به گزارش کورد هوال، عارف قربانی تحلیلگر  سیاسی کرد عراقی در رابطه با تصمیم آمریکا برای خروج از سوریه و تهدیدات ترکیه در مورد حمله به شرق فرات در سایت شبکه تلویزیونی رووداو نوشت: مشکل اصلی گروه های وابسته به پ.ک.ک یعنی پ.ی.د. و شاخه نظامی آن ی.پ.گ. با دولت سوریه است نه ترکیه چون ترکیه کشوری خارجی است و پاسخ به آن شیوه خاص خود را دارد اما پ.ی.د. بایستی تلاش کند تا دولت سوریه آن را قبول کند و با توجه به همکاری چندین ساله پ.ی.د. با دشمن سوریه یعنی آمریکا این گروه مشروعیت خود را از دست داده است.

 

این نویسنده کرد در ادامه و در بخشی از یادداشت خود نیز به عفرین اشاره می کند و می گوید اگر دنیا در قبال اشغال عفرین توسط ترکیه سکوت کرد دلیل آن فقط و به خاطر پ.ک.ک است چون پ.ک.ک با خودمحوری اجازه نداد تا نیروهای کرد کنترل امور را به دست بگیرند و این نیز بهانه لازم را داد تا ترکیه به همه اعلام کند علیه پ.ک.ک وارد عمل شود و بدین ترتیب عفرین اشغال شد.

 

این نویسنده کرد می گوید: نباید از آمریکا انتظاری جز این داشت چون برای رسیدن به اهداف خود دست به هر کاری می زند از جمله استفاده ابزاری از کردها اما پ.ک.ک نباید با سیاست غلط خود کردهای سوریه را قربانی می کرد و اکنون نیز آنها را در معرض تهدید ترکیه قرار داده است. وی راه حل مسئله کرد در سوریه را نیز گفتگو و همکاری کردها با دولت سوریه دانست.

 

اقدام ترامپ نیز خیلی شگفت آور نیست چون آمریکا به گفته خودش پلیس منطقه نیست. منافع آمریکا با ترکیه حتی با ایران بسیار مهم تر از منافع آن با کردهاست لذا کردها نباید انتظار خاصی از آمریکا داشته باشند. آمریکا قرار نیست به خاطر کردها روابط خود با جامعه جهانی را خراب کند. البته باید بگویم نباید در دنیای پان کردستانی بمانیم چون مسئله کرد مسئله ای واحد نیست و شرایط آن در هر کشوری متفاوت است و نیروهای کرد نیز متحد نیستند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی