بدری فرات در گفتگو با کورد هوال گفت: مسعود بارزانی، اطلاعات ارزشمندی به موساد داد تا اوجالان دستگیر شود.

دستگیری اوجالان، نقطه مهم و البته مبهمی است که کماکان باعث اختلاف و تنش و کینه میان احزاب کردی است. عده‌ای از بازداشت وی خشنود و گروهی دیگر، آن را توطئه‌ بین‌المللی امپریالیسم آمریکا و صهیونیسم اسرائیل توصیف می‌کنند. بدری فرات، جز دسته دوم است و به شدت از اقلیم کردستان عراق که به گفته او همکار موساد و سیا است، انتقاد می‌کند.

۱- جناب بدری فرات، سالروز دستگیری اوجالان است و مسئولان اقلیم کردستان مانع برگزاری اعتراضات هواداران پ.ک.ک شده‌اند. دلیل این اقدام آنها چیست؟

درواقع آنچه را که امروز توطئه بین‌المللی، می‌نامیم با کمک آمریکا و اسرائیل و دیگر متحدان آنها صورت گرفت؛ اما اقلیم کردستان نیز هم پیمان محلی آنها بود. این اقدام در تمام مراحل با کمک مسئولان اقلیم کردستان صورت گرفت. برای همین نیز طبیعی به نظر می‌رسد که اقلیم کردستان مانع برگزاری این اعتراضات می‌شود، چون در اصل، اعتراض را علیه خود می‌داند. امپریالیسم آمریکا و صهیونیسم اسرائیل این توطئه را انجام دادند و چون اقلیم کردستان هم نقش ایفا کرد، لذا این اعتراضات را اعتراض علیه رفتار خود می‌داند.

۲- بعضی کارشناسان می‌گویند در زمان دستگیری اوجالان، مسعود بارزانی اطلاعات خوبی به موساد اسرائیل داده تا اوجالان دستگیر شود. ارزیابی شما از این اظهارات چیست؟

دقیقا درست است. در دستگیری عبدالله اوجالان، اسرائیل و ایالات متحده امریکا در تمام مراحل دست داشتند. همچنین روابط مسئولان اقلیم کردستان با اسرائیل و آمریکا بسیار گرم است. اگر دقت کنیم پس از این رخداد یعنی دستگیری عبدالله اوجالان، روابط ترکیه و اقلیم کردستان به نقطه‌ای حساس و مهم رسید و به هم نزدیک‌تر شدند. بارزانی در دستگیری اوجالان نقش مهمی داشت. بارزانی تاکنون در زمینه دستگیری اوجالان هیچ نکته مثبتی بر زبان نیاورده است. حتی تاکنون این اتهام را نیز رد نکرده و در مناطق تحت کنترل وی نیز ترکیه حضوری قوی دارد و با همدیگر همکاری کرده و می‌کنند.

۳– با این توصیف، آینده اقلیم را چگونه می‌بینید؟

حملات ترکیه علیه اقلیم کردستان و قتل عام‌هایی که انجام می‌شود، به شدت مورد انتقاد مردم قرار دارد. نارضایتی مردم بسیار شدید است و اگر بارزانی نیز این سیاست را ادامه دهد، در آینده به نقطه حساسی خواهد رسید و مردم نیز با نارضایتی خود خانه را بر سرشان خراب خواهند کرد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی