آمریکا در حالی از انتخاب نیچروان بارزانی استقبال می‌کند و کردهای عراق را همکار خود می‌داند که استفاده ابزاری آمریکا از کردهای اقلیم و رها کردن آنها در مقاطع حساس، سیاست اصولی واشنگتن است.

به گزارش کورد هوال، “جان بولتون”، مشاور امنیت ملی آمریکا، پس از انتخاب نچیروان بارزانی به عنوان رئیس جدید اقلیم کردستان در حساب توئیتری خود از این انتخاب استقبال نمود و اقلیم کردستان را همکاری مهم در منطقه توصیف نمود. آمریکا در حالی از این انتخاب استقبال می‌کند و کردهای عراق را همکار خود می‌داند که به گواه تاریخ، استفاده ابزاری آمریکا از کردهای اقلیم و رها کردن آنها در مقاطع حساس سیاست اصولی واشنگتن است.

به عنوان مثال در سال ۱۹۷۵ هنگامی که صدام حسین و شاه ایران بر سر مرز ایران در جنوب به توافق رسیدند و حمایت ایران از ملامصطفی بارزانی متوقف شد، کردهای تحت امر او آواره شدند. این توافق ایران و عراق در اصل با همکاری آمریکا و اسرائیل صورت گرفت. در سال ۱۹۹۱ نیز “جرج بوش” پدر کردهای عراق را به شورش علیه صدام تحریک کرد و پس از شورش، صدام آنها را سرکوب نمود و آمریکا فقط نظاره‌گر بود! در حمله داعش به اقلیم کردستان، آمریکا عملا راه داعش را باز کرد و اگر ایران کمک نمی‌کرد، اربیل نیز سقوط می‌کرد. در همه‌پرسی غیرقانونی استقلال در سال ۲۰۱۷ نیز آمریکا از بارزانی حمایت نکرد.

با توجه به سوابق روابط دو طرف، باید گفت منظور بولتون از مهم بودن اقلیم در منطقه این است که ابزاری خوب برای استفاده در موارد ضرورت است و بس.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی