استاد تاریخ کردستان معتقد است پ.ک.ک پس از شکست از ارتش ترکیه، اکنون به جنگ رسانه‌ای و دروغ‌پردازی روی آورده و اقتصاد روستاهای اقلیم را نابود کرده است.

 

به گزارش کورد هوال، پ.ک.ک که در جنگ خود علیه ترکیه و مردم کُرد از هیچ اقدام غیرانسانی دریغ نکرده است، اکنون و پس از تحت فشار قرار گرفتن در مناطق کوهستانی شمال عراق، مدعی است که حزب مسعود بارزانی (حزب دموکرات کردستان عراق موسوم به پارتی) به همکار بی جیره و مواجب دولت ترکیه تبدیل شده است و زمینه حملات نظامی ترکیه به پ.ک.ک را فراهم کرده است.

پارتی نیز این اتهام را رد و پ.ک.ک را متهم به نقض حقوق بشر، اشغال مزارع و منازل مردم و اخاذی از روستاییان می‌کند. برای بررسی آخرین تحولات و صحت و سقم ادعاهای طرفین با دکتر فرصت استاد تاریخ کردستان در دانشگاه زاخو گفت و گو کرده‌ایم. وی معتقد است پ.ک.ک به دلیل ضعف بی‌سابقه و شکست‌های اخیر، فرافکنی می‌کند.

 

جناب فرصت این روزها پ.ک.ک می‌گوید حکومت اقلیم کردستان به ویژه آقای مسعود بارزانی در حملات ترکیه علیه پ.ک.ک از ارتش ترکیه حمایت می‌کند. ارزیابی شما از این ادعای پ.ک.ک چیست؟

پ.ک.ک بارها این ادعا را مطرح کرده است. این ادعاهای فاقد سند و غیرموثق، اختلاف بین پ.ک.ک و ریاست پارتی یعنی بارزانی را تشدید می‌کند. پ.ک.ک اکنون که وزیر خارجه ترکیه نیز به مراسم تحلیف نچیروان بارزانی آمده است، بر طبل این ادعاها بیشتر می‌‎کوبد و از حضور وزیر خارجه ترکیه نیز به شدت انتقاد کرد. به همین دلیل معتقد است که پارتی به ترکیه کمک می‌کند، اصولا اختلافات این دو گروه کُردی ریشه‌دار و دیرینه است.

پ.ک.ک مناطقی از خاک اقلیم در مرز ایران و ترکیه را اشغال کرده و اموال و اقتصاد مردم را غارت می‌کند. عناصر این گروه اجازه نمی‌دهند که مردم روستاها به خانه و املاک خود برگردند و کشاورزی کنند. رسانه‌های پ.ک.ک نیز دروغ پردازی می‌کنند و علیه پارتی حرف می‌زنند. اما باید بدانند پارتی هم یک حزب کردی است. لذا من گمان نمی‌کنم ادعای پ.ک.ک صحت داشته باشد. پارتی هم برای خود چارچوبی دارد و با ترکیه هم مرز است. ترکیه دولتی قوی است و پارتی نمی‌تواند جلوی آن را بگیرد.

دوران کالکان از رهبران پ.ک.ک که تُرک است طی مصاحبه‌ای اعلام کرد اگر پارتی به روش کنونی ادامه دهد، پ.ک.ک با آن وارد جنگ خواهد شد. هدف وی از این اظهارات چیست؟

اولا باید بگویم این سخنان نظر خود کالکان است. باید گفت پ.ک.ک در برابر ترکیه شکست‌های سنگینی خورده و قدرت خود را از دست داده است. مقرهایی را که از دست داده نمی‌تواند از ترکیه پس بگیرد و برای همین نیز فرافکنی می‌کند. پ.ک.ک فقط می‌تواند به روستائیان ظلم کند و صدها روستای اقلیم را تخلیه و غارت کرده است. عناصر پ.ک.ک در بین اهالی روستا مخفی می‌شوند و این اقدام باعث می‌شود مردم عادی هدف حملات قرار گیرند. این یک اقدام غیر انسانی است.

با ریاست نچیروان بارزانی، آیا فکر می‌کنید سیاست اقلیم در قبال پ.ک.ک تغییر می‌کند؟

این که می‌گویند نچیروان همانند عمویش مسعود خواهد بود، را من صحیح نمی‌دانم. روابط نچیروان با ترکیه خیلی بهتر است. او به ویژه با اردوغان و دیگر سران کنونی ترکیه روابط بسیار ویژه‌ای دارد. قبلا بین مسعود و ترکیه مشکلاتی بود و نچیروان رفت و این مشکلات را حل کرد این امر یعنی اردوغان و نچیروان روابط دوستانه دارند. این موضوع از سفر وزیر خارجه ترکیه به اربیل برای مراسم تحلیف نچیروان نیز معلوم است.

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی