اردوغان برای موفقیت در انتخابات شهرداری استانبول، شرق فرات و شمال سوریه و اقلیم کردستان، روی همکاری اوجالان حساب کرده است و اوجالان نیز با موافقت با برنامه دولت ترکیه، کردها را دور می‌زند.

کورد هوال/ استفاده ابزاری “عبدالله اوجالان” از کردها تمامی ‌ندارد. در حالی که تحولات سوریه وارد مرحله جدیدی می‌شود و ترکیه نیز به دنبال به کرسی نشاندن برنامه‌های خود در شمال سوریه و در مناطق تحت کنترل نیروهای وابسته به پ.ک.ک است و از طرفی نیز رجب طیب اردوغان برای تضمین حذف رقیب انتخابات ریاست جمهوری آتی، شهردار قانونی استانبول را با ابطال انتخابات برکنار کرد تا در آینده رقیب او در ریاست جمهوری نشود، همه کارشناسان از جمله اعضای ارشد و سابق پ.ک.ک معتقدند اگر اردوغان بخواهد در موارد مذکور موفق شود نیازمند حمایت عبدالله اوجالان است. به عبارت دیگر، اوجالان باید کردها را به نفع دولت ترکیه و اردوغان دور بزند.

عبدالله اوجالان در دیدار اخیر خود ضمن درخواست از مریدان خود برای پایان دادن به اعتصاب غذا به حساسیت‌های ترکیه اشاره کرد و “عبدالحمید گل” وزیر دادگستری ترکیه نیز برای این خوش خدمتی او اعلام کرد وکلای اوجالان می‌توانند در چارچوب حقوقی با وی دیدار کنند. دولت ترکیه با این اعلام هم تلاش کرد تا تبلیغات پ.ک.ک مبنی بر «انزوا و حصر» اوجالان و ممنوعیت دیدار وی با وکلا را خنثی نماید و هم چهره‌ای مثبت از دولت ارائه کند تا افکار عمومی‌ کُردها را تحت تاثیر قرار دهد. اما هدف دولت ترکیه و شخص اردوغان از بازی اخیر با اوجالان چیست؟

قبل از انتخابات شهرداری مهم و حساس استانبول اردوغان به حدود یک میلیون و نیم رای کردهای این شهر نیاز دارد اما عملکرد نژادپرستانه او در طی چند سال اخیر علیه کردها سبب شده تا در انتخابات قبلی شهرداری‌ها کردها به او رای ندهند. لذا لازم است حزب عدالت و توسعه و رجب طیب اردوغان تصویری مثبت از خود ارائه دهد. با اجازه دیدار اوجالان با وکلای خود در زندان ایمرالی و دستور اوجالان به پ.ک.ک و شاخه‌هایش برای خدمت به ترکیه، دولت اردوغان فضایی رسانه‌ای ایجاد کرده که مثلا قصد دارد روند صلح جدیدی را آغاز کند. این فضای مصنوعی در ترکیه به راه انداخته شده، تا روز انتخابات دوام خواهد داشت و به محض به قدرت رسیدن اردوغان در این شهر، مجددا سرکوب کردها و منتقدان آغاز خواهد شد.

ابزار رسیدن به این هدف فقط اوجالان است که در جنایات دولت ترکیه علیه کردها به صورت فعال همکاری می‌کند تا جان خود را نجات دهد. این اقدام اوجالان حتی مورد اعتراض مریدان قندیل نشین او نیز قرار گرفته و سبب شده تا اختلافات قندیل و ایمرالی به صورتی علنی بروز پیدا کند. حال باید دید در این میدان بازی خوش خدمتی به اردوغان، رهبر پ.ک.ک در ایمرالی موفق می‌شود یا قندیل که خواهان ادامه جنگ با اردوغان است. این بازی به جایی رسیده که حتی سران حزب عدالت و توسعه اردوغان در اشاره به نام اوجالان از عنوان «جناب اوجالان»! استفاده می‌کنند و این نشان می‌دهد خدمتگزاری اوجالان به حزب حاکم بسیار ارزشمند است.

همچنین اوجالان به نیروهای خود دستور داده است تا در سوریه، حساسیت‌های ترکیه را رعایت کنند. مشخص نیست چگونه دولت ترکیه از نظر پ.ک.ک فاشیست و دیکتاتور است و همزمان باید به حساسیت‌های آن احترام گذاشت. پ.ی.د، یا همان حزب اتحاد دموکراتیک (شاخه سیاسی پ.ک.ک در سوریه) به نیروی زمینی آمریکا علیه داعش تبدیل شده است و اکنون قدرت را در مناطق کردنشین با دیکتاتوری و اقتدارگرایی حفظ کرده است. حال باید به دستور اوجالان، آن را تحویل ترکیه بدهند.

نکته اینجاست که پ.ی.د، عملا سوریه را به سوی اشغال توسط ترکیه هدایت می‌کند. محسن طاهر، عضو دفتر سیاسی حزب دمکرات کردستان سوریه وابسته به بارزانی، می‌گوید: «پ.ی.د. و دیگر نیروهای وابسته به پ‌ک‌ک عامل عدم اتحاد کردهای سوریه هستند. اگر پ.ی.د. به توافق خود با شورای میهنی عمل می‌کرد، هزاران جوان کرد در قالب «پیشمرگه روژ» می‌توانستند به کردستان سوریه برگردند اما عملا ثابت کرده به اتحاد کردها اعتقاد ندارد. اگر قرار باشد توافقی با پ.ی.د. صورت بگیرد باید با تضمین بین‌المللی باشد اما تاکنون چنین طرفی پیدا نشده است. به خاطر اقدامات خومحورانه پ.ی.د. تاکنون دهها هزار کرد سوریه نتوانسته‌اند به خانه خود برگردند و در کشورهای مختلف و اقلیم کردستان آواره‌اند. رفتارهای پ.ی.د. نشان می‌دهد مخالفت و انتقاد را تحمل نمی‌کند و پاسخ خشن می‌دهد».

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی