۶- نتیجه گیری: گام بعدی چیست؟

تروریسم پ.ک.ک از دهه هشتاد میلادی تاکنون ترکیه را درگیر کرده است. در طی پانزده سال گذشته حدود ۱۵ هزار غیرنظامی و نظامی کشته شده اند و تعداد زیادی نیز زخمی شده یا ضربه روحی دیده اند. این گروه به صورتی قابل توجه بخش گردشگری و زیرساخت های اقتصادی کشور و افراد فعال در این بخش ها را هدف قرار داده و ضرر زیادی وارد کرده است. ترکیه فقط در مراحلی توانسته با کنترل این گروه به بهبود کیفیت زندگی ساکنان جنوب شرقی کمک کند. به علاوه، احزاب سیاسی کرد و گشایش فرهنگی کرد در ترکیه سبب شده تا دولت از لحاظ سیاسی پیروزی های مهمی به دست بیاورد. این سبب شد تا چندین ترلیون لیره صرفه جویی نماید. به عنوان مثال، در حالی که حداقل ۱۰۴۶ روستا و آبادی در سال ۱۹۹۴ به خاطر تروریسم پ.ک..ک تخلیه شدند دولت ترکیه حدود ۲۲۷ هزار دلار برای جبران آواره ها هزینه کرد. به علاوه ۵۴۵ هزار دلار نیز برای ساخت خانه برای آوارگان بینگل و شرناخ هزینه کرد.

به خاطر تغییر در ماده ۸ قانون ضدتروریسم ترکیه در اکتبر ۱۹۹۵ و طرح یک برنامه جدید اقتصادی پنج ساله (۲۰۰۰-۱۹۹۵) گام هایی برای تقویت آزادی مدنی و سیاسی برداشته شد و فرصت های سیاسی و اقتصادی ایجاد گردید. به عنوان مثال، بخش هایی از ماده در مورد آزادی بیان مواردی را که قبلا ممنوع بود مجاز نمود. این برنامه اقدامات موثری برای توسعه اقتصادی جنوب شرق ترکیه بود که طی یازده سال قبل از آن توسط پ.ک.ک نابود شده بود.

خلاصه، روش های مختلف برای مقابله با چالش پ.ک.ک مورد استفاده قرار می گیرد. چون پ.ک.ک نه تنها ثبات ترکیه بلکه ثبات کشورهای دیگری در خاورمیانه و فراتر از آن را تهدید می کند، به نظر می رسد جامعه جهانی بایستی نقش مهم تری در این قضیه ایفا کند تا این تروریسم جدایی طلب ریشه کن شود. یک اقدام موثر و مهم علیه این گروه تصمیم اتحادیه اروپا در ۱۳ دسامبر ۱۹۹۵ بود که راه را برای عضویت ترکیه در این اتحادیه فراهم نمود تا بعدا به عضویت کامل در آید. ترکیه برای این بایستی بر این تصور پیروز شود که اقلیت افراطی پ.ک.ک نماینده مردم کرد نیست. قبول این عضویت یعنی اروپا پ.ک.ک را بخشی از پدیده تروریسم بین الملل می داند.

برنامه مطالعات تروریسم دانشگاه جورج واشنگتن: مطالعه موردی پ.ک.ک (قسمت اول)

برنامه مطالعات تروریسم دانشگاه جورج واشنگتن: مطالعه موردی پ.ک.ک (قسمت دوم)

برنامه مطالعات تروریسم دانشگاه جورج واشنگتن: مطالعه موردی پ.ک.ک (قسمت سوم)

برنامه مطالعات تروریسم دانشگاه جورج واشنگتن: مطالعه موردی پ.ک.ک (قسمت چهارم)

برنامه مطالعات تروریسم دانشگاه جورج واشنگتن: مطالعه موردی پ.ک.ک (قسمت پنجم)

برنامه مطالعات تروریسم دانشگاه جورج واشنگتن: مطالعه موردی پ.ک.ک (قسمت ششم)

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی