در بخش سوم از گزارش دیده بان حقوق بشر کرد در سوریه موسوم به kurdwatch  به ذکر نمونه هایی از کودکان و نوجوانانی که از سوی شبه نظامیان وابسته به پ.ک.ک ربوده شده اند پرداخته می شود:

همراه با افراد بزرگسال تعداد افراد کم سن و دوازده ساله به بالا نیز در بین ی.پ.گ. افزایش یافته است. گاهی، این عضویت اجباری است؛ گاهی کودکان و نوجوانان به صورت داوطلبانه عضو ی.پ.گ. شده اند اما برخلاف اراده صریح والدین آنها بوده است. قابل توجه است که تعداد زیادی دختر کم سن و سال نیز در بین افراد عضو شده است. در حالی که افراد عضو شده در سوریه آموزش می بینند، پ.ی.د. افراد کم سن و سال را به کردستان عراق می فرستد. دیده بان کرد در مورد موارد زیرین تحقیق کرده است:

-روز هشتم آوریل سال ۲۰۱۸، حنان فرهاد حاج یونس دختر ۱۵ ساله از ی.پ.گ. فرار کرد و چهار روز بعد، جمیله علی کیکیا مادر این دختر به مدت چندین ساعت توسط ی.پ.گ. بازداشت شد. پس از این که او را آزاد کردند، همسرش فرهاد حاج یونس و برادرش رشاد حاج یونس را دستگیر نمودند. طبق گفته اهالی روستا، ی.پ.گ. اعلام کرد یا دختر را بدهید یا یکی از اعضای خانواده به جای او باید عضو شود.

-در اوایل مه ۲۰۱۴، جنگجویان ی.پ.گ. روسین محمد حسین ۱۳ ساله را به عضویت در آوردند. روزهای ۱۴ و ۱۵ ماه مه اعضای خانواده مقابل دفتر پ.ی.د. در دربسیه خواهان بازگشت دختر خود شدند و تظاهرات نمودند. نیروهای آسایش پ.ک.ک این تظاهرات را متفرق کردند.

-روز دهم مه ۲۰۱۴ جنگجویان ی.پ.گ. فاطمه سلیم علی ۱۲ ساله را به عضویت در آوردند. یک عضو خانواده به دیده بان کرد گفت:دختر ناگهان ناپدید شد. والدین آن از حامیان پ.ی.د. هستند. اما از آنها نپرسیدند آیا می خواهند دختر خود را به جنگ بفرستند یا نه. ی.پ.گ. مدعی است خود دختر تصمیم گرفت اما والدین او حتی مجاز نیستند همراهش باشند. قول دادند پس از آموزش دو هفته ای به فاطمه اجازه بدهند برگردد. طبق گزارشات تایید نشده افراد خردسال دیگر نیز همراه فاطمه بودند.

-روز ۲۰ سپتامبر سال ۲۰۱۴ اعضای ی.پ.گ. علی عبدالله علی ۱۳ ساله را در المعبده بدون رضایت والدینش با خود بردند. والدین می دانستند او در کدام مقر آموزشی است. اما ی.پ.گ. در مواجهه با مادرش مدعی شد نمی داند در کدام مقر است.

-روز ۴ نوامبر ۲۰۱۴ اعضای گروه جوانان انقلابی وابسته به ی.پ.گ. چیمن محمد صادق احمد را از مدرسه اش در تل شعیر ربودند که در ده کیلومتری قامیشلو قرار دارد. ی.پ.گ. از بازگرداندن او خودداری کردند و به والدینش گفتند او به قندیل رفته است. همچنین خانواده را تهدید کردند در  این مورد با رسانه ها صحبت نکنند. (۸)

-روز چهارم نوامبر سال ۲۰۱۴ اعضای پ ک ک یک دانش آموز ۱۵ ساله به نام نجاح نروان احمد را از مدرسه ای در روستای کاظمیه در ده کیلومتری شرق مالکیه ربودند. بر اساس گفته های معلمدختر او را به ی.پ.گ. بردند.

-روز ۶ نوامبر ۲۰۱۴ اعضای ی.پ.گ. کاظم عدنان فرمان ۱۴ ساله را از خانه اش در قامیشلو ربودند. والدین تلاش کردند مانع این کار شوند اما موفق نشدند.

-در اواخر نوامبر ۲۰۱۴ نورمن ابراهیم خلیفه ۱۳ ساله و متولد ژانویه ۲۰۰۱ توسط ی.پ.گ. ربوده و به مقر پ ک ک در کردستان عراق برده شد تا آموزش های چریکی  ببیند. روز ۲۴ دسامبر ۲۰۱۴ او همراه یک دختر دیگر توانست فرار کند. وی در مصاحبه با دیده بان کرد گفت صدها خردسال در مقرهای پ ک ک بودند. این کودکان غذای کافی نمی خورند و بایستی کارهای سخت نیز انجام دهند. تلاش برای فرار امری عادی شده است. اگر دستگیر شوند یا به مقر دیگر منتقل می شوند یا شکنجه و تنبیه می شوند و یا کشته می شوند. وی می گوید: “وقتی به کوهستان آمدم یک دختر چندین بار تلاش کرده بود فرار نماید و برای بار هشتم دستگیر شده بود. همه با هم بودیم. جلسه ای برگزار کردند که تمام شب طول کشید. او را به صحنه آوردند و گفتند فقط به درد یک گلوله پ ک ک می خورد. او را با تیر زدند و به رودخانه انداختند (۹).

-روز ۲۳ دسامبر سال ۲۰۱۴ اعضای ی.پ.گ. حمرین عبدالحمید حسین دانش آموز کلاس نهم را بدون اطلاع والدینش به عضویت در آوردند. آنها این دختر را جلوی چشمان والدین بردند. این دختر گفت: من به ی.پ.ژ. و آسایش رفتم. بعدا هر دو مدعی شدند حمرین آنجا نیست اما حمرین توانست طی تماسی تلفنی به یک دوست خود بگوید همراه تعدادی دختر در راه قندیل در کردستان عراق هستند.

– روز ۲۸ دسامبر سال ۲۰۱۴ اعضای ی.پ.گ. جزبیه ولید شیخ موس دانش آموز کلاس هشتم متولد سال ۲۰۰۰ را بدون اطلاع والدینش ببرند. او در مدرسه در قامیشلو ربوده شد. والدین برای آوردن دختر خود به ی.پ.گ. و آسایش مراجعه کردند اما به گفته پدرش آنها گفتند دخترش به قندیل برده شده است.

-روز سوم آوریل سال ۲۰۱۵ کارمندان آسایش دلبر احمد حاج ۱۶ ساله را در کوبانی ربودند. پدرش به دیده بان کرد گفت: “وقتی از آسایش خواستیم دخترمان را بدهد همسرم را کتک زدند. ما را خائن و بی شرف نامیدند و سپس بیرون انداختند.”

طبق ادعای آسایش دلبر حاج خودش تصمیم گرفت خدمت نظامی انجام دهد و در یک مقر ی.پ.ژ است.

روز ۱۵ ژانویه سال ۲۰۱۴ معلوم شد اعضای ی.پ.گ. از افراد خردسال نیز در جنگ استفاده می کند. “دلیل ریاض قاسم خلیل” از قامیشلو به عنوان نمونه یک عضو ۱۵ ساله بود که در تل حمیص و تل براک کشته شده و برای او مراسم گرفتند. دیده بان کرد همچنین مطلع است یک دختر ۱۵ ساله بدون آموزش و چند روز پس از عضویت برای جنگ به کوبانی فرستاده شد تا با داعش بجنگد سپس وی را به اقلیم کردستان بردند اما توانست از آنجا فرار کند. همچنین موارد زیادی دیده شده که افراد خردسال در ایست های بازرسی ی.پ.گ. مورد استفاده قرار می گیرند (۱۰).

 

 

ادامه دارد ………………

منبع: پایگاه اینترنتی دیده بان حقوق بشر کرد در سوریه موسوم به kurdwatch

رفرنس ها:

۸ – KurdWatch, April17,2015, »Tall Tamr: First recruits complete six months of forced service«, http://www.kurdwatch.org/index.php?aid=3407&z=en

 

۹ – KurdWatch, May30,2015,»Nurman Ibrahim Khalifah,Student: ›They told her: »This PKKbullet is oogood for you!« and shot her in the head‹«,<http://www.kurdwatch.org/syria_

article.php?aid=3428&z=en>

 

۱۰ – See, for example, USAToday, November16,2014, »Child sol-diers fight against Islamic State n

Syria«, <http://www.usatoday.com/story/news/world/2014/11/16/kurds-child-soldiers/18706053>

 

 

سربازی اجباری و استفاده از کودک سرباز توسط پ.ک.ک در سوریه (قسمت سوم)

 

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی