عثمان باشقالی-روزنامه نگار اقلیم کردستان

 

کوردهوال: یک سال پس از همه پرسی اقلیم کردستان گذشت. هنوز هم احزاب کردی همدیگر را به خیانت متهم می کنند. دلیل این اختلافات کردها چیست؟

باشقالی: این مشکل کردها جدید نیست. عقل سیاسی کردها ضعیف است و با واقعیت همخوانی ندارد. آنها اگر کاری موفق باشد می گویند من کردم یعنی خودمحور هستند و اگر کاری موفق نشود دیگری را به خیانت متهم می نمایند. در اقلیم کردستان نیز همین صورت گرفت. تاکنون سه بار کردها به خاطر نداشتن عقل سیاسی دچار این وضعیت شده اند. در سال ۱۹۷۵ و در سال ۱۹۹۱ و این بار در همه پرسی ۲۰۱۷٫ یک حزب نیز با ایجاد تقدس و فردپرستی حول یک نفر (منظور بارزانی) طوری وانمود می کند او فراتر از همه کس و همه چیز است در حالی که این ها بجز منافع حزبی و فردی خود به چیز دیگری فکر نمی کنند. یعنی منافع خود و حزب خود را فراتر از مردم می دانند.

 

کوردهوال: به نظر شما بهتر نیست احزاب کردی واقع بین باشند و به جای تاکید بر استقلال تلاش کنند کردها در چارچوب کشورهای متبوع خود به حقوق خود برسند؟

باشقالی: بله من هم این گونه فکر می کنم چون استقلال ممکن نیست و اگر مثلا بحث استقلال در کردستان عراق یا سوریه گاهی مطرح می شود این نه از روی قدرت کردهاست بلکه قدرت های بزرگ کمک می کنند و منافع خود را در این این می بینند اما احزاب کرد خیلی بزرگتر از توان خود حرف می زنند. مثلا احزاب مخالف ایران حتی یک روستا را هم نمی توانند کنترل کنند اما مدعی استقلال هستند. اگر این روند ادامه یابد تا دویست سال دیگر نیز چنین خواهند ماند. همه آنها با ایجاد کاریزما حول یک دبیرکل عملا در خیال به سر می برند. اکنون دنیای کاریزما نیست دنیای دموکراسی و گفتگو است. کردها نباید به استقلال خواهی مشغول شوند. مثلا در عراق ثابت کردند عقل سیاسی ندارند و دیدیدم چگونه ۵۱ درصد خاک خود و کرکوک را از دست دادند حالا باید سال ها بمانند تا شاید اجازه رفتن به کرکوک را پیدا کنند.

 

کوردهوال: پ ک ک هم شامل این موارد می شود یعنی شخص پرستی و ایجاد تقدس حول اوجالان قرار دارد و اکنون هم علنا می گوید مخالف دولت کردی است. ارزیابی شما از این چیست؟

باشقالی: سوال شما دو قسمت است. مقدس کردن فرد و دادن جایگاهی که فراتر از همه مردم باشد یکی از اشتباهات احزاب کرد است. یعنی کاری می کنند که دیگر کسی جرات نکند از رئیس یا دبیرکل حزب انتقاد کند در حالی که احزاب کردی در فضایی خیالی و دور از خواسته مردم قرار دارند. پول و ثروت و همه چیز دارند. با مردم فاصله دارند و بدتر این که هر حزب کردی طوری رفتار می کند انگار نماینده همه کردهاست در حالی که چنین نیست. اوجالان از وقتی دستگیر شده فقط حرف های میت ترکیه را می زند و عملا ترکیه از این طریق پ ک ک را در مسیر خود قرار داد یعنی دست از استقلال کشید خودمختاری را رد می کند اکنون نیز از کنفدرالیسم دموکراتیک و چیزهایی از این قبیل می زند عملا دست از مسئله حقوق کرد کشیده است چون پ ک ک نیز نمی تواند به جای اوجالان برای خود رهبر انتخاب کند یعنی همان شخص پرستی است لذا موفق نمی شود. شاید اگر اوجالان در قندیل یا یک کشور دیگر می بود و دستگیر نمی شد حرف های دیگری می زد. در اینجا ههم عقل سیاسی کرد مطرح می شود که همه چیز را در فرد خلاصه می کند و همدیگر را قبول نمی کنند.

 

 

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی