دکتر “عصمت شریف وانلی” معتقد است که اوجالان، پس از دستگیری کاملا در اختیار ترکیه قرار گرفت و از تمامی ادعاهای پیشین خود عقب‌نشینی نمود، او برای حفظ جان خود حتی به همه اعضای پ.ک.ک خیانت می کند.

کورد هوال/ دکتر “عصمت شریف وانلی” از اساتید مشهور کُرد و مورخ برجسته، اخیرا فوت کرد. وی پیشتر طی مقاله‌ای به انتقاد از سیاست‌های “عبدالله اوجالان” رهبر دربند گروه خشونت طلب پ.ک.ک پرداخته بود. مشروح مقاله وی به شرح زیر است:

«من پنج سال رئیس کنگره ملی بودم و بزگترین اشتباه ما در آن زمان این بود که “عبدالله اوجالان” را نیز رئیس افتخاری کنگره کردیم و این سبب شد تا دیگر احزاب کُرد تصور کنند من حامی ‌او هستم. در حالی که از دیدگاه‌های اوجالان حمایت نمی‌کنم. به عنوان مثال اقدام پ.ک.ک در تخلیه اجباری روستاهای کردستان عراق در قندیل جهت استقرار در آنها را محکوم می‌کنم و همچنین اظهارات اوجالان پس از دستگیری، از نظر من فقط یک معنا دارد آن هم تسلیم شدن وی به ترکیه است.

آنچه عبدالله اوجالان در کتاب «تمدن دموکراتیک» نوشته است، نفی هر گونه حقوق کردهاست. وی حتی از ادعاهای خود مبنی بر فدرالیسم و خودمختاری برای کردها نیز عقب نشینی کرده است. اوجالان پا فراتر نهاده و خود را پیامبر می‌داند و گاهی خود را به حضرت عیسی و گاهی نیز حضرت موسی یا ابراهیم تشبیه می‌کند. اما این فقط می‌تواند برای مریدانش در قندیل جالب باشد نه کُردها. اوجالان بدون توجه به واقعیت‌های جامعه کُرد و بدون داشتن مشروعیت لازم خود را به صورت خودخوانده پدر همه کردها معرفی می‌نماید.

عبدالله اوجالان به تاریخ علاقمند است، اما متخصص تاریخ نیست. من کتاب آقای اوجالان را خواندم. وی مسائل را با هم می‌آمیزد و مسائل تاریخی، مشکل کردها، تشکیلات پ.ک.ک و مسائل شخصی خود را مخلوط می‌کند و این امر، نتیجه‌ای علمی‌ در پی ندارد. اوجالان تحت تاثیر شدید مارکس و انگلس است. اما باید بگویم ذهن و فکر او کمابیش زباله‌دانی آلوده به همه چیز است. عبدالله اوجالان در اقدامی ‌عجیب خواهان خوانده شده این کتاب به عنوان دفاع از خود در دادگاه اروپایی شده، اما او نمی‌داند آیا قضات اروپایی واقعا بیکارند این مطالب بی سرو ته را بخوانند؟! آثار اوجالان مغشوش هستند و خواننده را سردرگم می‌کنند. وی به خواننده می‌گوید فقط دیدگاه‌های او  صحیح است و بقیه کردها یا فئودال هستند یا بورژوا و یا ناسیونالیست‌های عقب مانده. آنچه اوجالان می‌گوید نشان می‌دهد آینده خود را از آینده مردم کُرد مهم‌تر می‌بیند».

من یک سوال می‌کنم. چرا وقتی اوجالان از مقر پر از باغ و گل در دمشق اخراج شد، به نزد گریلاها در قندیل نرفت؟ اگر چنین می‌بود دستگیر نمی‌شد. اگر به قندیل می‌رفت نه از ترس همه چیز را زیر پا می‌گذاشت و نه این کتاب پر از تناقض را می‌نوشت. اوجالان وقتی در سوریه بود علنا می‌گفت به قندیل نمی‌رود، چون می‌ترسد توسط عوامل ترکیه در پ.ک.ک کشته شود. این یعنی اوجالان جان خود را شیرین‌تر از جان گریلاها می‌داند!

من از اوجالان انتقاد می‌کنم که چرا برای کردهای ترکیه هیچ نوع وضعیت رسمی‌ را قبول نمی‌کند، اما برای کردهای عراق و ایران و سوریه خواهان فدرالیسم است؟! چرا کردها را در ترکیه به عنوان بخشی از ملت تُرک می‌داند، اما در دیگر کشورها ملتی جدا؟ اوجالان در تحلیلی در سال ۲۰۰۱ در اقدامی‌عجیب صدام حسین را فردی دمکرات معرفی کرده و از کردهای عراق می‌خواهد با او توافق کنند! چگونه می‌توان این را هضم کرد در حالی که صدام کردها را قتل عام کرد؟ عبدالله اوجالان می‌خواهد با تقلیل مسئله کُرد به سطح خواسته‌های صنفی راه برای ورود ترکیه به اتحادیه اروپا باز کند و حتی اگر ترکیه بتواند بندهایی از پیمان کپنهاگ را نیز اجرا کند در این صورت می‌تواند به عضویت در اتحادیه اروپا نزدیک شود.

اوجالان در نوشته‌ای می‌گوید یک کُرد ایران می‌تواند بگوید «من کُرد و ایرانی هستم، اما یک کُرد ترکیه می‌تواند بگوید من ترکیه‌ای هستم». این اظهارات اوجالان بی معناست. چرا نباید یک کُرد در ترکیه بگوید «من کُرد هستم»؟ آیا ظلم و ستم و تحقیر و قتل عام کردها در ترکیه فراموش شده است؟ ایران و عراق، وجود کردها را انکار نمی‌کنند، اما ترکیه حتی زبان کردی را نیز انکار می‌کند. تنها راه حل مقابله با انکار هویت کردی در ترکیه این است که خودمختاری یا فدرالیسم داشته باشند و این نیز همان چیزی است که اوجالان رد می‌کند. بدتر این که اوجالان درخواست کردها برای خودمختاری را اقدامی ‌فئودالی می‌بیند! روش‌های پیشنهادی اوجالان راه را برای مرگ زبان کردی نیز باز می‌کند. او برای راضی کردن ترکیه به اعدام نکردن وی دست به هر کاری می‌زند و حتی واقعیت‌های تاریخ معاصر را نیز تحریف می‌کند. عبدالله اوجالان مصطفی کمال را فردی نژادپرست نمی‌داند. در حالی که این دیدگاه مطلقا صحیح نیست.

ادامه دارد…

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی