نوشته ی: آلیزا مارکوس / چاپ دانشگاه نیویورک

 

نویسنده در ادامه در صفحه ۴۵ به نقل از رمضان اولک می نویسد: “در سال ۱۹۷۷ دانشجو بودم. روستای ما در نزدیکی شهر هیلوان قرار دارد. آغاز فعالیت های پ ک ک در منطقه ما با قتل سران قبایل کرد و نابود کردن زیرساخت های اقتصادی منطقه بود. به عنوان مثال، محمد بایسال از شخصیت های مطرح کرد منطقه را به قتل رساندند.”

 

خانم مارکوس در صفحه ۴۹ از زبان عبدالله اوجالان می نویسد: “به اورفا رفتم تا خانه ای پیدا کنم. به هر خانه ای می رفتم با این اعضای گروه ما بودند اما خانواده ها علنا ما را طرد می کردند. ما را سربار می دیدند. برای این که از دست ما خلاص شوند عمدا می گفتند “دیروز پلیس اینجا آمده بود”. سپس اوجالان بدون اطلاع به اعضای حزب حتی اعضای ارشد مخفیانه به سوریه فرار کرد و حدود چند ماه هیچ کس از او خبر نداشت. نویسنده ئضعیت نابسامان سیاسی ترکیه و وجود دولت های ائتلافی کوتاه مدت این کشور را عامل رشد پ ک ک در سال های اولیه می داند.

 

در صفحه ۵۶ می افزاید: اوجالان پس از استقرار در دره بقا برای سران گروههای چپ ترک نیز نامه نوشت و از آنها خواست جبهه ای مشترک تشکیل دهند تا علیه رژیم کودتا وارد جنگ شوند اما این گروهها به اوجالان اعتماد نکردند. مسعود آکیول از سران گروههای چپگرا می گوید: به آپو بدبین بودیم. چون اوجالان در حالی مدعی ائتلاف و همکاری بود که همه گروههای کردی رقیب را را به طرزی خشن نابود می کرد یعنی حذف رقبا به استراتژی پ ک ک تبدیل شده بود. در نامه ای به اوجالان توقف حملات علیه رقبا را شرط اساسی همکاری اعلام کردم.

 

نویسنده می گوید: اوجالان تلاش کرد از طریق جلال طالبانی گروههای کرد را ترغیب کند تا با وی همکاری کنند اما همزمان نیز به سرکوب آنها می پرداخت. طالبانی توانست کمال بورکای رئیس حزب سوسیالیست کردستان را راضی کند با اوجالان دیدار نماید. کمال بورکای فردی بانفوذ و مخالف خشونت بود. این می توانست راه را برای اوجالان به سوی دیگر گروههای کرد نیز باز کند. کمال بورکای اعلام کرد عبدالله اوجالان فردی بی رحم است لذا نمی توان به وی اعتماد کرد چون قبلا یک عضو حزب سوسیالیست را در شهر دوغوبایزید نیز به قتل رسانده است.

 

خانم مارکوس می نویسد: کمال بورکای قبلا کتابی نیز نوشته بود و اوجالان چهار سال پیش در دفتر وی در آنکارا با وی دیدار کرد و تلاش نمود تا وی را همفکر خود کند اما موفق نشد. در دیدار آنها در سوریه کمال بورکای در حضور جلال طالبانی به اوجالان می گوید: شما قاتل هستید. اعضای حزب ما را کشتید. هدف شما ایجاد نفاق و دشمنی بین کردهاست. اگر واقعا راست می گویید بیانیه ای صادر کنید و به اشتباهات خود اعتراف نمایید نه این که در حضور ما اشتباهات را قبول می کنید.

اوجالان نتوانست موافقت گروههای کرد را جلب کند چون آنها قبل از کودتا خشونت های پ ک ک را دیده بودند. اوجالان با گروههای چپ ترک به رهبری آکیول ائتلاف کرد. همه کردها به وی هشدار دادند این مرد یعنی اوجالان قابل اعتماد نیست. پ ک ک فقط به خونریزی اعتقاد دارد و شما را نیز قربانی خواهد کرد. خدیجه یاشار از سران حزب آلا رزگاری از جمله افرادی بود که نسبت به خشن بودن اوجالان هشدار داد. “من به این مردم اعتماد ندارم، هرگز تغییر نخواهد کرد. پ ک ک فقط با خونریزی زنده می ماند.

نویسنده در صفحه ۶۶ به برنامه پ ک ک برای اروپا می پردازد و می گوید: پ ک ک در حالی غرب را امپریالیست می دانست و مدعی مبارزه با آن بود که به اروپا پناه برد تا بتواند خود را تامین مالی کند. پ ک ک قبلا نیز تعدادی از اعضای خود را برای تامین مالی فرستاده بود اما در سال ۱۹۸۱ پنج عضو ارشد را برای گسترش فعالیت های مالی فرستاد. بیشتر آنها در آلمان مستقر شدند. سلمان ارسلان از اعضای وقت پ ک ک در آلمان می گوید: ما در آلمان تلاش می کردیم پناهجویان کرد را برای اهداف اقتصادی سازماندهی کنیم. ما از همه ظرفیت ها برای تبلیغ پ ک ک استفاده کنیم. کتاب، نشریه و ترانه منتشر می کردیم.

 

خانم مارکوس در صفحه ۷۰ به تلاش های اوجالان برای ایجاد روابط حسنه با مسعود بارزانی اشاره می کند و می گوید: اوجالان از بارزانی خواست اجازه دهد اعضای پ ک ک در شمال عراق مستقر شوند. اوجالان این را اقدامی تاریخی توصیف کرد. چون اگر بارزانی اجازه نمی داد امکان انجام عملیات چریکی علیه ترکیه غیرممکن بود و سوریه هرگز اجازه چنین کاری را نمی داد. پ ک ک زمان را از دست نداد و فورا در منطقه لولان در مثلث مرز عراق-ایران-ترکیه مقرهایی را ساخت.

صلاح الدین چلیک می گوید: اوضاع زندگی در مقرها بسیار وخیم بود. هوا بسیار سرد و برفی. راهها صعب العبور بودند. لباس کافی نداشتیم. غذای ما نیز فقط گندم آب پز بود.

 

منبع متن کتاب:

 

https://books.google.com/books?id=6rcUCgAAQBAJ&pg=PR4&lpg=PR4&dq=belief+blood+marcus&source=bl&ots=JaX9Ck19YB&sig=sj-GfNInS9whGv4hiObmlUAX5zs&hl=en&sa=X&ved=2ahUKEwjojPquvaffAhWCpYsKHbhWCYUQ6AEwB3oECAoQAQ#v=onepage&q&f=false

 

بخش هایی از کتاب “خون و باور: پ ک ک و جنگ کردها برای استقلال” (قسمت اول)

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی