کارشناس سیاسی اهل مراکش معتقد است که ریاض و ابوظبی، با استفاده از پ.ک.ک بدنبال ناامن کردن منطقه هستند که این همان جنگ نیابتی عربستان و امارات علیه ترکیه و ایران است.

به گزارش کورد هوال، دیدار مدتی پیش بین امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه و گروهی که خود را نماینده مردم شمال سوریه توصیف کردند، بسیار خبرساز شد.

دلیل این اقدام کاخ الیزه در میزبانی از گروهی شبه‌نظامی، ترکیب هئیت مذکور و موارد مطرح شده در مذاکرات بین طرف فرانسوی و هئیت شمال سوریه، مورد توجه کارشناسان مسائل کردی قرار گرفته است.

فرانسه، بعد از انتشار خبر خروج آمریکا از سوریه، ضمن مخالفت جدی با آن، صراحتاً اعلام کرد که نیروهای خود را از شمال سوریه و مناطق کردنشین خارج نخواهد کرد. این کشور همچنین در طول نبرد با داعش در سوریه و عراق، در قالب ائتلاف به اصطلاح ‌بین‌المللی، چندین بار مناطق مسکونی را در سوریه بمباران کرد و باعث مرگ چند صد غیرنظامی سوری شد.

به نظر می‌رسد دلیل اصلی فرانسه از این دیدار، ایفای نقش فعال در منطقه به نیابت از غرب و آمریکا و حفظ منافع خود است، نه دلسوزی برای کردهای سوریه و تمامیت ارضی دمشق.

گروه اعزامی به فرانسه نیز ترکیب عجیبی داشت. نیروهای کرد که در شمال سوریه، اداره خودگردان تاسیس کرده‌اند و به هیچ نهاد داخلی و بین‌المللی نیز پاسخگو نیستند.

این گروه وابسته به پ.ک.ک است و متهم جدی نقض حقوق بشر. جالب آنکه پ.ک.ک در لیست گروه‌های تروریستی آمریکا و اروپا قرار دارد. اما برای غرب، استفاده ابزاری از تروریسم و نیروهای کرد، تبدیل به یک سیاست شده است.

برای بررسی آخرین تحولات مناطق کردنشین سوریه و همچنین تحلیل چرایی اقدام اخیر ماکرون، با عمادالدین حمرونی، کارشناس سیاسی اهل مراکش و ساکن اروپا مصاحبه‌ای انجام شده است که در ادامه می‌آید. حمرونی نیز معتقد است که آلمان و فرانسه در اروپا، رابطه نزدیکی با پ.ک.ک دارند.

دیدار اخیر بین هیئتی از شمال سوریه و رئیس جمهور فرانسه بسیار خبرساز بوده است. همه می‌دانیم این هیئت با محوریت پ.ک.ک صورت گرفت که در لیست سیاه و تروریستی اروپا و آمریکا قرار دارد. ارزیابی شما از این رفتار متناقض غرب چیست؟

حمرونی: روابط بین گروه‌های کردی و کشورهای غربی مانند فرانسه بر اساس تامین منافع غربی است. یعنی با هدف استفاده ابزاری از برخی گروه‌های کردی مانند پ.ک.ک برای تامین منافع غرب.

اروپا و آمریکا اکنون هم می‌خواهند با حمایت از این گروه‌ها در سوریه، حضور خود را توجیه کنند و از طرف دیگر نیز دیپلماسی فرانسه به دنبال پر کردن خلا حضور آمریکا پس از خروج از سوریه است. به همین دلیل، آقای ماکرون آنها را به الیزه دعوت کرد.

یعنی این کردها با محوریت پ.ک.ک ابزاری برای حفظ نفوذ فرانسه در سوریه خواهند بود. این اولین بار نیست که فرانسه در سوریه به روش‌های دیپلماتیک و نظامی به گروه‌های تروریستی در سوریه کمک می‌کند تا آن کشور را بی ثبات سازند.

فرانسه روابط تاریخی نیز با گروه‌های کرد دارد و از این موضوع نیز برای پیشبرد روابط خود استفاده می‌کند. در هر حال پاریس و برلین به دنبال منافع خود با استفاده ابزاری از این گروه‌های کردی هستند و توجهی به حقوق مردم و منافع ملت سوریه و تمامیت ارضی این کشور ندارند.

اما ۱۶ حزب دیگر کردی نیز وجود دارند که مخالف پ.ک.ک هستند و آن را نامشروع می‌دانند. چرا ماکرون فقط گروه‌های وابسته به پ.ک.ک را دعوت کرد؟

حمرونی: دلیل آن مشخص است. غرب به نام مردم اما به کام منافع خود حرکت می‌کند و همین گروه‌های تروریستی را نیز نماینده مردم معرفی کرده است. به عنوان مثال، پ.ک.ک را نماینده مردم کرد شمال سوریه معرفی کرده و در یک دیدار رسمی در پاریس، میزبان این گروه بوده است.

این موضوع فقط به فرانسه محدود نیست، بلکه آلمان نیز در عمل با پ.ک.ک رابطه دارد. ترکیه برای فرانسه و آلمان یک کشور مهم از لحاظ اقتصادی است، اما از لحاظ تاریخی روابط بدی با هم داشته‌اند. آنها می‌‎خواهند ترکیه را محدود نگه دارند و با استفاده از کارت پ.ک.ک منطقه را بی‌ثبات و کشورهای منطقه را با آن مشغول کنند. البته نباید آمریکا را نیز در این قضیه فراموش کنیم که سردسته همه است.

شما به آلمان اشاره کردید. حدود ۲ ماه پیش سازمان اطلاعات داخلی آلمان طی گزارشی اعلام کرد پ.ک.ک ۱۴۵۰۰ عضو فعال در آلمان دارد. از طرفی هم اشاره کردید برلین با پ.ک.ک رابطه دارد. چرا این رویکرد دوگانه نبست به گروه‌های این چنینی وجود دارد؟

حمرونی: امروز شاهد تغییرات استراتژیک در خاورمیانه هستیم و حضور قوی روسیه معادلات را به هم زده است. از طرفی نفوذ روز افزون ایران را داریم که روز به روز دامنه آن بیشتر می‌شود. این موضوع یعنی از دست رفتن نفوذ آلمان و فرانسه. غرب نمی‌خواهد نفوذ و منافع خود را در این منطقه از دست بدهد. روابط نزدیک روسیه و ترکیه نیز برای این کشورهای قابل تحمل نیست.

لذا می‌خواهند هم ترکیه را محدود کنند، هم نفوذ خود را از دست ندهند و برای همین نیز از ابزار پ.ک.ک به عنوان ابزار و کارت علیه ترکیه استفاده می‌کنند. در سوریه نیز با محوریت پ.ک.ک پروژه‌هایی را برنامه ریزی کرده، ولی تاکنون موفق نبوده‌اند. باید اضافه کنم داشتن روابط تاریخی کردها و آلمان و فرانسه نیز کمک کرده تا امروزه شاهد یک شبکه گسترده کردی و سازمان‌یافته با محوریت پ.ک.ک در غرب باشیم.

اروپا عملاً حضور پ.ک.ک را که خود گروه تروریستی معرفی کرده است را نا‌‎دیده می‌گیرد و راه را برای نفوذ پ.ک.ک باز کرده است. در فرانسه و آلمان نیز عمداً کاری با پ.ک.ک ندارند.

اخیراً گزارش‌هایی منتشر شد که نشان می‌دهد عربستان سعودی و امارات متحده یک میلیارد دلار به پ.ک.ک و پژاک کمک کرده‌اند. از طرفی نیز انجمن‌های حقوق بشری کرد طی کمپینی توئیتری خواهان خلع سلاح پ.ک.ک شدند. این دو اقدام مخالف همدیگر را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

حمرونی:‌ عربستان سعودی و امارات متحده عربی دو شریک فعال طرح استراتژیک آمریکا برای بی ثبات و ناامن کردن منطقه غرب آسیا هستند.

ریاض و ابوظبی، همیشه به گروه‌های تروریستی کمک‌‎های مالی و تسلیحاتی کرده و می‌کنند. در عراق و سوریه نیز دیدیم عربستان و امارات علناً از تروریست‌ها حمایت کردند، اما موفق نشدند. چون به دنبال به دست گرفتن رهبری جهان سنی بودند اما شکست خوردند.

حالا می‌خواهند به شیوه‌های دیگر یعنی استفاده از پ.ک.ک منطقه را ناامن کنند تا ایران به ثبات نرسد. این همان جنگ نیابتی عربستان و امارات علیه ترکیه و ایران است و پ.ک.ک نیز ابزار.

این دو کشور به گروه‌های کردی در شمال سوریه، در عراق و گروه‌های کردی ضد ایران کمک می‌کنند تا به منافعی برسند که با دیپلماسی امکان تحقق آنها وجود ندارد. همان طور که آمریکا از لحاظ نظامی شکست خورد، عربستان و امارات نیز از گروه‌های وهابی/ تکفیری نتیجه نگرفتند. لذا این بار سراغ پ.ک.ک آمده‌اند تا سوریه، عراق، ایران و ترکیه را به صورتی دیگر بی‌ثبات سازند. هم از لحاظ اقتصادی هم امنیتی.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی