بدری فرات سیاستمدار کُرد ترکیه دلیل حضور پ.ک.ک و حملات ترکیه به اقلیم را ضعف حکومت و فساد خاندان بارزانی توصیف کرده است.

به گزارش کورد هوال، نبرد امنیتی، رسانه‌ای و سیاسی روز به روز در اقلیم شدت بیشتری می‌گیرد. طرفین نزاع یعنی پارتی و پ.ک.ک نیز خود را آماده جنگ نظامی می‌کنند. اوضاع امنیتی در شنگال و سایر نقاط نیز مناسب نیست و هفته گذشته ترور معاون سرکنسول ترکیه در اربیل، اوضاع را وخیم‌تر نمود. در این میان، هر کدام از طرفین دیگری را متهم به خیانت و همکاری با دشمن می‌کند. پ.ک.ک بارزانی و اقلیم را نوکر ترکیه می‌داند و رسانه‌های اقلیم نیز تصاویر سفر آزادانه دیار غریب به ترکیه را منتشر می‌کنند. بدری فرات، سیاستمدار کُرد ترکیه معتقد است در این میان، بارزانی و حزب وی و حکومت خانوادگی بارزانی‌ها در اقلیم، مقصر اصلی است.

مشروح گفتگو با این سیاستمدار کرد ترکیه ای را در ادامه مشاهده می نمایید.

 

جناب فرات، حکومت اقلیم کردستان به ویژه مسعود بارزانی اخیرا به صورت علنی اعلام کرده با ارتش ترکیه علیه پ.ک.ک همکاری می‌کند. به نظر شما دلیل این همکاری چیست؟

هر دو طرف یعنی ترکیه و بارزانی اکنون از لحاظ سیاسی در تنگا قرار دارند و می‌خواهند باز هم حاکمیت خود را احیا نمایند. همکاری بارزانی و ارتش ترکیه سبب نارضایتی شدید سیاسی در میان مردم کُرد شده است. این غیرقابل قبول است. امروز خاک اقلیم کردستان وجب به وجب برای ارتش ترکیه باز نگه داشته شده است. حتی تُرک‌ها در آنجا پادگان‌های نظامی‌ دارند و با هدف اشغال منطقه آمده‌اند. می‌خواهند منطقه را بین خودشان تقسیم کنند اما موفقیت آنها آسان نخواهد بود. مردم کُرد نارضایتی خود علیه این وضعیت را بروز می‌دهند.

 

 

در اربیل حمله‌ای صورت گرفت. در طرابوزن نیز به گردشگران کُرد حمله شد. حتی استاندار طرابزون نه تنها حمله را محکوم نکرد بلکه آن را معقول نیز توصیف کرد. این اقدامات نتیجه چه تفکری است که حمله به کردها را معقول توصیف می‌کند؟

در اصل این حملات از افکار و اقدامات پارتی، رئیس آن مسعود بارزانی و مسئولان آن نشات می‌گیرد. این جسارت‌ها نتیجه اقدامات بارزانی است اما وی باید بداند روزی تاریخ مصرف وی همانند پ.ک.ک برای ترکیه تمام و او نیز قربانی خواهد شد. ترکیه در منطقه همیشه خواهان حاکمیت انحصاری بوده است. بعنوان مثال می‌توان به همه‌پرسی استقلال در سال ۲۰۱۷ و نارضایتی شدید ترکیه اشاره کرد. متاسفانه اقلیم این موارد را درک نمی‌کند.

 

پ.ک.ک علنا پارتی را به دست داشتن در قتل دیار غریب متهم کرد. به نظر شما پارتی چه سودی می‌تواند در کشتن یک عضو شورای رهبری پ.ک.ک داشته باشد؟

دلایل موجود نشان می‌دهد این کار بدون یک اقدام اطلاعاتی در منطقه نمی‌توانست صورت بگیرد. به نظر من، همکاری امنیتی بین خاندان بارزانی و سازمان اطلاعات ترکیه در جریان است. شاید قتل دیار غریب نیز حاصل این همکاری مشترک بوده باشد.

 

رسانه‌های بارزانی نیز عکس‌های حضور دیارغریب در شهرداری دیاربکر و حتی خانه پدری عبدالله اوجالان را منتشر کردند که چند بار به ترکیه سفر کرده است. چطور یک عضو شورای رهبری پ.ک.ک به صورت رسمی ‌به ترکیه سفر کرده است؟

من نمی‌دانم این رفت و آمد چگونه صورت گرفته. شاید اطلاعات ترکیه این عکس‌ها را به پارتی داده باشد. چون پارتی در آن حد نیست که بتواند این افراد را ردیابی کند. باور نمی‌کنم پارتی در این زمینه اطلاعاتی داشته است و رفت و آمد دیار غریب را رصد کرده باشد. اگر هم اطلاعاتی داشته باشد قطعا سازمان اطلاعات ترکیه به آن داده است. رفت و آمد وی رسمی ‌بوده چون غریب شهروند ترکیه نبود و شهروند عراق بود و شاید با گذرنامه رسمی ‌عراق تردد کرده باشد. به نظرم این جرم نیست.

 

بدری فرات که انتظار این سوال را نداشت و در واقع از چنین اتفاقی تعجب کرده بود نتوانست به سوال خبرنگار کورد هوال پاسخ دهد و اینکه کسی که عضو کادر رهبری پ.ک.ک باشد دیگر چه فرقی دارد شهروند چه کشوری باشد. سوال اینجاست که چگونه اینطور آزادنه و با پاسپورت رسمی تردد کرده است؟!

تصاویر حضور رسمی دیار غریب در ترکیه!

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی