دبیر کل وزارت پیشمرگ اقلیم کردستان، تشکیل هرگونه گروه های غیرقانونی در اقلیم کردستان توسط پ.ک.ک را اقدامی غیرقانونی و غیرقابل قبول دانست.

به گزارش کورد هوال، “جبار یاور” در گفتگو با شبکه کردستان ۲۴ گفت که مسئله حملات توپخانه ای ترکیه و ایران به مرزهای اقلیم کردستان به دلیل وجود گروه های مسلح مخالف این کشورها در اقلیم، موضوعی بسیار مهم و ملی است و باید دولت مرکزی عراق در مورد مسئله حضور نیروهای مسلح مخالف کشورهای همسایه وارد عمل شود.

دبیر کل وزارت پیشمرگ اقلیم کردستان،  تأکید کرد که اقتصاد اقلیم، کاملاً وابسته به ایران و ترکیه است و تنش در مرزها با این کشورها موجب بروز مشکلات شدید برای اقتصاد و معیشت شهروندان اقلیم می شود.

وی با اشاره به اینکه به دلیل حملات ترکیه به اقلیم تاکنون موجب تخلیه ۴۵۰روستای مرزی و جان باختن و مجروح شدن ده ها شهروند غیرنظامی اقلیم شده و این در حالی است که درگیری ترکیه با پ.ک.ک، هیچ ارتباطی با آنان ندارد و باید پ.ک.ک این موضوع را در نظر بگیرد که به هیچ عنوان نباید از خاک اقلیم برای اقدام علیه دیگر کشورها استفاده کند و لازم است که شرایط و حساسیت های اقلیم را در نظر بگیرد.

همچنین تأکید کرد هیچ گونه ارتباطی میان پ.ک.ک و وزارت پیشمرگ وجود ندارد؛ زیرا پیشمرگ نیرویی رسمی و قانونی است و طبق قوانین اجازه ارتباط با نیروی اپوزیسیون و مخالف کشور خارجی را ندارد.

جبار یاور با اشاره به اینکه اصلاحات در وزارت پیشمرگ، در جریان است؛ اعلام کرد که اقلیم در تلاش است مشکل استقرار نیروهای مخالف دیگر کشورها در اقلیم را حل کند و سعی کرده که مشکل ترکیه و پ.ک.ک، نیز از طریق گفتگو و مذاکره رفع شود و باید تمام نیروهای موجود در اقلیم در چارچوب و تحت فرمان وزارت پیشمرگ باشند.

همچنین تأکید کرد در حالی که اقلیم دارای حاکمیت و پارلمان رسمی است، پ.ک.ک، نمی تواند اقدام به تشکیل گروه های مسلح در اقلیم نماید و چنین اقدامی غیرقانونی است و هرگز نیروی مخالف یک کشور خارجی نمی تواند داعیه دار دفاع از اقلیم شود.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی