مراد کاراییلان از سران ارشد گروه تجزیه طلب پ.ک.ک مدعی شده حملات علیه پ.ک.ک در کردستان عراق با هدف اشغال اقلیم صورت می‌گیرد.

به گزارش کورد هوال، “مراد کاراییلان” در مصاحبه با آمد دجله، صاحب امتیاز شبکه استرک تی‌وی و روژ تی‌وی وابسته به پ.ک.ک، مدعی شد آنچه ترکیه در خاکورک انجام می‌دهد، عملیات نظامی ‌نیست بلکه برنامه‌ای برای اشغال اقلیم کردستان است. وی افزود حکومت اقلیم کردستان به ویژه پارتی (حزب دموکرات کردستان عراق وابسته به خاندان بارزانی) عملا با این حملات ترکیه موافق است و قبول اشغالگری ترکیه یعنی از دست دادن کرکوک.

کاراییلان مدعی شد مردم از دست حکومت اقلیم به ویژه بارزانی عصبانی هستند و نمونه آن را در شلادزه دیدیم. وی مقامات اقلیم کردستان را به کوته‌بینی متهم کرد و از آنان خواست دست از رویکرد کنونی خود بردارند. البته کاراییلان در مورد چرایی حضور خود و پ.ک.ک در خاک عراق و اشغال مزارع و منازل مردم سکوت کرد. گفتنی است مقامات اقلیم کردستان به ویژه بارزانی نیز پ.ک.ک را مسئول ناامنی و بی ثباتی اقلیم کردستان می‌دانند که به ترکیه بهانه می‌دهد تا به کردستان عراق حمله نماید.

وضعیت کنونی آینه‌ای از اختلافات عمیق این دو جناح کُرد است و سابقه آن به چند دهه گذشته باز می‌گردد. البته در این میان نباید از اختلافات دو حزب عمده اقلیم (یکیتی و پارتی) غافل شد. «جنگ جنگ تا پست و مقام و دریافت پول نفت»، عملا شعار و رویکرد این دو حزب است. در حالی که مردم در اقلیم کردستان در بحران اقتصادی ناشی از بحران سیاسی ایحاد شده توسط احزاب کُرد به سر می‌بَرند، سران این احزاب قبیله‌ای و خانوادگی بدون توجه به معیشت مردم همچنان بر سر پست و مقام و تقسیم پول فروش نفت با همدیگر درگیر هستند. در آخرین مورد یکیتی در جلسه رای گیری برای انتخاب نچیروان بارزانی به عنوان رئیس جدید اقلیم شرکت نکرد و در مراسم تحلیف او نیز حضور نداشت. این عدم حضور یعنی نچیروان بارزانی مشروعیت ندارد. با این توصیف، انتظار وجود دارد در آینده شاهد افزایش درگیری‌های احزاب اصلی کرد عراق باشیم.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی