شاخه سوری پ.ک.ک موسوم به پ.ی.د(حزب اتحاد دمکراتیک) و بخش نظامی آن ی.پ.گ(یگان‌های مدافع خلق) در چند سال اخیر و پس از آنکه بشار اسد رئیس جمهور سوریه کنترل مناطق کوردنشین این کشور را به آن سپرد تا در مقابل داعش بجنگند واز مرزهایش را با ترکیه محافظت کند، در کلاس‌های درس مدارس منابع درسی را تغییر داده و بسان آموزش‌های ایدئولوژیک گروه در کوهستان قندیل و لولان و زاپ، کتاب‌هایی مملو از عکس‌ها و سخنان عبدالله اوجالان رهبر دربند این گروه چاپ و در اختیار دانش‌آموزان قرار داده که به شدت مورد انتقاد و شکایت خانواده‌هاست. چراکه اولا پ.ک.ک در لیست ترور جهانی قرار دارد و این بدان معناست که منابع درسی آن نیر مملو از خشونت و افراط گرایی است. دوما پ.ک.ک و شاخه‌های آن در سوریه (پ.ی.د و ی.پ.گ و ی.پ.ژ) و شاخه‌ی ایرانی آن پژاک و شاخه‌‌ی آن در عراق (پ.چ.د.ک) تماما بر خط مشی و ایدئولوژی مارکسیست – لنینستی استوار است و این در حالیست که کوردها اکثرا مسلمان هستند و از این افکار به دور.

 

در این باره سایت المانیتور انگلیسی به نقل از عبدالله حاوز از مسئولان پ ک ک در حوزه آموزشی در کردستان سوریه می نویسد: نظام آموزشی و خودخوانده این منطقه تحت کنترل پ ک ک بر اساس ایدئولوژی عبدالله اوجالان تعیین شده و پ ک ک از این طریق تبلیغات خود را به کودکان مدارس تلقین می کند.

این سایت در حالی این نظام آموزشی را ایدئولوژیک می داند که عبدالله اوجالان مارکسیست-لنینیست است و در این کتب آموزشی در جملات توهمی اوجالان را “رهبر همه جهان می دانند که ایدئولوژی وی به همه خدمت می کند!.”

 

 

 

شاخه‌های این گروه در سوریه روزانه با انتشار عکس‌ها و تبلیغات درصدند به افکار عمومی القاء کنند که اکثر کوردهای سوریه با آنها هم‌رای و هم مرامند، اما واقعیت خیلی متفاوت‌تر از این حرف‌هاست، چراکه آنچه در رسانه‌های این گروه به عنوان طرفداری مردم کورد در این مناطق نمایش داده می‌شود تنها شمار اندکی از جمعیت و ساکنان آن هستند و از سوی دیگر بیشتر آنها خانواده‌هایی هستند که فرزندانشان با تاکتیک‌های متفاوت این گروهها فریب داده شده و به عضویت این گروه درآمده و یا در یکی از درگیری‌ها و جنگ‌ها در یکی از مناطق کشته شده‌اند‌ و گروه هم با تمام توان سعی می‌کند از احساسات این افراد استفاده کرده و در راستای اهداف گروهی خود آنها را به نمایش بگذارد تا شاید از این طریق افکار عمومی را هم به سمت خود سوق دهد.

درخصوص اجبار در سیستم آموزشی در این مناطق که توسط این گروه به کودکان و نوجوانان و کل جامعه تحمیل می‌شود، محمد سولماز روزنامه‌نگار با انتقاد از رویکرد پ ک ک و شاخه های آن در شمال سوریه در قبال مردم به ویژه غیر کردها می گوید: شاخه های پ ک ک(پ.ی.د، ی.پ.گ و ی.پ.ژ) هم مردم را با زور به عضویت در می آورند و در عین حال آن دسته از اعرابی را که قرار است عضو نیروی سوریه دموکراتیک شوند به صورت اجباری در مراکز آموزش خود با افکار و ایدئولوژی اوجالان آشنا می کند و سپس اجازه می دهد با نیروهای آمریکایی به جنگ بروند. وی تصویری از روزنامه واشنگتن پست را نیز آورده که ادامه حمایت از پ ک ک را عامل افزایش جاه طلبی های آن می داند.

 

 

 

از سوی دیگر گروهها، دولت‌ها، حکومت‌ها و اشخاص بنام به ویژه فعالین سیاسی و مدنی و حقوق بشری حمایت‌های آمریکا از این گروه را در سوریه مورد انتقاد قرار می‌دهند چراکه از این گروهها حمایت‌های تسلیحاتی و … می‌کند و این در حالیست که از سوی ساکنین منطقه به شدت مورد انتقاد است چراکه معتقدند رویه‌ی دیکتاتوری را در پیش گرفته و مردم آسایش و امنتیت ندارند از دست‌ آنها و افکار خود را به مردم به ویژه کودکان در مدارس تحمیل می‌کنند که برعکس و بعضا ضد ذهنیت و آداب و رسومشان است.

در این باره لونت کمال یک فعال رسانه ای با انتقاد تند از سیاست آمریکا در حمایت از پ ک ک در شمال سوریه از یک تصویر در سایت ارتش آمریکا انتقاد می کند که تعدادی عضو دختر پ ک ک به ویژه کودک سرباز در آن مشاهده می شوند و می گوید اینها آپوئیست یعنی طرفداران عبدالله اوجالان هستند و ارتش آمریکا نباید در خدمت این تروریست ها باشد.

این فعال رسانه‌یی، ایدئولوژی مارکسیستی-لنینیستی اوجالان را ایدئولوژی “قتل انسان های بی گناه” می نامد و از مسئولان آمریکایی می خواهد این راه اشتباه را ادامه ندهند.

 

 

همچنین کایل اورتون نویسنده انگلیسی با آوردن تصویری از یک کتاب درسی مدارس مناطق تحت کنترل پ ک ک در شمال سوریه آن را ایدئولوژیک توصیف کرده و مغایر اصول آموزشی می داند چون همچنان به ایجاد نارضایتی در بین کردهای سوریه دامن می زند و باعت ایجاد تفرقه می‌شود.

وی در ادامه می گوید معلمان قبل از رفتن به مدارس باید برای دیدن دوره ایدئولوژیک افکار اوجالان دوره ببینند و یکی از بخش های مهم این آموزش این است معلمان در مورد دانش آموزان و خانواده آنها جاسوسی کنند.

در تصویر ارائه شده از کتب درسی عکس اعضای پ ک ک با یونیفرم جنگی دیده می شود.

 

 

 

در ادامه‌ی این نقدها و یا شاید بهتر باشد اسم شکایت و گلایه‌ی ساکنین آن مناطق را برآن گذاشت و از پنجره‌ی بیرونی هم فعالین سیاسی و ناظران حقوق بشر هم گوشه چشمی به اعمال و کردار این گروه در شمال سوریه دارند تا راهکار منسوخ دیکتاتوری را که این گروه در پیش گرفته به جهانیان نشان دهند و راهی برای رفع آن بیابند، هارون یحیی نویسنده مشهور ترکیه که بیش از یکصد عنوان کتاب منتشر کرده است در صفحه توئیتری خود پ ک ک را ساخته دست بریتانیا می داند که از قدیم در ایجاد ناامنی در خاورمیانه فعال است. وی می نویسد اوجالان بارها و به صورت مفصل به این موضوع اقرار کرده که بریتانیا در تاسیس پ ک ک دست دارد.

این نویسنده در ادامه به ایدئولوژی مارکسیستی پ ک ک اشاره کرده و می گوید نباید فراموش کنیم مارکس نیز ایدئولوژی خود را در بریتانیا تدوین و توسعه داد.  در مورد تاسیس پ ک ک توسط کشورهای مختلف غربی بارها گزارش شده که از جمله آن به نقش بریتانیا و شوروی سابق اشاره می شود.

 

 

 

پ‌‌ک‌ک از بدو تاسیس مارکسیسم ـ لنینیسم را سرلوحه‌ی کاری خود قرار داد و در همین راستا به نفی و سرکوب تمامی احزب و گروههای رقیب خود در ترکیه و سپس در عراق و ایران و سوریه پرداخت و بر هرکدام از آنها برچسبی از نوع مزدور و خائن و کلاسیک و … چسباند و خود را نیز در کانون مسئله‌ی کوردی تعریف کرد و عبدالله اوجالان را نیز رهبر کل کوردها.

 

این گروهها پس از گذشت نزدیک به ۴۰ سال از تاسیس آن، نتوانسته گامی کوچک در جهت احقاق شعارهایش بردارد و اکنون در ترکیه این جایگاه در حد صفر است و از طی چند سال گذشته و پس از به هم خوردن روند مذاکرات ترکیه با این گروه در راستای حل مسائل کوردها در ترکیه، شکست‌های سنگینی از ارتش این کشور را متحمل شد و ناگزیر اعضای خود را باردیگر مجبور به عقب‌نشینی به پشت‌جبهه‌ی خود یا همان اقلیم کوردستان در شمال عراق کرد.

 

حال پ‌ک‌ک برای جبران شکست‌هایش در منطقه به ویژه در ترکیه، سعی می‌کند تا مناطق کوردنشین سوریه را در مسیر اهداف خود هدایت کند و بدین منظور کتاب‌های درسی کودکان و دانش‌آموزان را برپایه‌ی افکار اوجالان طراحی و چاپ کرده تا شاید از این طریق موفق به اجرای پروژه‌ی شستشوی مغزی کودکان از همان آغاز شود.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی