انتشار نامه‌ای در رسانه‌های ترکیه، مبنی بر حمایت ایران از پ.ک.ک در روزهای اخیر باعث جنجال زیادی شده است. ترکیه پیش از این نیز بارها مدعی شده بود ایران حامی پ.ک.ک است، اما مدارکی برای ادعای خود ارائه نکرده بود. این در حالی است که شاخه ایرانی پ.ک.ک یعنی فرقه تروریستی پژاک، در ایران ده‌ها عملیات تروریستی انجام داده است.

عمر دلسوز، نویسنده ترک اعتقاد دارند هدف ترکیه از شانتاژ خبری علیه ایران، نزدیکی هرچه بیشتر آمریکا و کسب امتیاز از واشنگتن در موضوع مناطق کردنشین سوریه است. دلسوز تاکید دارد ترکیه مستقلانه عمل نمی‌کند و تابع سیاست‌های ناتو و آمریکا است. مشروح مصاحبه کورد هوال را در ادامه می خوانید:

 

جناب دلسوز اخیرا رسانه‌های ترکیه مدعی شدند ایران به پ.ک.ک کمک می کند و حتی نامه‌ای جعلی نیز در این زمینه منتشر کردند. به نظر شما هدف ترکیه از تبلیغات علیه ایران در شرایط کنونی چیست؟

هدف ترکیه این است که در بازار روابط خود با ایران و روسیه، به آمریکا نزدیک شود. از طرفی نیز می‌خواهد از آمریکا در مساله کردستان سوریه و شمال سوریه امتیازاتی بگیرد. برای خوشحال کردن آمریکا و نشان دادن این که نزدیکی خود به سیاست آمریکا، ایران را به همکاری با پ‌ک‌ک متهم می‌کند. این حمله‌ای شطرنج‌گونه و سیاستی زشت است و ترکیه می‌خواهد از این طریق امتیازاتی از جمله امتیاز مداخله در کردستان سوریه را به دست بیاورد. به ویژه برای شرق فرات. برای این منظور نیز، یکی از روش‌ها تخریب ایران در نزد آمریکاست. یعنی خود را علیه ایران قرار دهد.

به نامه جعلی اشاره شد که یک روزنامه نگار کرد ایرانی و شاغل در صدای آمریکا و دارای روابط گرم با رسانه‌های حزب عدالت و توسعه منتشر کرده است. آیا می‌توان گفت این اقدام ترکیه نشان می‌دهد کشوری مستقل نیست و تابع سیاست‌های کلان آمریکاست؟

قطعا ترکیه مستقل نیست. هرقدر هم تلاش کند خود را مستقل نشان دهد اما در شطرنج روسیه-آمریکا-ناتو تلاش می‌کند خود را نزدیک به غرب نشان دهد. به ویژه برای پیشبرد سیاست ضدکردی خود دست به هر کاری می‌زند تا بتواند موفق شود. این نیز تاکتیک است و نشان می‌دهد آمریکا می‌خواهد علیه ایران گام‌هایی بردارد و در گام اول مانع بهبود و تقویت روابط ایران و ترکیه شود. وقتی آمریکا می‌خواهد در کشوری مداخله کند اول آن را منزوی می‌کند.

آیا می‌توان از سخنان شما چنین برداشت کرد کردها هرگز نباید به ترکیه اعتماد کنند، چون جز دشمنی با کردها برنامه‌ای ندارد. اصلا نباید به آمریکا نیز اعتماد کنند چون فقط از آنها استفاده ابزاری می‌کند که نمونه‌اش را در عفرین دیدیم؟

در سیاست دوست و دشمن وجود ندارد. در سیاست فقط منافع وجود دارد این که منافع چند کشور به هم نزدیک باشند. مثل بازی شطرنج است و هر کسی می‌خواهد حمله خود را بر اساس منافع خود به پیش ببرد. چون ایجاد هرگونه وضعیت رسمی در سوریه به نفع ترکیه نیست. لذا دست به هر کاری می‌زند. چون بیشترین جمعیت کردها نیز در ترکیه است، ترکیه هرگز دوست ندارد کردها پیشرفت کنند و این به ما نشان می‌دهد چرا ترکیه با کردها دشمن است. در عین حال، ابرقدرت‌ها هرگز یک نیروی کوچک (مانند پ.ک.ک) را به ترکیه ترجیح نمی‌دهند. اما اگر بازیگری قدرت داشته باشد، می‌تواند جایی در شطرنج داشته باشد.

بعضی کارشناسان می‌گویند اقدامات حزب عدالت و توسعه و رجب طیب اردوغان علیه کردها را حتی مصطفی کمال آتاترک و سلاطین عثمانی نیز نکردند. ارزیابی شما از این چیست؟

-تاحد زیادی این ارزیابی درست است. نه فقط اردوغان و حزبش بلکه هر حزبی در ترکیه به قدرت برسد، در ذهنشان تورانیسم و عثمانیسم وجود دارد. هرگز از خیال «میثاق ملی» دست نکشیده‌اند و فکر نمی‌کنم نیز دست بردار باشند. هر لحظه فرصت داشته باشند برای تحقق آن گام برخواهند داشت. این مسئله علنی است. اما این که طرف کردی تا چه حد از این موضوع مطلع است، چقدر علیه آن اقدام می‌کند و تا چه حد می‌تواند علیه این مسئله حمایت بین‌المللی کسب کند، موضوعی است که به نظرم کردها بایستی به آن توجه کنند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی