صابر دلژرارو معتقد است پ.ک.ک نه تنها زنان را به تباهی کشیده بلکه  اقدامات آنها در حوزه فرهنگ، زبان و زنان، با روح جامعه کردی سازگار نیست.

روز جهانی زن، نماد مبارزه زنان برای حقوق خویش است. در این روز در سراسر جهان، تظاهرات‌های مختلف و بزرگی برگزار می‌شود تا زنان ضمن همبستگی با یکدیگر، مطالبات خود را از جامعه و دولت، پیگیری کنند. یکی از گروه‌های فعال در حوزه زنان و مطالبات آنها در منطقه غرب آسیا، گروه پ.ک.ک است. سرکرده این گروه یعنی عبدالله اوجالان، مدعی است به زنان در گروه تحت رهبری خویش بها داده و آنها را تا حد مقامات عالی، ارتقا داده است. به دلیل اهمیت موضوع فرهنگ و جایگاه زنان در جامعه مسلمان کرد و برای بررسی آخرین تحولات حوزه زنان در گروه پ.ک.ک و نگاه آن به این قشر از جامعه، با صابر دلژارو سیاستمدار کرد سوریه مصاحبه‌ای ترتیب داده شده است. آقای دلژارو در این مصاحبه، ضمن انتقاد از رویکرد پ.ک.ک و اوجالانبه مسائل زنان، معتقد است این گروه، صرفا در پی نابودی هویت زنان کرد و بی بند و باری در میان آنها است.

 

۱-عبدالله اوجالان مدعی است هیچ کس به اندازه او به زن ارزش نمی‌دهد اما در عمل، شاهد اقدامات متضادی هستیم. ارزیابی شما از این ادعای سرکرده پ.ک.ک چیست؟

یک ضرب المثل کردی می‌گوید «هیچ کس نمی‌گوید ماست من ترش است». این مصداق ادعای عبدالله اوجالان است. در جامعه کردی و بسیار قبل از تاسیس پ.ک.ک جامعه کردی وجود داشته و دارد. در این جامعه زنان همیشه از حقوق خود برخوردار بوده‌اند و چارچوب آن نیز براساس عرف و ارزش‌های جامعه مشخص بوده و است. اما اکنون پ.ک.ک کاری کرده که این ارزش‌ها به تدریج در حال نابودی هستند و باور کنید اصلاح دوباره آن بسیار سخت خواهد بود. ما مخالف آزادی زن نیستیم، اما تعریف پ.ک.ک از آزادی زن همان بی بند و باری است. زن نیمی از جامعه ما را تشکیل می‌دهد و احترام به او نیز لازم است؛ اما وضعیت کنونی نگران کننده است. در مناطق تحت تاثیر پ.ک.ک شاهد بی احترامی زنان مورد نظر پ.ک.ک به همه اعضای خانواده هستیم. این که به نام دمکراسی حرمت شکنی می‌کند، اقدامی کاملا غلط است. زنان سیاستمدار پ.ک.ک نیز به ارزش‌های جامعه پایبند نیستند و به آن بی احترامی می‌کنند و این امر مورد قبول کردها نیست. تکرار می‌کنم در جامعه کرد زن مورد بی احترامی قرار نمی‌گرفت. اما عبدالله اوجالان نظم جامعه و فرهنگ کردی را به هم زد. زنان در حوزه‌های مختلف اجتماعی مانند پزشکی و روزنامه‌نگاری به درجات بالایی رسیدند اما پ.ک.ک بی احترامی را ترویج داد. مرزها را به هم زد. در عین حال اوجالان مدعی است «به تنهایی» به زن فرصت رشد داده است، اما این ادعا غلط است چون زن را به تباهی کشانده است.

۲-کسانی که از پ.ک.ک جدا شده اند، به ویژه کسانی که همراه و همکار نزدیک اوجالان بودند، می‌گویند اوجالان حرمسرا داشت. مثلا محمد شنر وجود حرمسرای اوجالان را افشا کرد اما کشته شد. آیا این موضوعات، تناقض در گفتار و عمل پ.ک.ک را نشان نمی‌دهد؟

اینها مواردی است که بدون دلیل و سند گفته نشده‌اند. افراد و اعضای پ‌ک‌ک این موارد را افشا کرده‌اند، لذا صحت دارد. جامعه کردی، جامعه‌ای سنتی و بیشتر متکی به اصول زندگی عشایری است. لذا ارزش‌های خود را حفظ کرده و اقدامات پ.ک.ک با روح جامعه کردی سازگار نیست. درست است که زندگی شهری سبب شده تا این ارزش‌ها تا حدی کم رنگ شوند، اما این دلیل نمی‌شود تا به شیوه پ.ک.ک بی بندوباری ترویج گردد. هنوز هم جامعه کُرد به همین اصول اخلاقی متکی است، در غیر این صورت پایدار نمی‌ماند. عمل و ایدئولوژی پ.ک.ک ظلم در حق زنان است، نه ارزش دادن ادعایی. توهین به زنان کرد، در اصل توهین به همه جامعه کرد است. تاریخ شاهد نقش آفرینی زنان در جامعه کرد است. اما امروزه شاهد افول این نقش به دلیل اقدامات غلط پ.ک.ک هستیم.

۳-همان طور که می‌دانید اوجالان به صورتی ویژه ضد خانواده است و همه را تشویق می‌کند دست از خانواده بکشند. آیا این با ویژگی‌های خانواده کرد سازگاری دارد؟

این زشت ترین اقدام ممکن پ.ک.ک است چون همه اعضای خانواده به هم گره خورده‌اند. اگر به روش پ.ک.ک عمل شود، مرز بین حلال و حرام و محرم و نامحرم معنا ندارد و خانواده فرو خواهد پاشید. در عمل نیز می‌بینیم پ.ک.ک برای اعضای زن خود نیز احترام قائل نیست و بارها موارد تجاوز و نقض حقوق آنها گزارش شده است. ایدئولوژی پ.ک.ک در زمینه زن، مروج فساد در خانواده است. چگونه می‌توان هم از فروپاشی خانواده کُرد حرف زد، در عین حال مدعی حقوق کردها شد؟ مگر جامعه چیزی غیر از خانواده است؟ در سال ۱۹۸۹ وقتی با دیدگاه پ.ک.ک در مورد زن آشنا شدم متوجه شدم دیدگاهی زشت و ضد خانواده دارد. ما برای داشتن خانواده‌ای سالم باید به زن ارزش بدهیم و چارچوب وظایف و حقوق تک تک اعضای خانواده را مشخص کنیم نه این که به فکر نابودی آن باشیم. این که وظایف و حقوق زن تعیین شود به معنای اعمال محدودیت نیست، بلکه مرزیندی مشخص می‌گردد. پس باید حقوق در عین داشتن وظایف وجود داشته باشند. خود زنان نیز این را می‌خواهند. اما پ.ک.ک بدون توجه به واقعیت‌های جامعه کردی در پی تحمیل ایدئولوژی خود است.

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی