نماینده حزب دمکرات (پارتی) اقلیم کردستان در مجلس عراق، تأکید کرد که این حزب خواهان انتخاب رئیس جدید اقلیم کردستان، از طریق رأی نمایندگان پارلمان کردستان و با حفظ تمامی اختیارات این منصب است.

به گزارش کورد هوال، “ریبوار بابکه یی” در گفتگو با سایت خبری اس. ان. ان، گفت که حزب پارتی خواستار این است که تا زمان اصلاح و تصویب قانون اساسی اقلیم کردستان که نوع نظام حاکمیتی اقلیم را مشخص می سازد، رئیس جدید اقلیم کردستان توسط رأی نمایندگان پارلمان کردستان انتخاب شود.

نماینده حزب پارتی در مجلس عراق، تأکید کرد که این حزب همچنین بر حفظ تمام اختیارات قانونی تعیین شده برای منصب ریاست اقلیم کردستان پافشاری کرده و این اختیارات را منطبق قوانین اقلیم می داند.

وی افزود که این حزب اجازه نمی دهد منصب ریاست اقلیم کردستان تبدیل به منصبی تشریفاتی و فاقد اختیارات اجرایی شود، زیرا این اختیارات را برای اداره اقلیم لازم می داند.

این در حالی است که اتفاقات سیاسی در داخل عراق همچون برگزاری رفراندوم – در شرایطی که دولت اقلیم توانایی تأمین نیازهای اولیه شهروندانش را نداشت- ایجاد بحران در روابط با همسایگان، درگیری‌های حزبی در  اقلیم، و ناتوانی حکومت نیچروان بارزانی در حل اختلافات با بغداد موجب بدبینی و بی‌اعتمادی شدید مردم به خاندان بارزانی شده است. حزب پارتی در زمان تبلیغ برای برگزاری رفراندوم، رفراندوم را کلید بهبود وضعیت می‌دانست و مدام با وعده حل مشکلات اقتصادی و خدماتی به‌واسطه موفقیت‌آمیز بودن رفراندوم بر مشکلات اقلیم سرپوش می‌گذاشت و اعتراضات را ساکت می‌کرد. لذا بعد از رفراندوم به علت دلایلی که ذکر شد مشکلات اقلیم نه‌تنها بهبود نیافت بلکه به‌شدت وخیم‌تر گشت.

لازم به ذکر است که منصب ریاست اقلیم کردستان از بدو تأسیس در اختیار “مسعود بارزانی” رهبر حزب پارتی بوده و وی پس از سه دوره تصدی این منصب در اواخر ۲۰۱۷ از منصب ریاست اقلیم کناره گیری کرد و حزب پارتی نیز که در انتخابات پارلمانی اخیر اقلیم کردستان ۴۵ کرسی از مجموع ۱۱۱ کرسی پارلمان را کسب کرده است، “نیچروان بارزانی” معاون رهبر حزب (نخست وزیر کنونی اقلیم کردستان) را برای تصدی این منصب نامزد کرده است.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی