دولت اردوغان قصد دارد با استفاده ابزاری از اوجالان، سیاست‌های خود را در کردستان سوریه پیاده کند.

به گزارش کورد هوال، وکلای “عبدالله اوجالان” رهبر دربند پ‌.ک‌.ک ظرف مدت یک ماه دو بار به جزیره ایمرالی سفر کرده و با وی دیدار کردند. دیداری بعد از حدود ۸ سال محدودیت و ممنوعیت. بازشدن درهای ایمرالی چندین سوال را با خود به همراه آورده که اصلی‌ترین آنها مسئله‌ کردستان سوریه است که ترکیه می‌خواهد از طریق اوجالان مشکل آنجا را حل کند. البته نباید از انتخابات شهرداری استانبول و نمایش اعتصاب غذا به راحتی گذشت.

در سال ۲۰۱۳، “ادریس بالوکن” به عنوان عضو هیئت اعزامی به ایمرالی، چند دقیقه‌ درباره‌ کردستان سوریه با اوجالان بحث و گفتگو کرد. بالوکن به اوجالان گفت «سیاست ترکیه در حوزه‌ خارجی با شکست مواجه شده است. آنکارا در سوریه از گروه‌های افراطی حمایت می‌کند، لذا باید به عنوان کورد این جنبه‌ مسئله را به خوبی درنظر بگیریم». برای اوجالان این مسئله مهم بوده و تاکید کرده که «ببینید ترکیه قصد چه کاری دارد؟ وزارت خارجه ترکیه در این مورد چه نظری دارد»؟ بالوکن گفته ترکیه به شکست در سوریه اعتراف کرده است. لذا به این نتیجه رسیده که بدون حضور کردها در سوریه نمی‌تواند نیرویی پیشرفته و بزرگ تشکیل دهد. در آن زمان ترکیه اوجالان را از این مسئله دور نگه داشت در حالی که حضور وی به مسئله کمک می‌کرد.

اما وقتی اوجالان در ۲ می از طریق وکلایش پیامی برای کردستان سوریه فرستاد و بر حفظ تمامیت ارضی سوریه تاکید کرد، ترکیه هم بیشتر به وی نزدیک شد. “مراد صابونچی” روزنامه‌نگار در سایت T24 ترکیه  با اشاره به اینکه ترکیه اوجالان را وارد مسئله‌ سیاسی سوریه می‌کند از دیدار مخفیانه “هاکان فیدان” رئیس سازمان اطلاعات ترکیه با اوجالان پرده برداشت و افزود که نقش مهمی برای اوجالان در سوریه تعیین شده است.
سوال مهم دیگر، ارتباط میان پیام‌های اوجالان با انتخابات شهرداری‌های استانبول است.
اگر به پیام اوجالان دقت کنیم، پیام وی در روز ۲۲ ماه  میلادی گذشته صادر شده است. اوجالان معتقد است وضعیت ظرف ۳۰ الی ۴۰ روز آینده مشخص خواهد شد و نتیجه را خواهیم دید. منظور اوجالان آشکار است، ۳۰ روز دیگر انتخابات شهرداری‌های استانبول است. اگر پس از انتخابات درب‌های امرالی باز گذاشته شود، آن وقت حزب حاکم می‌خواهد که اوجالان را در مسئله‌ سیاسی ترکیه و سوریه شرکت دهد.

بسیاری از رسانه‌های جهان و ترکیه می‌گویند سازمان اطلاعات ترکیه و ارتش سوریه دموکراتیک مخفیانه نشستی درباره‌ کردستان سوریه برگزار کرده‌اند. این نشست یک طرف ثالث مهم بعنوان میانجی داشته: آمریکا. زیرا آمریکا می‌خواهد ترکیه را به حضور ی.‌پ.‌گ در مناطق شمال سوریه راضی کند که اعتراف کند و در مقابل آمریکا هم بسیاری از درخواست‌های ترکیه را بپذیرد.

گفتنی است اپوزسیون ترکیه هیچ نظری درباره‌ باز شدن درب‌های امرالی مطرح نکرده است. این سکوت نشان می‌دهد که در ترکیه سیاستی جدید در مورد کردها شروع می‌شود. احتمالا پس از انتخابات شهرداری‌های استانبول هم این مسئله به طور گسترده مورد بحث قرار بگیرد برای همین است که رسانه‌ها بر کردستان سوریه متمرکز شده‌اند. راه‌حل مسئله‌ کرد در ترکیه به راه‌حل مسئله‌ کرد در کردستان سوریه بستگی دارد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی