها را نیز می دزدیدند. کردها این قتل و غارت ها را آزادانه انجام می دادند. فریاد زنان و افراد سالمند وحشتی عظیم ایجاد کرده بود.(۱۷)”

تبعیض علیه کردهای ایزدی در عراق

مهم است خاطرنشان سازیم خیلی از کردها وجود دارند که این توصیف های مقاله شامل حال آنها نمی شود. این کردها در فرهنگ جاری جامعه خود هضم شده و علاقه ای به آرمان کردهای جدایی طلب ندارند. نگرانی های آنها بیشتر سیاسی و خاص کشور محل سکونتشان است. آنها به ایجاد یک کشور واحد کرد در چهار کشور محل سکونت و به شیوه بالکان یا قتل عام و نسل کشی و یا دیگر اقدامات ضدبشری علاقه ای ندارند. درواقع، این کردها قربانی تبعیض خود کردها می شوند چون همانند آنها خواهان تاسیس دولت نمی شوند. کردهای فیلی در شمال عراق نمونه بارز آن هستند. بیشتر آنها با همه پرسی اعلامی استقلال توسط اقلیم کردستان در سال ۲۰۱۷ مخالفت کردند چون می دانستند به تشدید بحران کنونی می انجامد. حیدر عبادی نخست وزیر عراق در این زمینه موضع رسمی دولت عراق را اعلام کرد(۱۸): “همه پرسی استقلال اقلیم کردستان غیرقانونی است و دولت فدرال از آن حمایت نخواهد کرد.” آمریکا (۱۹) و همسایگان عراق از جمله ترکیه و ایران (۲۰) و سوریه نیز با تجزیه عراق مخالفت کردند (۲۱). فواد علی اکبر، یک عضو فیلی شورای استانی بغداد، به المانیتور گفت: “ما کردهای شیعه هستیم… نه شیعیان نه کردها کاری برای کردهای فیلی نکرده اند. بیشتر فیلی ها افرادی میانه رو و از نظر فرهنگی متنوع هستند و این سبب شده نتوانند اعتماد کردها را جلب کنند و به دلایل قومی و مذهبی خواهان هویت باثبات کردهای فیلی و حقوق عادی همانند دیگر عراقی ها نیستند.”

حسن عبدلی یک فعال کرد فیلی می گوید: “ما کردهای فیلی خود را عراقی می دانیم. ریشه عمیق تاریخی و سیاسی در عراق داریم. ما در همه عرصه ها از این کشور دفاع کرده ایم. در جنبش عراق علیه بریتانیا یا در جنگ کردها علیه داعش هم شرکت کردیم. اما ناسیونالیست های عرب و کرد ما را اذیت کردند (۲۲).” وی همچنین افزود: بیشتر کردهای فیلی از جابجایی اجباری، قتل و غارت سیستماتیک در صورت استقلال کردستان می ترسند چون هر وقت این مضوع مطرح می شود آنها احساس تهدید می کنند” خانم “سروه عبدالواحد” ، رئیس وقت جناح جنبش گوران در پارلمان عراق در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک با نمایندگان کرد فیلی اعلام کرد: “همه پرسی استقلال برای یک گروه خاص است و بیانگر اراده همه کردها نیست. چون مشروعیت خود را از نهادهای قانونی کرد نگرفته است”.

نژادپرستی کردها علیه اعراب به ویژه در سوریه

“برونو جَنتی”  روزنامه نگار پژوهشی فنلاندی تجربه کار خود در هنگام تحقیق در مورد داعش در اقلیم کردستان را چنین می نویسد: “وقتی در اقلیم کردستان بودم از رفتارهای عقب مانده از جمله نژادپرستی و تعرض جنسی شوکه شدم. چند هفته ای است از اقلیم کردستان برگشته ام و در آنجا در مورد داعش تحقیق می کردم. بیشتر در بین سلیمانیه و دهوک کار می کردم. یک سری رفتارهای فرهنگی و اجتماعی دیدم که تا حدی مرا متعجب ساخت. با توجه به آنچه در سوریه رخ می دهد میزان نژادپرستی ضد سوری در آنجا دیدم. این در زندگی روزانه معلوم بود. یک راننده تاکسی در سلیمانیه می گفت: این سوری ها کشور ما را خراب می کنند. یک راننده دیگر از دیدن بچه های سوری که شیشه ماشین ها را می شستند عصبانی بود. می گفت: اینها کثیف هستند. برایم غیرعادی بود اعراب آواره عراقی یا سوری در اقلیم کردستان چنین مورد بدرفتاری قرار می گرفتند.

فقط راننده های تاکسی چنین نبودند. در ساختمان استانداری سلیمانیه یک مسئول را برای مصاحبه در مورد کمپ های آوارگان پیدا کردم. آن خانم می گفت این سوری ها از همه چیز گله می کنند. در یک شهر دیگر مسئولین تعجب کردند به سوری ها اجازه کار داده شده است. پلیس می گفت: اینها سوری اند نباید به آنها کار داد.

من متوجه شدم ناسیونالیسم کردی با تصویر منفی از عرب، ترک و فارس خود را به حرکت در می آورد. در واقع من در اقلیم کردستان از این رفتارهای زشت تعجب کردم (۲۳).

یک افسانه خوب حلاجی شده

کردها از طریق بازاریابی موثر و معرفی خود به عنوان “جنکجویان آزادی” انقلابی، فمینیست، مارکسیست در بین مخاطبان غربی شهرت کسب کرده اند (۲۴) و کسانی هستند که میل شدیدی برای ایجاد یک اتوپیای خاص خود را دارند که در آن صلح برای همه حاکم باشد – تصوری که اخیر استفان گوانز در مقاله “افسانه برتری اخلاقی کردهای ی.پ.گ.” از آن انتقاد کرده است (۲۵). آنچه درواقع آنها می خواهند ایجاد یک دولت مستقل غیرقانونی از چهار کشور حاکم موجود است. آزادی مورد نظر آنها قرار است با سلاخی و کشتار مردمان محلی در این کشورها صورت بگیرد و می خواهند با بالکانی نمودن و ایجاد تفرقه مذهبی به آن دست یابند (۲۶). آنها دست به تخلیه مردمان محلی از مناطق مورد نظر زده اند، از تاکتیک های ترس و زور استفاده کرده اند و اینها همگی نقض حقوق بشر متعارف است. موافقت با خواسته کردها یعنی موافقت با اقدامات نسل کشی که اساسا مردم را از خانه و کاشانه شان دور می کند و این درست در راستای اقدمات امپریالیستی غربی قرار دارد.

کردها تا چندی پیش با جاه طلبی های جدایی طلبانه خود مثبت دیده می شدند اما برنامه مخفی آنها و اهدافشان اکنون افشا شده است. ائتلاف گذشته و کنونی آنها با اسرائیل و آمریکا سندی برای این اهداف است. نباید این را نایدیده یا کم اهمیت دید. پروژه اسرائیل بزرگ کاملا به حرکت در آمده اما باید فورا آن را متوقف نمود (۲۷). برای حمایت از خواسته کردها برای خودمختاری و فدراسیون به بهای قربانی کردن دیگران در منطقه، که اقدامی غیرقانونی است این کار غیرمنطقی و نقض حقوق بشر است و در مورد آن قبلا بحث کردیم. همچنین فراموش نکنیم یکی از رهبران اصلی داعش کرد بود (۲۸). اگر کردها واقعا می خواهند با دیگران زندگی مسالمت آمیز داشته باشند باید بازنویسی افراطی تاریخ را متوقف کنند چون به صورت شدید جعل می کنند و همچنین باید از ائتلاف هایی که منطقه را تهدید می کنند خارج شوند و باید با یکدیگر و با مردمان کشورهای محل سکونت خود به صورت برادرانه فعالیت نمایند تا در یک جغرافیا با هم بمانند. فقط در این صورت است که کردها می توانند بجز کوه ها دوستان دیگری نیز داشته باشند.

نویسنده: سارا عابد

منبع: http://www.voltairenet.org

رفرنس های این قسمت:

 

[۱۴] “Kurds and the Armenian Genocide”, Deniz Serinci, Rûdaw , April 23, 2014. “How Should Kurds Address Armenian Genocide?”, Kani Xulam, Rûdaw, May 5, 2015.

[۱۵] “The Armenian Genocide. Frequently asked questions”, Genocide 1915.

[۱۶] “Morgenthau, Ambassador Henry, Sr.”, Rouben Paul Adalian, Armenian National Institute.

[۱۷] Ambassador Morgenthau’s Story, by Henry Morgenthau, Doubleday, Page & Co., 1918.

[۱۸] “العبادی یؤکد «لا قانونیه» استفتاء الأکراد على الانفصال”, Jawdat Kazem, Al Hayat (Iraq), June 18, 2017.

[۱۹] “Congress threatens to cut payments to Iraqi Kurds if they break with Baghdad”, Bryant Harris, Al-Monitor, June 28, 2017.

[۲۰] “The reason Tehran is against referendum on Iraqi Kurdistan”, Arash Karami, Al-Monitor, June 22, 2017.

[۲۱] “إقلیم کردستان العراق یجری استفتاء على الاستقلال فی سبتمبر”, BBC, June 8, 2017.

[۲۲] “Shiite Kurds challenge Iraqi Kurdistan independence”, Ali Mamouri, Al-Monitor, Jly 17, 2017.

[۲۳] “On Racism, Patriarchy and Corruption in Iraqi Kurdistan”, Bruno Jantti, TeleSur, January 20, 2016.

[۲۴] “LGBT Brigades In Syria? Western Anarcho-Leftists Cutting Their Teeth With Western-Backed Kurdish YPG”, Brandon Turbeville, Activist Post, July 27, 2017. “Le Rojava, un califat d’extrême gauche ? Réseaux “antifascistes” et terrorisme : le laboratoire kurde”, Observatoire des extrêmes de gauche, 16 août 2017.

[۲۵] “The Myth of the Kurdish YPG’s Moral Excellence”, Stephen Gowans, July 11, 2017.

[۲۶] “Syria: The Criminal Empire’s Strategy Of Divide, Conquer, and Destroy”, Sarah Abed, The Rabbit Hole, March 2, 2017.

[۲۷] “Washington’s ‘Greater’ Middle East Project – Hand in Hand with Israel”, Sarah Abed & Mark Taliano, 21st Century Wire, March 30, 2017.

[۲۸] “The traitors helping ISIS wipe out their own people: How ethnic Kurds are using their knowledge of Kobane to coordinate Islamists’ city siege”, Chris Pleasance, Daily Mail, November 4, 2014.

افسانه کرد “شورشی میانه رو” (قسمت سوم)

 

 

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی