اقدام دولت آمریکا در تعیین لیستی از سران گروه تجزیه طلب پ‌.ک.‌ک به عنوان افراد تحت تعقیب در شرایطی اتفاق می‌افتد که طی چند سال گذشته، بارها مقام‌های سیاسی دولت ترکیه، آمریکایی‌ها را به حمایت از پ.ک‌.ک متهم کرده‌اند. حتی در چند ماه گذشته بحران در مناسبات آنکارا با واشنگتن به بالاترین حد ممکن رسید اما پس از آزادسازی “آندرو برونسون” کشیش آمریکایی، تا حدود زیادی موج رو به افزایش اختلافات میان دو طرف متوقف شد. با این وجود، همچنان مقام‌های سیاسی دولت ترکیه به ویژه وزیر امور خارجه ترکیه، خواستار پایان همکاری و حمایت آمریکا از کردهای سوریه به عنوان شاخه سوری پ.‌ک‌.ک شد. در این فضای متشنج از مناسبات سیاسی میان ترکیه و آمریکا، اکنون تعیین جایزه برای مشخص شدن اختفای رهبران پ‌ک‌ک را می‌توان در قالب چند هدف اساسی مورد بازخوانی قرار داد.

 

۱– اولین هدف دولت آمریکا را می‌توان بازسازی چهره مخدوش شده خود نزد افکار عمومی ترکیه ارزیابی کرد. در واقع، دولت دونالد ترامپ به دلیل سیاست‌های متخاصمانه علیه دولت آنکارا، به شدت نزد شهروندان ترکیه مورد نفرت قرار گرفت و وجهه آمریکا نزد ملت ترک، به پایین‌ترین حد ممکن، طی سال‌های بعد از جنگ جهانی دوم رسید. اکنون در وضعیت جدید دولت آمریکا قصد دارد با اقدام خود در ضدیت با رهبران گروه جدایی طلب پ.‌ک.‌ک، تا حدودی وجهه خود  را در درون جامعه ترکیه بهبود ببخشد.

 

۲– دومین هدف آمریکا را می‌توان بازی با کارت کردها در برابر دولت آنکارا ارزیابی کرد. از یک سو، واشنگتن این پیام را به اردوغان ارسال کرد که آن‌ها بر خلاف تبلیغات رهبران ترک، موضعی سفت و سخت نسبت به پ.‌ک‌.ک دارند و به طور علنی آن‌ها را تروریست می‌دانند. اما با این وجود، همچنان حاضر نیستند که نیروهای ی‌.پ‌.گ شاخه نظامی پ.ک.ک در سوریه را در زمره گروه های تروریستی قرار دهند.

 

۳– سومین برنامه آمریکا از اقدام جدید خود را می‌توان ارسال این سیگنال ارزیابی کرد که واشنگتن در ارتباط با مساله کردهای سوریه نیز حاضر به تعامل و معامله با آنکار بوده و در این مسیر در آینده نیز مسیر را برای دولت ترکیه خواهد گشود که وارد منطقه شرق فرات شود.

 

۴– چهارمین هدف آمریکا از اعلام ضدیت خود با پ‌.ک‌.ک و رهبران آن در مقطع کنونی را می‌توان نوعی همراه سازی ترکیه با خود در مسائل منطقه‌ای ارزیابی کرد. واقعیت ان است که واشنگتن در شرایطی جدید به شدت به همکاری‌ها و هماهنگی ترکیه با خود نیاز دارد و در این مسیر قصد دارد با بازی صوری محکوم کردن پ‌.ک‌.ک آنکارا را با راهبرد منطقه‌ای خود در غرب آسیا همراه سازد.

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی