به نظر می‌رسد پس از مدت‌ها دو حزب عمده برای تعیین استاندار کرکوک به توافق رسیده‌اند.

به گزارش کورد هوال، در حالی که رسانه‌های اقلیم کردستان مدعی افزایش تنش قومی ‌در کرکوک و مردم کُرد قربانی سیاست غلط بارزانی در همه‌پرسی غیرقانونی استقلال در سال ۲۰۱۷ هستند، اختلافات دو طرف برای معرفی یک فرد به عنوان استاندار پیشنهادی به بغداد برای استان کرکوک به نتیجه مورد نظر حزبی نرسید. لذا پارتی و یکیتی ناچار شدند به جای معرفی فردی حزبی، به فردی غیرحزبی و مورد تایید طرفین رای بدهند. رسانه‌های اقلیم گزارش کردند دو طرف فریدون عبدالقادر را به عنوان نامزد مشترک برای استانداری کرکوک معرفی می‌کنند.

گفتنی است بارزانی در این زمینه تسلیم شد، چون قبلا حتی حاضر به مذاکره با یکیتی هم نبود. اما با توجه به نزدیک شدن مراسم تحلیف نچیروان بارزانی و احتمال قوی عدم شرکت یکیتی در آن- همانند عدم شرکت در جلسه رای اعتماد به او- بارزانی برای از بین بردن اثرات سو آن بر مشروعیت ریاست نچیروان به این خواسته یکیتی تن داد. بارزانی تلاش می‌کند تا این فرد را نامزد مشترک واقعی معرفی کند، اما حقیقت این است که انتخاب وی از روی ناچاری بوده و بارزانی چون اکنون در موضع ضعف قرار دارد، به این انتخاب رضایت داده است. پیشمرگه‌های بارزانی چنان در موضع ضعف هستند که در دشت نینوا حتی قادر به دفاع از اعضای حزب بارزانی نیز نیستند و گزارش‌ها حاکی از حملات علیه این حزب است.

گفتنی است در روزهای اخیر رسانه‌های وابسته به بارزانی ناآرامی‌های کرکوک را به دولت مرکزی و راکان جبوری استاندار کنونی کرکوک نسبت می‌دهند. مسئولان حزب دموکرات کردستان به رهبری مسعود بارزانی نیز در این زمینه بیانیه صادر کردند و می‌گویند این وضعیت فقط با تغییر استاندار و بازگشت پیشمرگه به کرکوک درست خواهد شد. اما سوال مهم این است که هدف بارزانی از این مانور رسانه‌ای چیست؟

مسعود بارزانی از سال ۲۰۰۳ با سقوط صدام حسین تا سال ۲۰۱۷ و زمان برگزاری همه‌پرسی غیرقانونی استقلال، کنترل کرکوک را در اختیار داشت و بدون نظارت دولت مرکزی نفت آن را می‌فروخت و پول حاصله را به حساب شخصی خود واریز می‌کرد. مشتریان عمده نفت کرکوک نیز ترکیه و اسرائیل بودند. پس از همه‌پرسی و خارج شدن کنترل کرکوک و چاه‌های نفتی از دست بارزانی، هم پیشمرگه از شهر بیرون رانده شد و هم پول درآمد نفت از دست رفت. اکنون بارزانی با تبلیغات تلاش می‌کند تا هم راه را برای بازگشت پیشمرگه باز کند و هم با فشار بر دولت مرکزی استانداری مورد تایید خود را سر کار بیاورد تا از درآمد نفت آنجا بی‌بهره نماند.

در واکنش به اقدامات بارزانی، احمد عسکری، عضو انجمن کرکوک و یکیتی می‌گوید آنچه رخ می‌دهد نه برنامه‌ای دولتی و با فرمان راکان جبوری بلکه اقدامات خودسرانه گروه‌هایی است که استاندار نیز بر آنها کنترل ندارد. این، یعنی ادعاهای بارزانی کذب است. کارشناسان کُرد بحران عمیق در اقلیم کردستان را نتیجه حکومت قبیله‌ای و خانوادگی بارزانی و طالبانی می‌دانند که تنش قومی‌ کرد و عرب را به ویژه در کرکوک ایجاد کردند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی