در پی هشدار ارتش عراق به گروه‌های وابسته به پ.ک.ک در شنگال که امنیت و ثبات این منطقه را در معرض تهدید قرار داده‌اند و مانع بازگشت آوارگان کرد ایزدی می‌شوند، فرمانده پیشمرگه‌های مستقر در این منطقه، که به مسعود بارزانی نزدیک است، از این هشدار ارتش عراق استقبال کرد و پ.ک.ک را عامل ناامنی منطقه توصیف نمود.

به گزارش کورد هوال،  “حمید افندی” مسئول نیروهای پیشمرگ اقلیم کردستان در محور بعشیقه‌ می‌گوید: «مهم این است که این درگیری در نزدیکی نیروهای ما صورت نگیرد. وی در ادامه افزود حکومت عراق تعیین خواهد کرد چگونه تامین امنیت شنگال را انجام دهد و برای همین نیز تصمیم گرفته نیروهای وابسته به پ.ک.ک را اخراج نماید».

قادر قاچاخ، یک مسئول حزب دمکرات کردستان (به رهبری مسعود بارزانی) می‌گوید: «حکومت عراق تا پایان این ماه میلادی به پ.ک.ک مهلت داده تا منطقه را ترک کند در غیر این صورت با توسل به زور آن را بیرون خواهد کرد. ستیزه‌جویان پ.ک.ک مسئول هر گونه رخداد در این منطقه هستند و تصمیم نهایی در این زمینه به ارتش عراق مربوط می‌شود. پ.ک.ک گروهی خودمحور است و به هیچ گروه یا فردی اجازه اظهار نظر نمی‌دهد و به همین خاطر وضعیت شنگال بد است و آینده این منطقه نیز مبهم است».

گفتنی است پ.ک.ک یکی از متهمان اصلی اشغال شنگال به دست داعش است. پ.ک.ک حتی بهانه حمله ترکیه به عراق و نقض حاکمیت ملی این کشور است. پس از همکاری های گسترده بارزانی و یکیتی برای مبارزه با حضور پ.ک.ک در شمال عراق که امنیت را از مردم محلی سلب نموده، بارزانی بدون اجازه دولت مرکزی به ترکیه اجازه داد تا حدود بیست پادگان نظامی در خاک عراق مستقر کند. علاوه بر این بمباران‌های روزانه مقرهای پ.ک.ک در مناطق مسکونی روستایی در کوهستان قندیل، سبب شده تا حضور پ.ک.ک عامل اصلی کشته شدن روستائیان و ترک روستا توسط آنها باشد. در آخرین مورد پ.ک.ک با تحریک تعدادی از هواداران خود، آنها را به حمله به یک پادگان ترکیه تشویق نمود که طی آن تعدادی از مردم کشته شدند. حملات ترکیه علیه مقرهای پ.ک.ک که در بین غیرنظامیان مستقرند سبب شده تا مردم جرات نکنند به روستاها برگردند. این در حالی است که روستا منبع درآمد آنهاست. در واقع، پ.ک.ک روستاهای مردم را به پادگان خود تبدیل کرده است و با بمباران آنها توسط ارتش ترکیه، محل زندگی مردم نابود شده است.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی