دستیار ویژه رئیس‌جمهوری ایرن در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی گفت: امروزه دشمنان درصدد ایجاد اختلاف بین ملت و اقوام ایران هستند.

به گزارش کورد هوال از سنندج، “علی یونسی” دستیار ویژه رئیس‌جمهور ایران در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی در آئین افتتاحیه کنگره بین‌المللی مشاهیر کُرد که در تالار مولوی دانشگاه کردستان برگزار شد، با قدردانی از متولیان برگزاری این مراسم اظهار داشت: این مراسم عنوان و گام بسیار مناسبی برای تجلیل از بزرگان و نام‌آوران مشاهیر کُرد است.

وی با تاکید بر اینکه باید تاریخ و پیشینه سرزمین خود را به جوانان و دیگران بشناسانیم، افزود: دشمنان با نفرت‌پراکنی و دشمنی سعی در بی‌هویت کردن و ایجاد اختلاف میان ملت ایران هستند، بنابراین شناسایی و آگاهی از تاریخ و پیشینه خود ضروری است.

دستیار ویژه دکتر حسن روحانی در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی هشدار داد: اگر ما پیشینه خود و دیگر ملت‌ها را نشناسیم در دامن توطئه دشمن گیر خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه ملت ایران نام‌آورترین ملت‌هاست، خطاب به نسل جوان گفت: زمانی که هیچ نام و نشانی از ابر قدرت‌ها و سایر ملت‌ها نبود، ایران نخستین تمدن و امپراطوری را تشکیل داد و «کورش»، جهان را بدون خونریزی و کشتار فتح و بزرگ‌ترین تمدن وقت را ایجاد کرد.

یونسی گفت: ۱۰۰ سال پیش از دشمنانی که امروزه در صدد ایجاد اختلاف بین ملت ایران هستند، خبری نبود و این نشان از پیشینه قوی ملت ایران است به‌طوری که در گذشته همه دنیا تحت سیطره ایران به‌عنوان ابرقدرت زمان خود بودند.

وی با بیان اینکه ملتی نام‌آور می‌شود که مردان و زنان نام‌آور داشته باشد، اظهار کرد: علما و دانشمندان تنها در روحانیون خلاصه نشده بلکه مختص تمام عرصه‌های مختلف علمی است.

دستیار ویژه رئیس‌جمهور ایران در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی به جایگاه ویژه علما اشاره کرد و گفت: احترام به علما و بزرگان دینی ضرورتی‌ است که باید مورد توجه همه مسئولان و مردم قرار گیرد.

وی با اشاره به ویژگی‌های ملت ایران که با بهترین وجه در میان مردم کُرد حفظ و نمایان شده است، عنوان کرد: ما مردم کُرد را مردمانی فرهنگی، شجاع، صادق، مهربان، باگذشت، باوفا و هنردوست می‌شناسیم.

دستیار ویژه رئیس‌جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی کردستان را نگهبان اخلاق و موزه همه آثار تاریخی و ملی ملت ایران دانست و خاطرنشان کرد: آثار منفی دوران اسارت در برخی از بخش‌های کشور در اثر هجوم تجاوزگران و شرایط سخت طول تاریخ باقی مانده است.

وی با بیان اینکه هرجا تجاورزی صورت گیرد دشمن سعی دارد شجاعت و ویژگی‌های مردم را دستکاری کند، افزود: کردستان و بخش‌هایی از ارتفاعات زاگرس به‌دلیل ویژگی‌های خاص خود مورد نفوذ دشمن قرار نگرفته و مردم این دیار با مهربانی و دلیری خود در برابر دشمنان نظام ایستاده و به آنها اجازه پیشروی نمی‌دهند.

یونسی مردم کُرد، لک، لر و تمامی زاگرس‌نشینان را خاستگاه تمدن ایرانی خواند و ادامه داد: انقلاب اسلامی تلاش می‌کند تا اخلاق اصیل ایرانی، شجاعت، بردباری و مهربانی را زنده نگه دارد.

وی خطاب به مسئولان تاکید کرد: باید ایجاد موسسات کُردشناسی و مطالعاتی باستانی در دانشگاه کردستان مورد توجه قرار گیرد چراکه در حال حاضر تاریخ‌شناسان علمی کُرد زیادی داریم که متأسفانه بیکار و چشم‌انتظار کار هستند.

دستیار ویژه رئیس‌جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی تصریح کرد: باید برای شناسایی ملت کُرد و ایران همت و تلاش جدی داشته باشیم.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی