اقدامات برای جذب اعضا

اولین اقدام برای عضوگیری اجباری توسط شاخه نظامی پ.ک.ک موسوم به ی.پ.گ. و آسایش ( نیروی امنیتی ی.پ.گ.)  در آوریل و مه ۲۰۱۴ به عبارتی دیگر قبل از تصویب قانون انجام شد.  اولین عضوگیری دسته جمعی در اکتبر ۲۰۱۴ گزارش شد. از آن زمان، عضوگیری ها اغلب بصورت رندوم صورت گرفته است، به عنوان مثال در ایست های بازرسی یا در جریان دستگیری های دسته جمعی در کافی نت ها یا قهوه خانه ها. “دیده بان کرد” به صورت مفصل در موارد عضوگیری اجباری زیر تحقیق کرده است (۳):

-در روز ۱۴ مه سال ۲۰۱۴، جنگجویان یگان های مدافع خلق (ی.پ.گ.) حداقل چهار کرد ساکن خربات جامو، روستایی کرد در غرب تل تمر، را به زور به عضویت در آوردند. افراد مورد نظر به نام های سلیمان علی، شکری عزو، عابد اوسی، مظلوم عزو بودند.

-در روز ۱۱ اکتبر ۲۰۱۴، کارمندان آسایش به صورت خودسرانه جوانان بین هیجده و سی سال را از خیابان های همه مناطق تحت کنترل پ.ی.د. در منطقه جزیره ربودند. برخی از افراد ربوده شده روز بعد آزاد شدند. قبل از آزادی آنها مجبور بودند تعهد بدهند کشور را ترک نخواهند کرد و هر زمان لازم باشد آماده باشند تا در ی.پ.گ. بجنگند. اگر آنها این تعهد را انجام ندهند، خانواده آنها بایستی پانصد هزار لیره سوریه بپردازد. همچنین به صورت شفاهی به آنها گفته شد در صورت عدم توانایی پرداخت، یک عضو زن از خانواده آنها به عضویت در آورده خواهد شد. در مورد تعداد دقیق افرادی که بلافاصله آزاد شدند یا مدتی طولانی بازداشت شدند یا سرانجام به عضویت در آورده شدند اطلاعاتی در دست نیست. تعداد کلی تا سه هزار نفر از جمله اعراب و مسیحیان نیز در بین آنها بودند. طبق تخمین ها، فقط در مقر “تل معروف” حدود هزار نفر برای عضویت نگه داشته شدند.

هشت روز بعد از عضوگیری های دسته جمعی، یکی از افراد آزاد شده گزارش کرد به ویژه اعراب، مسیحیان و افرادی که از قبل با پ.ی.د. رابطه داشتند روز بعد آزاد شدند. از ۱۶۰ نفر باقیمانده، یازده نفر طی انتقال فرار کردند و ۳۵ نفر نیز بعدا آزاد شدند. به بقیه نیز هر روز قول داده می شد آزاد خواهند شد. اما تا آن زمان هیچ اقدامی صورت نگرفت (۴). روز ۲۱ اکتبر، یکی از افراد آزاد شده از مقر تل معروف به دیده بان کرد گزارش کرد که وقتی آزاد شد هفتاد نفر از جمله ۵ دانش آموز هنوز در مقر باقی مانده بودند (۵).

-روز ۶ نوامبر سال ۲۰۱۴، کارمندان آسایش به صورتی مرگبار به زیاد صالح اوسو ۲۲ ساله در دربسیه در هنگام فرار تیراندازی کردند و وی را کشتند. اوسو در حین یک عضوگیری دسته جمعی اجباری در روز ۱۱ اکتبر ۲۰۱۴ توسط آسایش دستگیر شده بود اما توانسته بود از مقر تل معروف فرار کند.

-روز ششم دسامبر ۲۰۱۴، کارمندان آسایش جوانان بین ۱۸ الی ۳۰ سال را در چندین ایست بازرسی در دربسیه دستگیر کردند و آنها را بر خلاف میل شان به عضویت ی.پ.گ. در آوردند. در مورد تعداد دقیق افرادی که ربوده شدند آماری در دسترس نیست.

-روز هفتم دسامبر ۲۰۱۴، جنگجویان مسیحی سوتورو تلاش کردند ۹ جوان کرد را در ایست بازرسی در المالکیه (دریک) بربایند. شش نفر از آنها توانستند فرار کنند.

-روز سی ام ژانویه ۲۰۱۵، کارمندان نیروهای امنیتی پ.ک.ک در سوریه موسوم به “آسایش” حزنی بارزانی و یوسف حسین را در مرز عراق و سوریه متوقف کردند. هر دو نفر از روستای درونا قولنگا در ده کیلومتری شمال شرقی تربسی آمده بودند تلاش کردند به کردستان عراق فرار نمایند تا از عضویت اجباری توسط ی.پ.گ. نجات یابند.   قاچاقچیان به آنها خیانت کرده و آنها را به پ.ک.ک تحویل دادند.

-روز چهارم فوریه سال ۲۰۱۵ کارمندان آسایش به زور جوانان بین ۱۸ الی ۳۰ سال را در چندین ایست بازرسی در قامیشلو دستگیر کردند. یک کارمند آسایش به خبرگزاری آرا گفت ۱۵۰ نفر دستگیر شده و در بین یگان های ی.پ.گ. تقسیم شدند.

ادامه دارد ………………

منبع: پایگاه اینترنتی دیده بان حقوق بشر کرد در سوریه موسوم به kurdwatch

رفرنس ها:

۳ – All of the individual casescited here were published un-der the categories »News2014« and News2015« on the website www.kurdwatch.org

 

۴ – See <https://www.facebook.com/permalink.php?id=685019264856176 &story_fbid=877050318986402>;https://www.facebook.com/21.syria.freedoom/posts/545951928869257

 

۵ – Interview with a former conscript from Tall Maruf, October21,2014. According to the law on ompulsory military service, students have the right to perform their compulsoryservice within twoyears instead of within one year

سربازی اجباری و استفاده از کودک سرباز توسط پ.ک.ک در سوریه (قسمت اول)

 

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی