کمیته سوم (اجتماعی، بشردوستانه و فرهنگی) سازمان ملل متحد در بحث سالانه خود در مورد پیشگیری از جرم و جنایت و کنترل مواد مخدر به گروههای مختلف فعال در حوزه مواد مخدر اشاره کرد. جان براندولینو مدیر بخش امور پیمان های دقتر سازمان ملل برای مواد مخدر و جنایات اعلام کرد جنایتکاران از شکاف های موجود ناشی از نبود هماهنگی سواستفاده می کنند لذا بایستی اقدامات لازم برای مقابله با آنها را انجام داد و نباید اجزا بدهیم جوانان را بیش از این هدف قرار دهند. وی در ادامه خواهان کمک های فنی بیشتر کشورها برای کمک به این دفتر مستقر در اتریش کرد تا بتواند با جریان مواد مخدر مقابله نماید.

 

در همان جلسه نماینده کلمبیا نیز خواهان همکاری متقابل بهتر کشورها شد تا بتوانند به اصل مسئولیت پذیری خود عمل نمایند. مواد مخدر به شکل های جدید در آمده و باید قبل از این که جنایتکاران بیش از این زیان برسانند جلوی آنها را گرفت.

 

بعضی از نمایندگان نیز به قاچاق انسان توسط گروههای جنایی پرداختند و آن را نوعی بردگی در عصر جدید نامیدند. نماینده جامائیکا نیز پیشگیری و مقابله با قاچاق مواد مخدر را از عوامل مهم برای رشد و توسعه و ثبات و امنیت جامعه توصیف نمود. نماینده آنگولا نیز اقدامات گروههای جنایتکار و قاچاق مواد مخدر و انسان را نقض حقوق زنان و کودکان دانست. وی وجود فقر را یکی از عوامل رشد حضور گروههای جنایتکار دانست.

 

نماینده فیلیپین قاچاق مواد مخدر توسط گروههای جنایی را نوعی قتل عام مردم به شیوه ای متفاوت معرفی نمود و خواهان برخورد قاطع با آنها شد.

 

در این جلسه به اسامی گروههای مختلف جنایتکار و فعال در حوزه قاچاق مواد مخدر، قاچاق انسان، خرید اسلحه و اخاذی اشاره شد و نام پ ک ک در صدر لیست قرار داشت. خانم اینان اورنکول نیز طی سخنانی اعلام کرد برخورد با تروریسم و گروههای جنایی مواد مخدر باید جامع باشد و برای همین نیز لازم است یک هماهنگی جدی و قوی بین المللی باشد. وی به نام پ ک ک به عنوان یک گروه بسیار فعال در زمینه های مذکور اشاره کرد و خواهان اجرای قوانین بین المللی به ویژه قانون استرداد مجرمین در مورد پ ک ک شد. خانم اورنکول یکی از راههای موثر را تمرکز بر مبارزه با عوامل توزیع محلی مواد مخدر دانست تا از این طریق توان مالی گروههای تروریستی و قاچاق مواد مخدر تضعیف شود.

 

این کمیته سازمان ملل هر سال برگزار می شود و همیشه نام پ ک ک در صدر لیست گروههایی قرار دارد که در قاچاق مواد مخدر، قاچاق انسان، اخاذی… فعال است.

 

https://www.un.org/press/en/2018/gashc4228.doc.htm

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی