بخش اول

آن دسته از جنگجویان پ.ک.ک که از خشونت و بی رحمی‌های این سازمان خشونت طلب فرار کرده‌اند، می‌گویند شکنجه، ضرب و شتم و اعدام در پ.ک.ک در سال‌های اخیر افزایش یافته است. بر اساس یک گزارش اطلاعاتی ترکیه، منتشر شده در نشریه دیلی صباح، که شامل اعترافات ۳۶۴ نفر عضو سابق پ.ک.ک است، جزئیات زیادی از قتل‌ها و اعدام‌های داخل سازمان ارائه شده است. یک فرد مطلع به نام «ربر عگید» در مورد یکی از اعدام‌ها که خود شاهد آن بوده است، گفت: «آنها جنگجویان را وادار می‌کردند با پای برهنه روی پلاستیک مذاب راه بروند. صدای جیغ آنها در کوهها می‌پیچید. اگر در کوه‌های قندیل حفاری صورت بگیرد، جسد صدها جوان کُرد زیر خاک پیدا خواهد شد».

یک عضو سابق دیگر پ.ک.ک به نام «بوتان شروان» می‌گوید: «هارون کوچر و یوسف بیرسن در سال ۲۰۱۴ اعدام شدند. چون از دستور رهبران پ.ک.ک خودداری نمودند. متین ایغنه و مراد ایرکیمن نیز به خاطر خودداری از کندن گودال به دستور فرمانده اعدام شدند». در یک گزارش دیگر آمده است زنان به عنوان برده جنسی مورد استفاده قرار می‌گیرند و از سال ۱۹۸۰ چند هزار زن و دختر در پ.ک.ک کشته شده‌اند. مسئله تجاوز و تهدید به سکوت از موارد متداول در پ.ک.ک است.

در طی ده سال گذشته ۵۷۱ عضو زن پ.ک.ک خود را تسلیم دولت و ارتش ترکیه کرده‌اند، در حالی که ۸۶۶۱ نفر نیز دستگیر شده‌اند. اعترافات این اعضا مسائل مختلف درون پ.ک.ک را روشن کرده است. دختران جوان، ربوده یا فریب داده می‌شوند و از خانواده جدا می‌گردند و سپس مورد شسشتوی مغزی قرار می‌گیرند. این دختران جوان، سپس مورد انواع سواستفاده‌های جنسی قرار می‌گیرند. این شاهدان می‌گویند اگر دختران در برابر خواسته‌های سران پ.ک.ک مقاومت کنند به عنوان جاسوس دولت ترکیه اعدام می‌شوند، اما خودکشی یک روش متداول در بین دختران است.

عدنان اوکتار نویسنده مشهور ترکیه در کتاب «شکست آمریکا در فهم پ.ک.ک» به مسائل مختلف مرتبط با این گروه تروریستی از جمله قتل مخالفان و منتقدان به دست اوجالان می‌پردازد. اوکتار می‌نویسد: «اوجالان حتی به اعضای ارشد و بنیانگذار پ‌ک‌ک نیز رحم نکرد و حقی قرار یکی از اعضای شورای رهبری پ.ک.ک در سال ۱۹۷۷ یعنی یک سال قبل از تاسیس رسمی آن با توطئه اوجالان کشته شد. اوجالان از محبوبیت روزافزون حقی قرار در بین اعضا ناراحت بود. لذا طی توطئه‌ای‌ او را به قتل رساند و بدتر این که هنوز هم در پ.ک.ک از حقی قرار به عنوان یک قهرمان یاد می‌شود»!

اوکتار می‌گوید؛ اوجالان “حقی قرار” را به عنوان نماینده پ.ک.ک برای دیدار با “علا الدین کاپلان” از مسئولان سازمان استرکا سور (ستاره سرخ) به یک قهوه‌خانه در شهر غازی عنتاپ فرستاد و از طرفی نیز افرادی را برای کشتن او اعزام نمود. اگر حقی قرار زنده بود، اوجالان نمی‌توانست رهبر پ.ک.ک شود. بایستی گفت باقی قرار برادر حقی قرار عضو شورای مرکزی پ.ک.ک نیز بعدا از پ.ک.ک فرار کرد و تایید نمود اوجالان دستور قتل حقی قرار را داده است و اوجالان عامل دولت موازی وابسته به سازمان اطلاعات ترکیه است.

این نویسنده همچنین اسنادی را افشا کرده است که نشان می‌دهد قتل “چتین گونگور” (سمیر) مسئول اروپایی پ.ک.ک در سوئد و “محمد چیمن” با نام سازمانی علیرضا که در آلمان مسئول ارشد پ.ک.ک بود؛ به دستور اوجالان بوده است. محمد چیمن (علیرضا) ۱۱ سال به خاطر پ.ک.ک زندانی شده بود که اوجالان او را به سوریه فرا خواند و به قتل رساند. او را در یک وان حمام پر از اسید کشتند.

نویسنده در ادامه می‌گوید: «پ.ک.ک اعضای این سازمان‌ها را نیز به قتل رساند: راه آزادی، تکوشین، گروه پنج بخش، رستگاری خلق، روشنایی، راه انقلابی و حرکت آزادی». “آیتکین ییلماز” که ده سال به خاطر عضویت در پ‌ک‌ک زندانی بود، در کتابی به نام «کشتن رفیق خود» به صورت مفصل به این مسئله پرداخته است. وی می‌نویسد: «برای من جالب بود وقتی رفیق خود را می‌کشتند، بعد از آن می‌رقصیدند و این برای من قابل هضم نبود که چگونه می‌توان به خاطر مرگ کسی رقصید که تا چند روز قبل دوست صمیمی‌اش بوده است»!

گفتنی است افراد زیادی از سران پ.ک.ک به دلیل مخالفت با اوجالان ترور شدند. از افراد برجسته ترور شده می‌توان به “شاهین دونمز”، عضو موسس پ.ک.ک که به جرم خیانت به قتل رسید، “محمد چیمَن”، زندانی زندان دیاربکر و نماینده پ.ک.ک در آلمان و “چَتین گونگُر”، مسئول اروپای پ.ک.ک، کشته شده در سوئد در سال ۱۹۸۴نام برد. ترور دیگر علیه “کانی ییلماز” رخ داد. او مسئول یافتن مکان امنی برای اختفای اوجالان در اروپا بود. با دستگیری اوجالان و ناتوانی وی در انجام وظیفه محوله و انتقادات او از اوجالان، وی در سال ۲۰۰۶ بر اثر انفجار خودرو، کشته شد.

ادامه دارد…

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی