به گزارش کورد هوال، بعد از اعلام خبر غیرمنتظره خروج نیروهای آمریکایی از سوریه، فرانسه ضمن مخالفت با این تصمیم، بر لزوم باقی ماندن نیروهای خود در منطقه برای محافظت از کردهای سوریه و شکست بقایای داعش تاکید کرد. امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه در جمع نیروهای امنیتی این کشور اظهار کرد که نبرد با داعش همچنان ادامه دارد و نیروهای فرانسه تا پایان سال جاری میلادی نیز در سوریه و عراق باقی می‌مانند. رئیس جمهوری فرانسه درباره تصمیم دونالد ترامپ، همتای آمریکایی خود مبنی بر خروج نیروهای واشنگتن از سوریه نیز گفت: خروج نیروهای آمریکا نباید ما را از هدف استراتژیک‌مان برای نابودی داعش منحرف کند. در همین زمینه، منابع خبری در ترکیه اعلام کردند خروج نظامیان آمریکایی از سوریه موجب می‌شود نیمی از پایگاه‌های فرانسه در سوریه به لحاظ دفاعی با مشکل روبرو شوند. برای بررسی بیشتر موضوع و چرایی باقی ماندن نیروهای فرانسه در سوریه، با ژینت اسکندرانی گفت و گو کرده‌ایم. خانم اسکندرانی، رئیس انجمن سنگ و زیتون و فعال مدافع حقوق فلسطینی‌ها است. وی معتقد است که فرانسه، تابع آمریکا است و حضور نیروهای فرانسه در سوریه، نقض تمامیت ارضی و حاکمیت ملی سوریه می‌باشد.

This image has an empty alt attribute; its file name is 44-1.jpg

با توجه به استفاده ابزاری آمریکا از کردها و پ.ک.ک در شمال سوریه و تهدید کنونی ترکیه علیه این منطقه، چرا کشور شما یعنی فرانسه اولین کشوری است که اعلام کرد جایگزین نیروهای آمریکایی خواهد شد؟

فرانسه دنباله روی آمریکاست و قصد دارد با خروج آمریکایی‌ها جای آنها را بگیرد و ماکرون هم اعلام کرد فرانسه قصد دارد در سوریه بماند. این خودش یک مشکل است، چون آمریکایی‌ها به صورت رسمی سوریه را ترک می‌کنند و این برای سوریه خوب است. اما فرانسه باقی می‌ماند و حاکمیت سوریه را نقض می‌کند.

از طرفی ترکیه تهدیدی برای کردهاست. همه ما با مشکل ترکیه با کردهای ترکیه آشنا هستیم. آنکارا کردها را تروریست می‌داند و از طرفی هم از بعضی کردها علیه دولت قانونی بشار اسد استفاده می‌کند. ترکیه به طور کلی با کردها سر سازگاری ندارد. اکنون در این منطقه، کردها منزوی شده‌اند و ترکیه به آنها حمله خواهد کرد.

 

شما به انزوای کردها اشاره کردید. در واقع می‌توان به جای کردها از عنوان پ ک ک استفاده کرد. چون به گفته بسیاری از کارشناسان بیشترین قربانیان پ ک ک، خود کردها هستند. اکنون می‌گویند پ ک ک منزوی است، چون پس از استفاده ابزاری آمریکا در برابر تهدیدهای ترکیه رها شده است. نظر شما چیست؟

بله کاملا موافقم که بیشترین قربانیان پ ک ک کردها هستند و همچنین آمریکا از آنها استفاده ابزاری کرد و رها نمود. آمریکا از آنها علیه بشار اسد استفاده نمود و اکنون نیز آنها را رها می‌کند. هدف آمریکا این بود بشار اسد را سرنگون کند، اما می‌بینیم اسد برنده جنگ شد. برای همین نیز باید از پوتین، حزب الله، ایران و اسد تشکر کنیم. آنها در کنار هم قرار گرفتند و بشار در قدرت ماند. می‌بینیم بشار در سمت مردمش قرار دارد و از آنها محافظت کرد.

به محافظت از مردم اشاره کردید. کردها نیز بخشی از مردمان وی هستند. از طرفی می بینیم پ‌ک‌ک در شمال سوریه تعداد زیادی از کردها را اخراج کرده است. به نظر شما موضع بشار اسد در قبال این گروه که در لیست تروریستی اتحادیه اروپا، آمریکا و ناتو نیز قرار دارد، چه خواهد بود؟

با توجه به تهدیدات موجود، پیش بینی دقیق تحولات آینده، ممکن نیست. اما وقتی از کردهای شمال سوریه حرف می‌زنیم، به این معنی نیست که پ.ک.ک نماینده آنهاست. کردهای دیگری هم هستند که مخالف سرسخت پ.ک.ک می‌باشند. نباید فرامش کنیم پ ک ک با آمریکا همدست شده بود و تصور می‌کنم آمریکا آنها را به عراق منتقل کند. همچنین نباید زنان و کودکان کرد در شمال سوریه را فراموش کنیم.

 

با توجه به تهدید ترکیه و اینکه سوریه نیز پ ک ک را نماینده کردها نمی‌داند، ارزیابی شما از آینده چیست؟

به دلیل میل ترکیه به حمله و اصرار اردوغان به جنگ، وضعیت مطلوبی را شاهد نخواهیم بود. زیرا ترکیه با همه کردها به عنوان عضو پ.ک.ک و تروریست برخورد می‌کند و همین امر، اوضاع را پیچیده خواهد کرد. لذا آمریکا به همین راحتی سوریه را ترک نخواهد کرد. داعش همچنان وجود خواهد داشت و اقدام ترکیه نیز نقض حاکمیت سوریه است. داعش را جایی مخفی خواهند کرد و عمدا می‌گویند جنگ علیه داعش تمام شده اما من معتقدم داعش را جایی نگه داشته‌اند. مسئله خیلی ساده نیست.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی