بخش هایی از کتاب “خون و باور: پ ک ک و جنگ کردها برای استقلال” (قسمت سوم)

نوشته ی: آلیزا مارکوس / چاپ دانشگاه نیویورک

 

خانم آلیزا مارکوس در صفحه ۷۱ کتاب به مراحل اولیه تدارک پ ک ک برای جنگ می پردازد و می گوید سه سال از کودتای ترکیه گذشته بود اما پ ک ک هنوز مدعی بود با دولت خواهد جنگید و همه گروههای کردی به اوجالان می خندیدند و او را مسخره می کرد چون خشونت و اقدام مسلحانه را مضحک می دانستند. پ ک ک نیز به تدریج اعضای مسلح خود را به شمال عراق می فرستاد. در مراحل اولیه همه اعضایی که وارد خاک ترکیه شدند کشته یا دستگیر شدندو تعدادی نیز از فرصت استفاده و فرار کردند.

 

مسعود آکیول در این زمینه می گوید: اوجالان به کادرهای خود می گفت تابستان آینده عملیات نظامی را آغاز خواهیم کرد و تابستان می رسید اما باز به قول خود عمل نمی کرد. اوجالان به موضوع جوک در بین گروههای مسلح کرد و ترک در ترکیه تبدیل شده بود.

 

کمال بورکای از منتقدان سرسخت پ ک ک در سال ۱۹۸۳ کتاب سابق خود که تحلیلی بر اقدامات پ ک ک بود را از نو منتشر کرد و در آن نتیجه گیری کرد پ ک ک محصول شکست افراد شکست خورده است و اعضای آن نیز افرادی بیسواد و لمپن هستند.

نویسنده می گوید: البته فقط پ ک ک اعضای مسلح نداشت آلا رزگاری نیز در سال ۱۹۸۰ تعداد ۱۵۰ عضو مسلح را وارد شمال عراق کرد اما بر اثر اختلافات ایدئولوژیک در سال ۱۹۸۳ متلاشی شد. در صفحه ۷۳ می نویسد: حتی گروههای چپگرای ترک نیز وقتی متوجه شدند پ ک ک دورویی می کند و به روش های خشونت آمیز روی آورده در روابط و همکاری خود با آن تجدیدنظر کردند. مسعود آکیول طی نامه ای تند به عبدالله اوجالان خواهان آزادی همه افراد از جمله اعضای دستگیر شده پ ک ک شد چون اوجالان دستور دستگیر همه منتقدان را داده بود اما اوجالان به توافق خود با چپگرایان ترک نیز عمل نکرد. وی می گوید طی دیداری حضوری نیز به اوجالان گفتم یک سری درخواست های استخبارات سوریه از ما نشان می دهد ما ابزار دست آن هستیم و این برای ما قابل قبول نیست اما اوجالان به حرف من گوش نکرد. ما نیروهای خود را خارج کردیم اما اوجالان شرایط را پذیرفت و ماند.

 

نویسنده در صفحات بعدی به نحوه آغاز اقدامات مسلحانه پ ک ک می پردازد و در ادامه در صفحه ۹۰ به افزایش دیکتاتوری اوجالان می پردازد که بر اثر آن تعدادی از اعضای پ ک ک با وی مخالفت می کنند و اوجالان دستور قتل آنها را صادر می کند. یکی از این افراد “سمیر” مسئول پ ک ک در اروپاست. سلمان آرسلان عضو سابق پ ک ک در مورد سمیر می گوید: او فردی جزم گرا نبود. وی به بحث در مورد همه چیز معقتد بود. به آمدن تصمیم از بالا اعتقاد نداشت. وی می گفت اعضا باید استقلال عمل در تصمیم گیری داشته باشند. اوجالان از این مسئله خیلی نگران بود چون اقتدار وی زیر سوال می رفت. اوجالان نخست تلاش کرد توانایی های سمیر در اروپا را کاهش دهد و از طریق افراد خود توانمندی های وی را زیر سوال برد. به تدریج او را به خیانت و عدم اعتقاد به اصل پ ک ک متهم نمود. سمیر از تسلیم شدن به درخواست های اوجالان برای تسلیم شدن محض خوددداری کرد. وی فردی باهوش و روشنفکر بود. وی می گفت نباید همه چیز را در شخص اوجالان دید. سمیر می گفت پ ک ک ضددموکراسی است و باید خود را با معیارهای دموکراتیک سازگار کند و این برای اوجالان خطرناک بود. سمیر در محیط اروپایی دموکراسی را لمس می کرد.

 

نویسنده در ادمه می گوید: اوجالان در اشاره به سمیر وی را “خائن” نامید و هدف وی را تضعیف پ ک ک اعلام کرد. در صفحه ۹۲ می نویسد” اعضای پ ک ک با مسئول اروپایی خود یعنی سمیر در خانه ای در کلن آلمان قرار گذاشتند اما او را دستگیر و حبس خانگی کردند. وی را به هواداری از شاهین دونمز متهم کردند کسی که در سال ۱۹۷۹ توسط ارتش دستگیر شد و همه چیز را لو داد. سمیر پس از یک هفته توانست فرار کند و ایدئولوژی پ ک ک را خیلی خطرناک توصیف نمود.

 

سمیر سرانجام ناچار شد خود را مخفی کند و اولین بار در سال ۱۹۸۵ در یک همایش فرهنگی کردها در استکهلم سوئد شرکت کرد اما پ ک ک در همان همایش او را به گلوله بست و به قتل رساند. اوجالان علنا قتل او توسط پ کک  را تایید کرد و گفت او هر جا بود بایستی کشته می شد چون دادگاه مردمی در مورد او تصمیم گرفته بود و منظور از دادگاه مردمی نیز تصمیم شخصی خود بود! پ ک ک بین ۱۹۸۳ تا ۱۹۸۵ ۱۱ عضو ارشد خود را به قتل رساند.

 

منبع متن کتاب:

 

https://books.google.com/books?id=6rcUCgAAQBAJ&pg=PR4&lpg=PR4&dq=belief+blood+marcus&source=bl&ots=JaX9Ck19YB&sig=sj-GfNInS9whGv4hiObmlUAX5zs&hl=en&sa=X&ved=2ahUKEwjojPquvaffAhWCpYsKHbhWCYUQ6AEwB3oECAoQAQ#v=onepage&q&f=false

 

 

 

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی