-روز هفتم فوریه سال ۲۰۱۵ نیروهای شاخه امنیتی پ.ک.ک موسوم به “آسایش” محمد علی عسکر متولد ۱۹۹۶ را در ایست بازرسی “المالکیه” دستگیر کردند. وقتی والدین این فرد که عضو حزب دموکرات کردستان-سوریه هستند برای پسر خود به پ.ی.د. مراجعه کردند تا پسر خود را برگردانند، آنها گفتند بایستی شش ماه بعد مراجعه نمایند.

-روز پانزدهم فوریه سال ۲۰۱۵، کارمندان آسایش به زور یک دانشجو به نام لعی محمد امین متولد ۱۹۸۹ تل معروف را در قامیشلو دستگیر کردند. او را به عضویت ی.پ.گ. در آوردند.

-روزهای ۱۴ و ۱۸ مارس سال ۲۰۱۵، شبه نظامیان پ.ک.ک به زور افراد ۱۸ تا ۳۰ ساله را به عضویت ی.پ.گ. در آوردند. این عضویت در چندین ایست بازرسی در قامیشلو و عاموده صورت گرفت.

-روز چهارم آوریل سال ۲۰۱۵ نیروهای پ.ک.ک به کافی نت ها در سرکانیه حمله کردند و به زور تعدادی جوان را برای عضویت دستگیر کرد.

-روز دهم آوریل سال ۲۰۱۵ نیروهای شاخه امنیتی پ.ک.ک موسوم به “آسایش” تعدادی جوان را در روستای کالهه در بیس و پنج کیلومتری جنوب مالکیه و در ۵۰۰ متری مرز سوریه و عراق دستگیر کردند. این افراد تلاش می کردند به صورت غیرقانونی از مرز عبور کنند تا از عضویت اجباری در تشکیلات پ.ک.ک فرار نمایند. طبق گزارش شاهدان عینی، حدود پنجاه نفر به مقرهای شاخه نظامی پ.ک.ک موسوم به ی.پ.گ. برده شدند.

اگرچه متن این قانون اعراب و مسیحیان مناطق تحت کنترل ی.پ.گ. را از سربازی معاف نمی کند آنها نیز در ی.پ.گ. به عضویت در آورده شده اند.

وقتی در یک دستگیری دسته جمعی اعضای این اقوام نیز ربوده شدند، روز ۱۱ اکتبر سال ۲۰۱۴ یعنی یک روز بعد آزاد شدند. پ.ی.د. که یک سازمان کردی-ناسیونالیست است نشان داد علاقه ای به عضویت اعراب و مسیحیان ندارد. همچنین می خواهد از درگیری بالقوه احتمالی با نمایندگان قبایل عرب اجتناب کند. سرانجام، عضویت اعراب سبب می شود تا پ.ی.د. به صورت مستقیم با مقامات نظامی سوریه مواجه شود.

به نظر می رسد دولت سوریه و پ.ی.د. تصمیم گرفته اند یکی کردها و دیگری نیز عرب ها را برای خود به عضویت در بیاورند. همچنین شبه نظامیان مسیحی وجود دارند که تا حدی با ی.پ.گ. همکاری می کنند. موارد توصیفی در بالا نشان می دهد تظاهرات گسترده و اعزام اجباری جوانان برای عضویت در پ.ک.ک خیلی متداول هستند. افراد زیادی نیز نخست بازداشت شده و سپس آزاد می شوند. بنابراین، پیش می آید که به عنوان مثال اگر برادر یک جوان قبلا به عضویت در آورده شده او هم دستگیر شود (۶). به نظر می رسد پ.ی.د. تلاش می کند استراتژی خود را برای بهبود عضوگیری در آینده تقویت کند.

در اوایل مارس سال ۲۰۱۵، اداره خودگردان انتقالی برای منطقه جزیره ثبت نام جدید خانواده ها را انجام داد تا در مورد موقعیت خانواده ها و عضوگیری احتمالی اطلاعات دقیقی داشته باشد. قبلا، این اطلاعات در اختیار شاخه سیاسی پ.ک.ک در سوریه موسوم به پ.ی.د. نبود چون دفتر عضوگیری مرکزی در حسکه هنوز در کنترل دولت مرکزی سوریه قرار دارد (۷).

آموزش افراد عضو در مقرهای ی.پ.گ. در سوریه صورت می گیرد. بزرگترین مقر مشهور در “تل معروف” در بیست کیلومتری جنوب قامیشلو قرار دارد. یک مقر بزرگ دیگر در “حمو” در پنج کیلومتری غرب قامیشلو قرار دارد.

شبه نظامیان عربی که در کنار ی.پ.گ. جنگیده اند نیز در این مقرها آموزش دیده اند. مقرهای دیگری نیز در ناحیه “جرنیک” از توابع  قامیشلو و ” تل تمر”  و نیز در “تل بایدر” در دو کیلومتری جنوب “گرکه لگه” در الرمیلان در ده کیلومتری شرق المعبده در جزیر و در شرق سرکانیه، مالکیه و جنوب ریحانیه قرار دارند. مقر ملامرزه نیز در نزدیکی مالکیه قرار دارد که مختص آموزش کودکان کم سن و سال است تا سپس آنها را به ارتفاعات شمال اقلیم کردستان ببرند. اولین اعضا دوره آموزشی خود را در یازدهم آوریل سال ۲۰۱۵ در این مقر تمام کردند.  همچنین از بین افراد عضو شده ۵۱ نفر پس از شش ماه آزاد شدند (۸). ترس از عضویت اجباری در پ.ک.ک سبب شده تا تعداد زیادی از جوانان منطقه حسکه فرار کنند و این نیز سبب شد تا پ.ی.د. علیه آنها واکنش نشان دهد. شورای اجرایی وابسته به پ.ک.ک در منطقه “جزیره” در بخشنامه شماره ۱۴۵ به مورخه ۲۳ اوت سال ۲۰۱۴ از نیروهای امنیتی وابسته به پ.ک.ک موسوم به “آسایش” خواست برای افراد ۱۸ تا ۳۰ ساله مجوز خروج صادر نکند. طبق این دستور افرادی که نامه ای از دفتر عضوگیری کمیته دفاعی ارائه دهند می توانند معاف باشند.

ادامه دارد ………………

منبع: پایگاه اینترنتی دیده بان حقوق بشر کرد در سوریه موسوم به kurdwatch

رفرنس ها:

۶ – Interview with an activist fromad-Darbasiyah, April18,2015. The rule explicitly applies only to sib-lings, not to other relatives

۷ – KurdWatch, April1,2015,»Al-Qamishli: PYD wants to in-troduce own family registers«,

<http://www.kurdwatch.org/index.php?aid=3391&z=en>

۸ – KurdWatch, April17,2015, »Tall Tamr: First recruits completesix months of forced service«,<http://www.kurdwatch.org/index.php?aid=3407&z=en>

سربازی اجباری و استفاده از کودک سرباز توسط پ.ک.ک در سوریه (قسمت دوم)

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی