جا به جایی افراد وابسته به مسعود بارزانی، صرفا برای نمایش دموکراسی است/ هم دولت و هم پارلمان، در اختیار یک خاندان است و مردم هیچ نقشی در اداره منطقه ندارند

در جوامع دموکراتیک، انتخابات و به تبع آن رقابت و شرایط برابر برای همه نامزدها یکی از نشانه‌های تایید دموکراسی و اجرای آن است. اما در اقلیم کردستان اتفاقات کاملا معکوس رخ می‌دهد. روند انتخاب بالاترین پست سیاسی اقلیم کردستان عراق، یعنی ریاست اقلیم، نشانه فساد خاندانی و اولیگارشیک حاکم بر این منطقه را به خوبی نشان می‌دهد.

اقلیم کردستان از سال ۱۹۹۱ و پس از جنگ خلیج فارس تا سال ۲۰۰۳ و سقوط صدام حسین به صورت غیررسمی مستقل بود و با حمایت آمریکا و غرب در سایه ضعف دولت صدام حسین، دولت محلی تشکیل داده بود. با سقوط صدام در چارچوب دولت عراق واحد، به صورت فدرال اداره می‌شود و در بسیاری از موارد نیز به قانون اساسی و تعهدات خود عمل نمی‌کند. مانند واریز پول ناشی از فروش نفت اقلیم به حساب دولت مرکزی عراق مستقر در بغداد.

از سال ۱۹۹۱ تاکنون کنترل اقلیم کردستان، در اختیار دو حزب عمده یعنی پارتی (حزب دموکرات کردستان عراق) به رهبری مسعود بارزانی و یکتی (اتحادیه میهنی کردستان) به رهبری مرحوم جلال طالبانی بوده است. مسعود بارزانی پس سقوط صدام پست ریاست اقلیم و جلال طالبانی نیز پست ریاست جمهوری عراق را در اختیار گرفتند. بارزانی براساس قانون نمی‌توانست بیش از دو دوره رئیس اقلیم باشد، اما هشت سال بدون انتخابات به ریاست ادامه داد تا بتواند همه‌پرسی استقلال کردستان را برگزار نماید و با تاسیس دولتی مستقل برای کردستان، نام خود را در تاریخ ثبت نماید. اما نه تنها موفق نشد بلکه ناچار شد در کمال تحقیر از پست خود کنار برود و ۵۲ درصد از مناطق تحت کنترل خود را نیز از دست داد. این همه‌پرسی که در سال ۲۰۱۷ برگزار شد، تنها دو حامی داشت. اسرائیل و عربستان سعودی. همه احزاب کُرد عراقی حتی احزاب مسلح و شبه‌نظامی نیز با آن مخالفت کردند.

مسعود بارزانی علیرغم شکست همه‌پرسی قصد دارد در صحنه سیاسی باز هم فعال باشد اما این بار به صورت نیابتی وارد میدان شده است. پس از تاخیر هشت ماهه در تشکیل کابینه اقلیم (بعد از برگزاری انتخابات پارلمانی) و درگیری بر سر پست و مقام و پول نفت میان احزاب کُرد عراقی، اکنون اعضای پارتی قانون ریاست را مطابق منافع خود تصویب کرده‌اند و نچیروان بارزانی برادرزاده مسعود بارزانی برای پست ریاست اقلیم معرفی شده است تا پارلمان تحت کنترل و نفوذ پارتی به او رای بدهند.

برای ایجاد جو رقابتی و نمایش دموکراسی نیز در کنار نام نیچروان بارزانی، نام چهار فرد گمنام دیگر نیز در لیست نامزدها گنجانده شده است تا رقیب نچیروان بارزانی در کسب آرای پارلمانی باشند که تحت کنترل بارزانی است! مسعود بارزانی در حالی این نمایش انتخاب ریاست اقلیم را برگزار می‌کند که پسرش مسرور بارزانی نیز برای پست نخست وزیری معرفی شده است، پستی که تاکنون در اختیار برادرزاده مسعود یعنی همان نیچروان بود. گویا در اقلیم کردستان قحط الرجال حاکم است و فقط قبیله بارزانی حق دارد پست و مقام بگیرد. این روند اقتدارگرایی و فساد خانوادگی، با اعتراض مردم و سایر احزاب مواجه شده است. اقلیم کردستان اکنون و بر اثر رقابت و تنش میان دو حزب عمده، عملا دارای دو دولت در اربیل و سلیمانیه است.

گفتنی است براساس راهکارهای قانونی طی هفته‌ آینده، پارلمان زمان انتخابات ریاست اقلیم را مشخص می‌کند. براساس قانون اصلاح شده نهایی ریاست اقلیم، انتخابات به شیوه‌ علنی برگزار خواهد شد. پس از مشخص شدن اسامی نامزدها، کسانی که تائید صلاحیت نشده‌اند می‌توانند ظرف دو روز در دادگاه تجدیدنظر اعتراض کنند و از تصمیم مجلس شکایت کنند. دادگاه هم پس از دو روز از تنظیم شکایت پاسخ آنها را خواهد داد سپس مجلس سه روز فرصت خواهد داشت تا روز انتخابات اقلیم کردستان را تعیین کند. طبق توافق پارتی و یکیتی و گوران و دیگر طرف‌ها درخصوص اصلاح قانون ریاست اقلیم کردستان، نامزد پارتی بیش از ۹۰ رای پارلمان را از آن خود می‌کند و برای نامزدی این پست پذیرفته می‌شود،  برای پست ریاست اقلیم کرردستان ۵ نفر خود را کاندید کرده‌اند. ریاست منتخب اقلیم در زمان تعیین شده سوگند قانونی یاد می‌کند اما بعد از ماه رمضان فعالیت رسمی خود را آغاز خواهد کرد. نامزدهای ریاست اقلیم عبارتند از: نچیروان بارزانی، امید عبدالسلام قادر، محمد حمه صالح عمر، ریبوار عزیز مصطفی و هیوا عبدالله خدر.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی