یک نویسنده کرد در یادداشتی نوشت؛ زبان ترکی استانبولی، زبان رسمی PKK و HDP است؛ اما این گروه‌ها مدعی حقوق کُردها هستند.

به گزارش کورد هوال، “زیور بریندار” نویسنده کرد طی مقاله‌ای در سایت «پیام کُرد» اذعان نمود که زبان کردی در ترکیه رو به نابودی است و در این جنایت زبانی و فرهنگی، متهم ردیف اول PKK و شاخه سیاسی آن HDP (حزب دموکراتیک خلق‌ها) هستند. تعدادی از احزاب کرد که برنامه‌ای به نام «پلاتفرم زبانی کردی» به راه انداخته‌اند (با هدف اهمیت دادن به زبان کردی) باید بدانند خودشان در وخیم کردن وضعیت این زبان نقش فعالی داشته و دارند. بریندار با اشاره به یک ضرب المثل کردی (ماهی از قسمت سرش می‌گندد) می‌نویسد: «احزاب کُرد باید از منبع غنی فرهنگ کُردها تغذیه ‌کنند، اما متاسفانه به زبان ترکی وارد سیاست شده‌اند. در این میان مردم کُرد و فرهنگ و زبان آنها قربانی شده و می‌شوند. زبان ترکی، زبان رسمی PKK و HDP است و بیشتر سران آن نیز ترک هستند. نه تنها در ترکیه بلکه در کردستان عراق و سوریه نیز زبان رسمی این تشکیلات ترکی است و آنها ضربه‌ای بزرگ به زبان کردی وارد نموده‌اند. PKK و HDP با زور زبان ترکی را به کردها تحمیل می‌کنند. بی تردید این پروژه دولت ترکیه است و PKK نیز آن را اجرا می‌نماید.

“عبدالله اوجالان” در یک مصاحبه خود می‌گوید حتی اگر کردستان را نیز تاسیس کنیم تا ۴۰ سال ترکی حرف خواهیم زد. این نشان می‌دهد نابود کردن زبان کردی یکی از برنامه‌های دولت است و در طی ۴۰ سال گذشته PKK و شاخه‌های آن مجری این پروژه هستند».

نویسنده در ادامه تاسیس پلاتفرم زبان کُردی را نیز یک شوی تبلیغاتی می‌داند و می‌گوید «این احزاب و سران آنها در تشکیلات و خانواده خود نیز ترکی حرف می‌زنند. HDP نیز در کمال تعجب وارد این پلاتفرم شد، اما پس از انتخابات اثری از این پلاتفرم نماند و البته نباید فراموش کرد HDP مستقل نیست. اگر HDP واقعا به زبان کردی اعتقاد داشت در طی چند دوره گذشته چرا حتی یک گام نیز برای زبان کردی در مجلس ترکیه برنداشت؟ این حزب در مورد رسمی شدن زبان کردی حرف می‌زند! اگر چنین است چرا به جای مطرح کردن آن در مجلس، در کوچه و خیابان از آن بحث می‌کند؟ دیگر به HDP اعتماد نداریم». بریندار خطاب به HDP می‌گوید: «اگر راست می‌گویید از حزب و خانواده خود شروع کنید، اما ما می‌دانیم در حمایت از زبان و فرهنگ کردی، صادق نیستید».

نویسنده نقل قولی از پروفسور “قادری ییلدریم” ذکر می‌کند: «هر وقت انتخابات و منافع سیاسی مطرح باشد، زبان کردی و حمایت از آن توسط احزاب سیاسی کُرد بر سر زبان‌های مردم می‌افتد. اما اهمیت حفظ فرهنگ کُردی به وسیله زبان کُردی پس از انتخابات بلافاصله فراموش می‌شود. من نماینده HDP بودم. من از HDP خواهش و تمنا کردم تا یک کمیسیون کُردشناسی ایجاد کنند اما قبول نکردند. همیشه در برابر هرگونه تلاش برای زبان کردی به من جواب رد دادند. این نشان می‌دهد این حزب سیاسی برای زبان کردی ارزش قائل نیست».

گفتنی است حزب دموکراتیک خلق‌ها مدعی حمایت ازحقوق کردها در ترکیه است. این حزب در پارلمان این کشور نیز ۶۷ نماینده دارد. بررسی صفحات مجازی نمایندگان این حزب و مصاحبه‌های آنها، نشان می‌دهد همه آنها به زبان ترکی صحبت می‌کنند. درصد قابل توجهی از نمایندگان این حزب نیز ترک هستند و نه کرد. زبان رسمی این حزب نیز ترکی است. صلاح الدین دمیرتاش، پروین بولدان، سزایی تملی (که اصالتا ترک زبان است) و دیگر سران HDP کردی نمی‌دانند.

حتی فرزندان صلاح الدین دمیرتاش و همسرش نیز کردی نمی‌دانند، اما وی به ترکی می‌گوید: «ما کرد هستیم»! همچنین ارگان مطبوعاتی و روزنامه اصلی PKK «ینی اوزگور پولیتیکا» (YENI OZGUR POLITIKA) نام دارد. این نام به معنای سیاست آزاد و کاملا ترکی است و محتویات آن نیز به ترکی منتشر می‌شود و اساسنامه و مرامنامه (Kurdistan Devriminin Yolu) PKK نیز به زبان ترکی است.

برچسب ها : , , ,

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی