هدف از ملاقات عبدالله اوجالان با رئیس دستگاه اطلاعاتی ترکیه چیست؟ آیا ترکیه از اوجالان و پ.ک.ک امتیازاتی در سوریه و انتخابات شهرداری استانبول گرفته است؟ چرا اعضای پ.ک.ک به نمایش اعتصاب غذا ادامه می‌دهند؟

در قسمت اول این تحلیل اشاره شد به اینکه اوجالان چگونه و در چه جاهایی با دستگاه اطلاعاتی ترکیه (میت) همکاری کرد تا کردها را به راحتی سرکوب کند. در ادامه این گزارش سناریوی دیدار اخیر اوجالان با میت را مشاهده می فرمایید…

اینجاست که بسیاری از کردها می‌گویند عبدالله اوجالان منافع کردها و جوانان کُرد را قربانی خود می‌کند تا در زندان در رفاه باشد همان طور که به خاطر محروم شدن از غذا و وسایل گرمایشی در زمستان به خواسته دولت ترکیه تن داد و به پ.ک.ک دستور داد دست از جنگ بردارد و عفرین را به ترکیه واگذار کند و چنین نیز شد. “مراد کاراییلان” در مصاحبه ای با رادیو دنگه مزوپوتامیا وابسته به پ.ک.ک این مسئله را تلویحا تایید نمود. در دیدار با وکلا، اوجالان به صراحت خواهان توجه پ.ک.ک و حزب دموکراتیک خلق‌ها (HDP) به حساسیت‌های ترکیه شد. کارشناسان می‌گویند وی خواهان کمک به اردوغان برای کسب پیروزی در شهرداری استانبول و همچنین واگذاری شهر تل رفعت در کردستان سوریه به ارتش ترکیه شده است.

همچنین به دلیل فشار سیاسی و رسانه‌ای که اعتصاب غذای حامیان پ.ک.ک و اوجالان بر دولت ترکیه وارد کرده است، اوجالان از تمامی اعتصابیون خواسته است اعتصاب غذای خود را بشکنند و بار دیگر در این حوزه سیاسی- رسانه‌ای نیز به کمک اردوغان شتافته است. “سزائی تملی”، رئیس ترک تبار HDP وابسته به پ.ک.ک، در سخنرانی خود در دیاربکر اعلام کرد که هزاران «رفیق» آنها دست به اعتصاب غذا زده‌اند تا اوجالان آزاد شود.

این درخواست تا چه حد منطقی است؟ عبدالله اوجالان در سال ۱۹۹۹ به خاطر قتل بیش از پنجاه هزار نفر، زخمی‌کردن هزاران نفر و نابودی شهرهای کردنشین ترکیه، به عنوان «دشمن شماره یک ملت و دولت ترکیه» دستگیر، محاکمه و به حبس ابد محکوم شده است. از لحاظ حقوقی و قانونی نیز هیچ حزبی در ترکیه قادر به آزاد کردن او نیست چرا که حتی اگر منافع حزبی را نیز در نظر بگیرند- در آزاد کردن او نفعی ندارند- به خانواده قربانیان و افکار عمومی‌ ترکیه چه پاسخ خواهند داد؟! سران پ.ک.ک نیز این را می‌دانند اما باز هم بر این روند شعاری تاکید می‌کنند. چرا؟

برای پاسخ به این سوال لازم است به ساختار فرقه‌ای پ.ک.ک توجه کنیم. در فرقه ها و در این مورد در پ.ک.ک فرد فدای رهبر است و بس. هر گونه تصور برای انتقاد از سرکرده فرقه، نیز خیانت تلقی می‌شود و در این زمینه آنقدر اعضا را شسشتوی مغزی می‌دهند تا در برنامه موسوم به پلاتفرم یا خودانتقادی افراد، اعضا به صورت خودکار از خود انتقاد می‌کنند. این برنامه به صورت مکرر تکرار می‌شود تا فرد عضو فرصت نداشته باشد به چیزی غیر از آنچه فرقه ارائه می‌کند، فکر کند و شاید به نتیجه‌ای متفاوت برسد. سران پ.ک.ک خوب می‌دانند قرار نیست اوجالان آزاد شود و اعتصاب غذا نیز تاثیری بر دولت ترکیه ندارد. اما این ابزار تبلیغی به وسیله‌ای تبدیل می‌شود تا در فضای آن هم به کنترل بهتر اعضا برسند و هم هرگونه تعلل و کوتاهی در این زمینه را با برچسب «خیانت» و «جاسوسی» پاسخ دهند و منتقدان و افراد «دردسرساز» احتمالی را از بین ببرند.

اگر دوباره به اظهارات “سزائی تملی” برگردیم و آن را با اظهارات رئیس سابق آن یعنی “صلاح‌الدین دمیرتاش” مقایسه کنیم خواهیم دید دمیرتاش یه صورت خیلی صریح اعلام کرد با اعتصاب غذا مخالف است. چون او  یک حقوقدان است و می‌داند این گونه فعالیت‌ها نمی‌تواند یک حکم قطعی حقوقی، آن هم در مورد محکومی‌ با سابقه قتل چند ده هزار نفر، را لغو نماید. لذا آن را بی نتیجه می‌داند. اوجالان می‌داند قرار نیست آزاد شود اما خوب می‌داند پ.ک.ک بر اساس آموزش های او افراد را با این ترفند تبلیغی مشغول می‌کند تا به چیزی جز تعلیمات حزبی فکر نکنند. این نشان می‌دهد که صلاح‌الدین دمیرتاش با حزب متبوعش و شخص اوجالان و پ.ک.ک اختلافات عمیقی دارد و همین نیز سبب شده تا به حاشیه رانده شود و این اظهاراتش در رسانه‌های پ.ک.ک منعکس نشود. همچنین، جان هزاران نفر در اعتصاب که سزائی تملی از آن نام می‌برد برای اوجالان و پ.ک.ک ارزش ندارد. چرا که اگر غیر از این می‌بود سران پ.ک.ک نیز می‌توانستند به این اعتصاب غذا بپیوندند تا هم میزان وفاداری واقعی خود به اوجالان را ثابت کنند و هم نشان دهند ادعای عدم وجود تفاوت بین سران ارشد و افراد سطح پایین در پ.ک.ک واقعی است! در حالی که سران پ.ک.ک در قندیل و اروپا در رفاه هستند و به افتخار حضور “هاکان فیدان” رئیس میت در ایمرالی و همکاری اوجالان برای رهبر پ.ک.ک مهمانی ویژه می‌گیرند، ادامه اعتصاب غذای افراد عضو یا هوادار پ.ک.ک امری بی معنی است و آنها فقط خود را قربانی تفکر فرقه گرایانه می‌کنند و بس.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی