۵- نقش پ.ک.ک در قاچاق بین المللی مواد مخدر

قاچاق مواد مخدر یکی از مهم ترین منابع درآمد سازمان های تروریستی برای کسب پول جهت خرید سلاح و پولشویی برای فعالیت های باصطلاح مشروع تجاری است. پ.ک.ک از زمان تاسیس خود از قاچاق مواد مخدر برای تامین مالی جنگ تروریستی خود استفاده کرده است. پس از کودتای نظانی سال ۱۹۸۰ در ترکیه، تروریست های زیادی از جمله اعضای پ.ک.ک به اروپا مهاجرت کردند. این به تدریج عرضه نیروی انسانی برای استفاده در این قاره را برای پ.ک.ک ایجاد نمود.

ترکیه به صورت تاریخی یک نقطه کلیدی انتقال قاچاقچی مواد مخدر بوده و دلیل آن نیز موقعیت جغرافیایی آن در اتصال اروپا به آسیاست. در سال ۱۹۹۴، کارشناسان مواد مخدر اروپا اعلام کردند ۶۰ الی ۷۰ درصد هروئین اروپا از طریق استانبول می گذرد. به علاوه، “تونجای ییلماز” رئیس بخش مبارزه با مواد مخدر پلیس ملی ترکیه در آنکارا، معتقد است پ.ک.ک نقش اصلی صنعت قاچاق مواد مخدر در ترکیه را ایفا می کند. بیشتر هروئین انتقالی از افغانستان و پاکستان از طریق ترکیه روانه غرب اروپا می شود. سرانجام، پلیس ایتالیا، هلند، آلمان و کشورهای اسکاندیناوی پس از تحقیق به فعالیت پ.ک.ک در قاچاق مواد مخدر و قاچاق سلاح در کشورهای خود از سال ۱۹۹۳ رسیده اند. آمارهای موجود از کشف هروئین و دیگر مواد مخدر در ترکیه اهمیت مسئله قاچاق مواد مخدر را نشان می دهد. به عنوان مثال، کشف هروئین در ترکیه از سال ۱۹۹۰ تا ۱۹۹۴ با افزایش شدید مواجه بود. دیگر انواع مواد مخدر نیز با شرایط مشابهی مواجه بوده اند. در طی سال ۱۹۹۳ تا ۱۹۹۴ میزان متوسط ۲۱ تن حشیش و ۲٫۷ تن مرفین کشف و ضبط شد. این ارقام از این جهت مهم اند که نشان می دهند پ.ک.ک برای تامین مالی تروریسم خود دست به چه میزان از قاچاق می زند.

مقامات ترکیه به امکان ارتباط احتمالی بین قاچاق مواد مخدر و پ.ک.ک به عنوان یک انگیزه ایدئولوژیک نگاه می کنند اما افسران استخباراتی اروپا را رد می کنند. برای اثبات ارتباط بین قاچاق مواد مخدر توسط پ.ک.ک در اروپا اسناد کافی وجود دارد تا مقامات رسمی را وادار کند در مورد ارتباط این گروه با قاچاق مواد مخدر موضع گیری جدی بگیرند. یک گزارش سازمان پلیس جنایی بین المللی (اینترپل) در سال ۱۹۹۲ پ.ک.ک را مرتبط با قاچاق مواد مخدر می داند و نتیجه می گیرد ۱۸۷ سازمان کرد وابسته به پ.ک.ک در قاچاق مواد مخدر دست دارند. “اقبال حسین رضوی” رئیس بخش مواد مخدر اینترپل نیز می گوید پ.ک.ک به صورتی گسترده در قاچاق مواد مخدر فعال است و از این طریق، شورش خود در ترکیه را تامین می نماید. وی مسیر قاچاق را مشخص می کند و می گوید آزمایشگاه های مواد مخدر پ.ک.ک نیز در مناطق کرد قرار دارد.

در سال ۱۹۹۴ دادستان آلمان اعلام کرد ۸۰% مواد مخدر کشف شده در اروپا به پ.ک.ک تعلق دارد که برای خرید اسلحه استفاده می کند. به علاوه، پلیس ایتالیا نیز می گید تیم های پ.ک.ک برای انتقال مواد مخدر به ایتالیا و اسلحه از ایتالیا وجود دارند. اعترافات افراد مختلف دستگیر شده نیز تایید می کند پ.ک.ک از قاچاق برای تامین مالی خود استفاده می نماید. به عنوان مثال یک قاچاقچی کُرد در سال ۱۹۹۱ دستگیر شد و اعتراف کرد در طی دوره سه ساله در دهه هشتاد میلادی ۳۰۰ کیلو هروئین برای پ.ک.ک منتقل کرده است. این موارد قویا نشان می دهد پ.ک.ک در قاچاق مواد مخدر از همان اوایل سال ۱۹۸۴ (یعنی زمان آغاز رسمی جنگ مسلحانه) فعالیت می کند. نه تنها پ.ک.ک در انتقال مواد مخدر فعال است بلکه در طی سال ها در زمینه تولید و بازاریابی نیز فعال شده است. به طور خلاصه، پ.ک ک با هماهنگ کردن تولید و انتقال مواد مخدر به ویژه به غرب اروپا تجارتی گسترده به راه انداخته است. طبق یک گزارش اداره استخبارات جنایی پلیس ملی بریتانیا، پ.ک.ک در سال ۱۹۹۳ بیش از ۷۵ میلیون یورو از طریق قاچاق مواد مخدر در اروپا درآمد داشت. به علاوه، تعدادی اعضای پ.ک.ک در سال ۱۹۹۴ در حال انتقال ۱٫۵ تن حشیش از ترکیه به کشورهای همسایه دستگیر شدند.

پ.ک.ک به خاطر درآمد ناشی از قاچاق مواد مخدر همیشه خوب مسلح مانده است. فقط در سال ۱۹۹۴ نیروهای امنیتی ترکیه تعداد ۳۰۷۵ قبضه سلاح و ابزار مختلف، ۷۶۷۰۰۰ قطار مهمات، ۳۹۹ راکت انداز، ۳۴۱۹ گلوله راکت انداز،  ۴۴۱۵ نارنجک دستی، ۳۱ خمپاره، ۱۹۶۴ بمب و ۱۳۱ دستگاه بیسیم از پ.ک.ک ضبط کردند.

ادامه دارد…

برنامه مطالعات تروریسم دانشگاه جورج واشنگتن: مطالعه موردی پ.ک.ک (قسمت اول)

برنامه مطالعات تروریسم دانشگاه جورج واشنگتن: مطالعه موردی پ.ک.ک (قسمت اول)

برنامه مطالعات تروریسم دانشگاه جورج واشنگتن: مطالعه موردی پ.ک.ک (قسمت سوم)

برنامه مطالعات تروریسم دانشگاه جورج واشنگتن: مطالعه موردی پ.ک.ک (قسمت چهارم)

برنامه مطالعات تروریسم دانشگاه جورج واشنگتن: مطالعه موردی پ.ک.ک (قسمت پنجم)

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی