یک حقوقدان کرد عراقی از حامیان استقلال کردستان در شهر آکری (عقره) در اعتراض به عدم اتحاد احزاب کردستانی  با شلیک گلوله به زندگی خود پایان داد.

به گزارش کورد هوال، ” صبحی عبدال” ملقب به “حاکم گوران” در یک برنامه زنده که از طریق فیسبوک پخش می‌شد، با اسلحه کلاشینکف به زندگی خود پایان داد. این حقوقدان کُرد، سال‌ها پیش به هلند رفته بود و به مدت ۲۵ سال در آنجا زندگی کرد و شهروند هلند نیز محسوب می‌شد. زمانی که مسعود بارزانی همه‌پرسی غیرقانونی استقلال اقلیم را مطرح نمود، گوران به اقلیم کردستان بازگشت. حاکم گوران در کمال سادگی باور کرده بود که اقلیم کردستان مستقل خواهد شد. لذا پس از برگزاری همه‌پرسی به کوهی در نزدیکی شهر آکره رفت و همانند دیوانه‌ها چادری زد و گفت: «تا زمانی که کردستان مستقل نشود از کوهستان خارج نخواهد شد».

این فعال کُرد تصور می‌کرد مسعود بارزانی واقعا به فکر کردهاست و منافع مردم را بر منافع احزاب ترجیح می‌دهد. سرانجام اما متوجه شد استقلال کردستان سرابی بیش نیست و در عین حال احزاب کرد نه تنها با هم متحد نیستند بلکه بر سر منافع شخصی و حزبی به جان هم می‌افتند. حاکم گوران اعلام کرد از درد دردسرها و بدبختی‌هایی که احزاب کُرد برای مردم به ارمغان آورده‌اند به زندگی خود پایان می‌دهد و چنین نیز کرد. حاکم گوران مُرد اما احزاب کرد هنوز در بر سر تقسیم پول و قدرت با هم مذاکره می‌کنند و مردم را فراموش کرده‌اند. حتی حاکم گوران پس از همه‌پرسی و مخالفت قاطع جامعه جهانی، اعلام کرد که اتحاد احزاب کُرد با یکدیگر بر همه‌پرسی ارجح است، اما احزاب کرد عراقی حتی با یکدیگر متحد هم نشدند. تلاش‌های وی برای ایجاد فضای مثبت میان پارتی و یکتی نیز با کارشکنی نیروهای امنیتی مواجه شد و او حتی اجازه سفر به برخی مناطق کردستان عراق را نیافت.

گفتنی است این فعال و حقوقدان، پیش از خودکشی اعلام کرده بود که خودکشی خود را به صورت زنده از فیسبوک پخش خواهد کرد، اما ماموران امنیتی اقلیم، نسبت به این خبر هم بی تفاوت بودند و به بهانه نامعلوم بودن مکان اختفای گوران، اجازه خودکشی به وی دادند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی