در حالی که به نظر می‌رسد وجود عناصر پ.ک.ک در اقلیم، احزاب کرد عراقی را موقتا متحد کند؛ اما اختلافات احزاب کُردی بسیار عمیق است و اتهام‌زنی طرفین علیه یکدیگر ادامه دارد.

به گزارش کورد هوال، سرتاچ بوجاک، رئیس حزب دموکرات کردستان ترکیه، وابسته به مسعود بارزانی، اظهارات دوران کالکان، از اعضای ترک‌زبان شورای رهبری پ.ک.ک/پژاک، در مورد اقلیم کردستان را محکوم و تهدیدهای او را غیرقابل قبول توصیف کرد. وی اظهارات کالکان را دشمنی پ.ک.ک با کردها به ویژه با اقلیم کردستان دانست که هدفش تضعیف اقلیم کردستان است. 

ابراهیم گوچلو، سیاستمدار کرد، نیز طی اظهاراتی مشابه اعلام کرد «دیدگاه دوران کالکان به عنوان یک فرد ترک‌زبان بیانگر دیدگاه اعضای پ.ک.ک نیست، چون اعضای گروه و سران آن با هم اختلاف شدید دارند. در عین حال می‌دانیم پ.ک.ک دشمن تاسیس دولت کردی است. این گروه خواهان دموکراتیک شدن ترکیه است و با خودمختاری کنونی اقلیم دشمنی عمیقی دارد. پ.ک.ک خود را سازمانی ترکیه‌ای می‌نامد اما به این سوال پاسخ نمی‌دهد چرا یک سازمان ترکیه‌ای در امور اقلیم کردستان دخالت می‌کند؟!».

از سوی دیگر، رویکرد ضد کردی پ.ک.ک همچنان مورد توجه کارشناسان قرار دارد. سردار شریف تحلیلگر سیاسی در برنامه «بحث روز» شبکه کردستان۲۴ اعلام کرد «پس از دستگیری عبدالله اوجالان، وی پ.ک.ک را به تدریج در مسیر مطلوب ترکیه یعنی «رویکرد ضد کُردی» هدایت نمود. سران کنونی پ.ک.ک در قندیل نیز عملا به مجریان برنامه‌های ترکیه تبدیل شده‌اند. پ.ک.ک با افتخار اعلام می‌کند ضد فدرال بودن اقلیم کردستان است و در مناطق مورد مناقشه از جمله شنگال نیز عملا رویکردی ضد کردی در پیش گرفته است».

سردار شریف می‌گوید: «عراق حریم هوایی خود را برای ترکیه باز گذاشته و بر اثر آن نیز مقرهای پ.ک.ک در قندیل هدف قرار گرفته‌اند. این سبب شده تا پ.ک.ک در تنگنا قرار گیرد و به مناطق مسکونی نزدیک ‌شود. این رخداد صرفا ثبات و امنیت اقلیم را تضعیف خواهد کرد. پ.ک.ک کنترل کردستان سوریه را در دست دارد و به هیچ گروهی اجازه فعالیت نمی‌دهد، اما به خودش اجازه می‌دهد در اقلیم کردستان دخالت کند». این تحلیلگر کرد به انتخاب «امیر» جدید کردهای ایزدی در شنگال اشاره کرد و گفت: «انتظار داریم وی فتوایی علیه پ.ک.ک صادر و کردهای ایزدی را از خطر این گروه برای ایزدی‌ها آگاه سازد. پ.ک.ک در تلاش است تا ایزدی‌ها را غیرکرد معرفی کند».

محمد صالح رواندزی، روزنامه‌نگار و فعال رسانه‌ای کرد اقلیم کردستان نیز در صفحه توئیتری خود به اقدامات پ.ک.ک در اقلیم کردستان اشاره کرد و گفت «در حالی که اقلیم کردستان سخت تلاش می‌کند تا به مناطق مورد مناقشه از جمله شنگال برسد و خواهان همکاری بغداد در این زمینه است، پ.ک.ک درست مسیر عکس آن را مورد تاکید قرار می‌دهد و برای شکست تلاش‌های اقلیم دست به هر کاری می‌زند. پ.ک.ک به صورت علنی کردهای ایزدی را تشویق می‌کند تا خود را غیرکرد بنامند و آنها را به سمت بغداد هدایت می‌کند. آنچه می‌توانم بگویم این است پ.ک.ک خواهان آغاز جنگ در اقلیم کردستان است».

اما ضدیت احزاب و سیاستمداران کردی با پ.ک.ک، به دلیل رویکردهای مسلحانه و خشن آن، مانع از انتقاد آنها از یکدیگر نشده است. اختلافات احزاب عراقی بسیار ریشه‌‎دار است. شوان محمد، کارشناس سیاسی و روزنامه‌نگار، در صفحه فیسبووک خود می‌گوید: «هر بار که پ.ک.ک دست به اقدامی ‌علیه اقلیم کردستان می‌زند، یکتی فورا اوضاع را به نفع پ.ک.ک متنشج می‌کند و گوران نیز همان فضا را به ضرر یکتی به هم می‌زند! وی پ.ک.ک و یکتی را «دوقلو» و هماهنگ نامیده است. پس از «خیانت» ۱۶ اکتبر یعنی مخالفت با همه‌پرسی استقلال در سال ۲۰۱۷ علیرغم این که انتظار داشتیم رسانه‌های یکتی این اقدام را محکوم کنند اما آنها و پ.ک.ک با شادی و هلهله خبر سقوط قریب‌الوقع اربیل را می‌دادند! در حمله اخیر در اربیل نیز رسانه‌های یکتی و گوران در حمایت از پ.ک.ک اوضاع را متشنج کردند و پ.ک.ک نیز سکوت نمود».

گفتنی است کارشناسان در یک نکته متفق‌القول هستند: «کردها هرگز نمی‌توانند متحد شوند و همیشه منافع فردی و حزبی را بر منافع مردم ترجیح می‌دهند».

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی