گروه‌های مختلف سیاسی اقلیم کردستان عراق بعد از گذشت چند ماه از برگزاری انتخابات هنوز موفق به تشکیل کابینه نشده اند و احزاب کردی کماکان برای تشکیل کابینه و مشارکت در آن، شروطی را مطرح می‌کنند.

 

به گزارش کورد هوال، بعد از چند ماه از برگزاری انتخابات در اقلیم کردستان عراق، هنوز کابینه این منطقه تشکیل نشده است و احزاب کردی با یکدیگر بر سر تقسیم قدرت و پست‌ها اختلاف دارند. در تازه‌ترین تحول، جماعت اسلامی برای مشارکت در کابینه‌ مسرور بارزانی شروطی را اعلام کرده است. «علی باپیر» امیر جماعت اسلامی در مورد مشارکت این گروه در کابینه جدید اقلیم کردستان اعلام کرده است که نظر نهایی این گروه هنوز قطعی نشده است و مشارکت و یا عدم مشارکت جماعت اسلامی بستگی به رعایت شروط این جماعت از سوی حزب دموکرات کردستان یعنی پارتی دارد. وی شروط جماعت اسلامی را به شرح زیر اعلام کرده است:

۱- بررسی تطبیق کابینه بارزانی با اصول و برنامه‌های جماعت اسلامی؛

۲- بررسی جایگاه اعضای جماعت در کابینه و میزان توجه اعضای ارشد دولت اقلیم به نظرات جماعت اسلامی؛

۳- بررسی نحوه دوره‌ای بودن قدرت در کابینه از نظر پارتی.

این شرط‌گذاری در حالی است که احزاب بزرگتر و مهم اقلیم یعنی گوران و یکتی نیز هنوز بر سر تقسیم قدرت در کابینه با پارتی اختلاف جدی دارند.

در تحولی تازه که نشان از اختلافات جدی ساختاری و سیاسی در مورد کابینه دارد، حزب گوران (جداشده‌ها از یکتی) با افزایش پست‌های معاونت برای ریاست اقلیم کردستان به شدت مخالفت کرد و نگرانی خود را به پارتی اعلام نمود. هیئت پارتی و گوران اخیرا در شهر سلیمانیه نشستی مشترک برگزار کردند که در آن به غیر از ابراز نگرانی‌های ذکر شده در خصوص افزایش پست معاونت برای ریاست اقلیم، طرفین درخصوص جزئیات تشکیل حکومت و تقسیم پست‌ها با یکدیگر گفتگو کردند. گفتنی است پارتی و گوران در ۱۸ فوریه‌ توافق کردند که معاون ریاست اقلیم، نصیب گوران شود. اما در همان حال، پارتی با یکتی هم توافق کرده بود که معاونی دیگر برای ریاست اقلیم اضافه و تعیین شود. به این ترتیب، قدرت گوران در اداره اقلیم، به نصف کاهش خواهد یافت.

در همین حال که یکتی خواهان پست معاونت ریاست اقلیم است، رسانه‌ها از توافق اولیه و شکننده میان پارتی و یکتی در خصوص تقسیم پست‌های کابینه خبر می‌دهند. این در حالی است که پیشتر توافق‌های قبلی، لغو شده بود. اخبار رسیده حکایت از آن دارد که دفتر سیاسی یکتی، بعد از بحث‌های طولانی و پر تنش، توافق اولیه با پارتی را پذیرفته و آن را تصویب کرده است. قرار است شورای رهبری این حزب زمان امضای نهایی آن را تعیین کند. به نظر می‌رسد در نشست اخیر مکتب سیاسی یکیتی، توافقنامه به منظور تقسیم پست‌های کابینه‌ی جدید تصویب شده است. اما برای تصویب نهایی و همچنین تعیین نامزدها برای کابینه‌ جدید حکومت، توافق باید در اختیار شورای رهبری یکیتی قرار بگیرد.

در این خصوص مطیف شیخ عمر سخنگوی یکیتی به رسانه‌ رسمی این حزب گفت: «قرار است در آینده نزدیک شورای رهبری یکیتی برای گفتگو درمورد امضای نهایی توافقنامه با پارتی تشکیل جلسه بدهد. در این نشست جزئیات توافق فی‌مابین برای شورای رهبری یکیتی تشریح خواهد شد تا آنها نیز از کلیات و جزئیات آن مطلع شوند».

توافق مذکور که هنوز به تصویب نهایی شواری رهبری یکتی نرسیده است، نتیجه تماس تلفنی روز ۳ آوریل مسعود بارزانی و کسرت رسول در خصوص تقسیم پست‌ها است. گفتنی است همان روز، فراکسیون یکیتی به منظور اصلاح قانون ریاست اقلیم، در نشست پارلمان شرکت کرد.

ناظران و کارشناسان احتمال می‌دهند با توجه به مخالفت گوران و سابقه درگیری میان یکتی و پارتی، آینده این توافق نیز ممکن است روشن نباشد. زیرا در ۵ فوریه ۲۰۱۹ نیز پیکیتی و پارتی از طریق سخنگویان خود اعلام کردند که در نشست مشترک مکتب سیاسی طرفین به توافق رسیده‌اند و روز ۱۸ فوریه برای نشست پارلمان تعیین شده است. اما یکیتی به بهانه‌ اجرانشدن توافق قبلی در نشست پارلمان شرکت نکرد و پارتی نامزدی را برای ریاست پارلمان تعین کرد. مجددا روز ۴ مارس ۲۰۱۹، یکیتی و پارتی رسما توافق سیاسی را برای تشکیل کابینه‌ جدید حکومت و تقسیم پست‌ها اعلام کردند اما بعد اعلام شد که یکیتی از توافق پشیمان شده است.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی