“دکتر صالح ملا عمر” استاد علوم سیاسی دانشگاه صلاح الدین اربیل اقلیم کردستان عراق در گفتگو با خبرنگار کوردهوال عنوان کرد که سیاست کنونی پ.ک. ک فقط راه را برای منافع سران آن باز می کند نه کردها. مشروح گفتگو را در ادامه مطالعه بفرمایید.

کورد هوال – همان طور که می دانید سازمان های مسلح اعم از کردی یا غیر کردی کودکان را مسلح می کنند و به جنگ می فرستند که متاسفانه کشته یا زخمی می شوند. ارزیابی شما از این اقدام گروه های مسلح چیست؟

صالح ملا عمر – ببینید مسئله مسلح کردن کودکان نه تنها در کل قابل قبول نیست بلکه این کار با اصول اخلاقی نیز سازگار نیست. فردی که به سن بلوغ نرسیده در هیچ موردی نمی تواند تصمیم بگیرد. حتی اگر نگاهی حقوقی به مسئله داشته باشیم، یعنی نگاه غیر مسلحانه، می بینیم فرد زیر ۱۸ سال در هیچ کشوری حق ندارد رای بدهد و در انتخابات شرکت نماید. یعنی حتی به شیوه مدنی هم حق ندارد در انتخابات شرکت کند. وقتی فردی زیر ۱۸ سال حق ندارد در یک حرکت مدنی شرکت کند پس چطور اینها به خودشان اجازه می دهند به دست یک کودک و یک فرد زیر ۱۸ سال اسلحه بدهند تا به جنگ برود. یعنی محیط خشونت. قطعا این قابل قبول نیست. اما می بینیم تفکر و عقل رادیکال به ویژه در گروه هایی مانند داعش وجود دارد که به عنوان مثال یک کودک ۱۰ الی ۱۱ ساله را با تی ان تی فرستاده بود تا در کرکوک خودش را منفجر نماید اما گریه می کرد و نیروهای امنیتی عراق رفتند و مواد منفجره را از او جدا کردند. اینها کارهایی خیلی غیراخلاقی است. علاوه بر داعش گروه های تروریستی دیگری نیز احتمالا از این سیاست استفاده کنند. این رفتار در اصول سیاسی و اخلاقی جایگاه ندارد.

کورد هوال – شما به بحث عملیات انتحاری توسط کودکان اشاره کردید. چرا این گروه های مسلح بیشتر روی کودکان تمرکز می کنند نه افراد بزرگسال؟

صالح ملا عمر – قطعا وقتی نگاه می کنیم می بینیم در عملیات انتحاری بیشتر افراد کم سن و سال هستند که دست به این کار می زنند. چون به راحتی می توانند بر فکر کودکان تاثیر بگذارند یعنی فریب بدهند، حتی افرادی که در داعش اقدام تروریستی می کنند و کودک نیستند هم از ۲۵ سال بیشتر نیستند. ما ندیده ایم فردی ۵۰ یا ۶۰ ساله خودش را منفجر کند. هدف این است کودکان را به شیوه خود و با اهداف تروریستی آموزش دهند. آنچه مایه تاسف است و می بینیم این تفکر در خاورمیانه خیلی متداول می شود یعنی رادیکالیسم خواه اسلام رادیکال به صورت گروه تروریستی داعش یا هر ایدئولوژی دیگر که از کودکان استفاده کند محکوم است. هدف نیز تامین منافع خود است لذا همه باید محکوم کنند نه فقط دولت های منطقه. سازمان ملل متحد نیز باید مانع گسترش این سیاست گردد.

کورد هوال – وقتی در مورد خاورمیانه بحث می کنیم، کردها هم در خاورمیانه زندگی می کنند. گروه های مسلح کرد که نمونه بارز آن پ.ک.ک است یا ی.پ.گ. بارها در گزارش های وزارت خارجه آمریکا یا دیده بان حقوق بشر علنا گفته شده در این گروه ها کودکان سرباز وجود دارد و آمریکا گفته ی.پ.گ. قول داده اینها را رها کند اما به قول خود عمل نکرده است. پ.ک.ک از طرفی هم مدعی دفاع از حقوق کردهاست و این کودکان نیز کرد هستند. چگونه می توان هم ادعای دفاع از حقوق کُردها کرد و از طرفی هم کودکان را به کشتن داد؟ این تناقض از کجا ناشی می شود؟

صالح ملا عمر – همان طور که شما هم اشاره کردید پ.ک.ک از جمله گروه هایی است که از کودک سرباز استفاده می کند دلیل آن نیز ایدئولوژیک بودن این حزب می باشد. احزاب و گروه های ایدئولوژیک معمولا برای تربیت افراد مورد نظر خود آنها را از کودکی می آورند و در داخل سازمان پرورش می دهند. روی فکرشان کار می کنند و فکر آنها را به صورتی که مد نظر خودشان است آماده می کنند. یعنی تفکر آنها را اجرا نمایند. وقتی کودکی را در داخل کوهستان به مدت چند سال محصور نگه می دارند و فقط ایدئولوژی پ.ک.ک را برایشان مطرح می کنند در این صورت موارد ایدئولوژیک را به صورت یک حقیقت قبول می کنند و هر چه را که حزب بگوید باور می کنند و غیر از آن را نادرست تلقی می نمایند. مجری حرف های مسئولان و سرکرده های خود می شوند. اگر دقت کنید افراد بزرگسالی که سرکرده آنها هستند اصلا جان خود را به خطر نمی اندازند اما به راحتی می توانند بر فکر این کودکان تاثیر بگذارند و زندگی آنها را به خطر بیندازند. باید جلوی این کار گرفته شود تا پ.ک.ک و دیگر احزاب دست از این اقدامات بردارند. قطعا اگر پ.ک.ک دست به این کار نزند و با منطق وارد شود تعداد اعضای آن بسیار کاهش خواهید یافت. سیاستی که پ.ک.ک در پیش گرفته خیلی خیلی اشتباه است و نه تنها به نفع کردها نیست بلکه ضد منافع کردهاست. یعنی نه تنها در ترکیه بلکه در کل خاورمیانه علیه منافع کردهاست.

کورد هوال – آیا می توان از این حرف شما چنین برداشت کرد که پ.ک.ک با تکیه به ایدئولوژی مارکسیسم-لنینیسم نمی تواند کردها را به خود جذب کند و فقط با فریب دادن افراد کم سن و سال عضو می گیرد؟ اینها نیز کودک اند و هنوز نمی دانند چه می کنند. یعنی آنها را فریب می دهد و اعضای خود را بیشتر می کند. مثلا با این که سالهاست در اقلیم کردستان حضور دارد اما نتوانسته افراد بزرگسال را جذب کند.

صالح ملا عمر – بله وقتی به ایدئولوژی پ.ک.ک نگاه می کنیم می بینیم در چارچوب یک کتاب به نام “انقلاب اجتماعی جدید” تلاش نمود تفکر اوجالان را گسترش بدهد این کتاب به نام اوجالان است. وقتی نگاه می کنیم تفکر این کتاب نه تنها با اصول جامعه کردی سازگار نیست بلکه با هیچ اصول اخلاقی نیز سازگار نیست. مثلا می گوید خانواده به این شکلی که در جامعه کردی هست باید از بین برود و چیزی به نام خانواده نباشد. باید سیاست طوری تنظیم شود مردم به پدر و مادر و اعضای خانواده اعتماد نداشته باشند بلکه باید به حزب اعتماد کنند. این یعنی فقط منافع حزبی را در نظر می گیرد و با اصول اخلاقی نیز اصلا سازگار نیست. همین تفکر است که از کودکان برای منافع خود سوء استفاده می کند. مگر یک کودک چه می داند ایدئولوژی مارکسیسم چیست. کسی که در دانشگاه دکترا می گیرد به زور می فهمد مارکسیسم چیست، حالا پ.ک.ک می خواهد یک کودک این را بفهمد! کودک چه می داند تئوری کارل مارکس چیست! پ.ک.ک می خواهد با این روش آنها را شستشوی مغزی بدهد و در راستای اهداف خود قرار دهد. تا به حال هم ندیده ایم یک سرکرده ارشد پ.ک.ک کشته شود یا مشکلی برایش پیش بیاید فقط افراد عادی به ویژه کودکان را به کشتن می دهد. چون هر روز تعدادی کودک تحت تاثیر ایدئولوژی پ.ک.ک کشته می شوند لازم است پ.ک.ک بداند حل مسئله کرد با جنگ و خشونت و اسلحه ممکن نیست. اگر دقت کنیم خود پ.ک.ک با بحران هویت مواجه است. پ.ک.ک در یک حالت به تئوری های مارکسیستی و ایدئوژیک اهمیت می دهد و در یک حالت نیز مدعی است خواهان حقوق کردهاست اما می دانیم خود ادعای حقوق کردها با ایدئولوژی مارکسیستی در تضاد است. اصلا مارکسیسم به طبقه و قومیت و طبقه بندی اعتقاد ندارد. لذا این گروه در عمل با بحران هویت مواجه است نه می تواند از تئوری خود دفاع کند و نه می تواند این تئوری را در جایی اجرا کند از طرفی هم نمی داند آیا واقعا از حقوق کردها دفاع می کند یا نه. اگر واقعا راه دفاع از حقوق کردها را در پیش گرفته باشد مکانیسم آن قطعا غلط است. با این ایدئولوژی و این روش نمی توان از حقوق کردها دفاع نمود.

کورد هوال – بعضی معتقدند پ.ک.ک فقط برای عبدالله اوجالان کار می کند و در واقع لباس کردی به تن دارد و یک فرقه است. همان طور که عثمان اوجالان در مصاحبه ای با شبکه رووداو می گوید پ.ک.ک برای کردها کار نمی کند چون مثلا تاریخ اقلیم کردستان به ویژه آقای مسعود بارزانی را به رسمیت نمی شناسد. این که می گویند پ.ک.ک در لباس کردی آمده و در عمل ضد منافع کردها بوده و هست تا چه حد درست است؟

صالح ملا عمر – اگر در کل نگاه کنیم پ ک ک هرگز برای کردها کار نکرده و نمونه آن نیز شنگال است. حکومت اقلیم کردستان تلاش می کرد در شنگال و در چارچوب قانون اساسی عراق ماده ۱۴۰ اجرا شود تا معلوم شود جزو اقلیم باشد یا نه اما پ.ک.ک سیاستی را در پیش گرفت که ما کانتون شنگال را درست می کنید (با خنده و لحن مسخره). درست کردن کانتون شنگال بی معناست. نمی توان در داخل یک کشور مانند عراق یک گروهی از بیرون بیاید و یک کانتون درست کند. در هر حال اقلیم کردستان بخشی از عراق است و می خواهد طبق قانون اساسی خود عراق دست به این اقدام بزند نه مثل پ.ک.ک کانتون درست کند! همان تفکری که کودکان را شستشوی مغزی دهد و برای منافع خود و افراد خاصی مورد سواستفاده قرار دهد. این سیاست پ.ک.ک غلط است. چون در خط کردی فعالیت نمی کند. در مورد این که با بارزانی و خانواده او مخالفت می کند اگر این جنبه فردی و منطقی باشد امری طبیعی است یا وجود اختلاف نظر بین احزاب سیاسی امری طبیعی است و مشکلی ندارد اما مشکل این است خود پ.ک.ک نیز نمی داند چه می خواهد. اگر پ.ک.ک واقعا بفهمد باید بداند کردها در ترکیه مشکل دارند و باید به آنجا برود نه این که به کردستان عراق بیاید و برای آن دردسر ایجاد کند. یا پژاک را برای ایران درست کند یا در سوریه پ.ی.د. را درست کند. یعنی نباید دست به این سیاست بزند که منافع کردهای ایران و سوریه و ترکیه و عراق را به هم بزند. من هیچ منطقی پشت سیاست پ.ک.ک نمی بینم. سیاست کنونی پ.ک.ک فقط راه را برای منافع سران آن باز می کند نه کردها.

کورد هوال – خیلی ممنونم جناب دکتر صالح ملا عمر.

صالح ملا عمر – خواهش می کنم. موفق باشید.

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی